Modest Dulić, prethodni gradonačelnik (DS)
- U politici ništa nije nemoguće, da li ste vi u Demokratskoj stranci razmišljali o opciji da kada dođe do razrešenje situacije u GO SNS-a, SNS ipak ostane u postojećoj koaliciji sa drukčijim kadrovskim rešenjima?
- U politici ne postoji bonton, ali zadnja saopštenja GO DS-a ipak malo odskaču od uobičajene retorike kada je u pitanju SVM, odnosno gradonačelnik Jene Maglai, vaš dojučerašnji partner. Zašto?
Ovo su bila dva postavljena pitanja Modestu vezano za aktuelnu političku situaciju u gradu, odnosno moguću skupštinsku koalicijsku kombinatoriku. Odgovor je stigao u jednom podužem tekstu u kojem ćete možda naći skrivene odgovore na jasno postavljena pitanja...
***
Obrazloženje SVM-a za formiranje nove skupštinske većine bila je neophodnost pravljenja veze sa republičkom vlašću kako bi se obezbedio nedostajući novac za kapitalne projekte, posebno one za koje je Republika ranijim ugovorima preuzela obaveze. Sa druge strane, koalicija sa dominantnom političkom strankom u državi trebala je da doprinese uspostavljanju političke stabilnosti kao preduslova za dalji ekonomski razvoj grada.
Međutim, vrlo brzo je svim akterima na lokalnoj političkoj sceni postalo jasno da je Jene Maglai oko sebe okupio potpuno nekredibilne političke ličnosti koji su svoj legitimitetet izgubile izlazeći iz partija na čijim su listama dobili mandate ili "nepriznatim" strujama unutar pojedinih partija, a sve zarad ostvarivanja svojih plitkih ambicija i interesa, bez jasne vizije i programa, a na štetu grada i građana.
Odmah nakon konstituisanja nove lokalne većine, bili smo svedoci nepostojanja saradnje sa SNS-om kao dominatnom strankom na republičkom nivou, što se pokazalo i neprihvatanjem amandmana SVM-a vezano za odluku o republičkom budžetu, time ostavljajući Narodno pozorište bez novca i bez izgleda za završetak. Međutim, Jene Maglai je raskidom dotadašnje koalicije uspeo da pokvari odnose i sa dominatnom partijom na pokrajinskom nivou, Demokratskom strankom. U opoziciji je ostavio i Ligu socijaldemokrata kao i LDP, a većinu je posle samo mesec dana napustio i DSHV.
Ako pogledate danas većinu u subotičkoj Skupštini, zaključujete da Jene ima većinu sa SPS-om i nekredibilnim grupama građana kao i neuticajnim strankama. SPS je izvan Subotice potpuno politički i uticajno impotentan. U prethodne gotovo dve godine, iako je imao premijera i brojne ministre, SPS nije uspeo da obezbedi ni dinar za važne gradske projekte, a danas ovu stranku u Subotici predstavljaju recidivi iz devedesetih godina.
Dalje, Jene Maglai je napravio većinu sa grupom građana koja je sebe lažno predstavljala kao SNS i velikim brojem strančica sa po jednim odbornikom. Mnoge od njih su nastale izlaskom sa lista na kojima su na izborima nastupile ili uopšte nisu ni izlazile na izbore. Sve ostale političke organizacije, koje danas nešto znače na globalnoj političkoj sceni, ostale su izvan te većine. Tako tanka većina, okupljena oko magične cifre 34, bez ikakve vizije, ideje, jasnog plana, bez političke ozbiljnosti, kapaciteta i uticaja da obezbedi nedostajući novac sa republičkog i pokrajinskog nivoa, ne može dugo trajati - samo do održavanja naredne Skupštine grada.
Jene Maglai je u nedostatku vizije, sposobnosti i plana za razvoj grada nametnuo filozofiju palanke u kojoj preovladava malograđanski mentalitet. Umesto da ozbiljno predstavlja grad i razvija ga, serviranjem intriga i spletki samo urušava ugled grada i nekada respektabilnog SVM-a čiji je i sam član. Maglai nameće neprimerenu političku komunikaciju koja se bazira na ličnoj diskeditaciji političkih neistomišljenika.
Demokratska stranka se zalaže za formiranje jake, stabilne, politički kredibilne većine koja će imati kapacitet i sposobnost da u kriznim vremenima obezbedi novac za završetak Narodnog pozorišta, Y kraka, za realizaciju projekta akva-parka na Paliću, za uređenje centra grada, razvoj prigradskih mesnih zajednica, ali pre svega da stvori mogućnost za dalji dolazak investitora u naš grad, pa tako i za otvaranje novih radnih mesta za Subotičane.