Žigmanov: Možda kazna, možda nagrada za DSHV

Sub, 04.01.2014 - 09:14 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Prof. Tomislav Žigmanov, direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, potpredsjednik Saveta Vlade R. Hrvatske za Hrvate izvan Hrvatske, pisac, politički analitičar.

- Koji su razlozi doveli da odbornici DSHV-a budu uzdržani pri izglasavanju budžeta, iako su, kako je rekao Maglai, potpisnici koalicionog sporazuma?

Kao prvo, valja osvijestiti činjenicu da u demokraciji vrijedi pravilo da se o svakom konkretnome koraku u političkome životu trebaju iznositi i zadržavati stajališta, bez obzira na načelne dogovore. Konkretno, koalicijski sporazum s novim gradskim vlastima jest potpisan od strane DSHV-a, no to ne znači da su oni dužni podržati svaki postupak tih istih vlasti, kao što je prijedlog proračuna grada Subotice, čiji su, u slučaju DSHV-a, oni ne toliko važan dio! Primjer toga je i sam SVM kada prije nekoliko godina, iako koalicijski partner, nije glasovao za republički proračun! Dakle, posve izričito želim ukazati na načelnu razinu problema o kojemu se mora voditi računa u demokratskom društvu – to je autonomnost svakog subjekata u svim koalicijskim odnosima i odlučivanje kao stalni proces o kojemu se argumentira iz dana u dan iz rakursa interesa koje diktiraju zajednice kojima se pripada. U tom smislu, prava adresa Vašega pitanja jeste DSHV!

Mogu samo pretpostaviti da su ljudi u DSHV-u,  kao političkoj stranci jedne od nacionalnih zajednica koje žive u Subotice, na temelju racionalnog sagledavanja stanja i projekcija očekivanja, procijenili da prijedlog proračuna grada Subotice ne odgovara interesu birača koje predstavljaju te su odlučili biti suzdržani, bez obzira bili oni konzultirani ili ne! Recimo, kada je u pitanju Narodno kazalište, sredstva za dramu na hrvatskome nisu predviđena. Ili, kada je riječ o projektima komunalne infrastrukture u mjestima gdje pretežito žive Hrvati, gotovo da nema ozbiljnije financijske stavke. Ili najavljena podjela grada na više općina (Čantavir, Bajmak, Palić…) možda nije u interesu subotičkih Hrvata. Ostavimo li po strani te argumente, koji bi govorili u prilog DSHV-u da proračun Grada Subotice ne odgovara na probleme s kojima se suočavaju Hrvati u Subotici, ne treba glede svega zanemariti ni ideološku narav postupanja pojedinih predstavnika novih gradskih vlasti. Konkretno, ničim izazvan, a najmanje je on bio pozvan kao predstavnik mađarske političke stranke, stranke naroda koji su uvelike povijesno odgovorni za sudbinu bunjevačkih Hrvata, novi se gradonačelnik Jenő Maglai izjasnio o pitanju tko su oni. Kada se, s druge strane, pojavio na skupu bunjevačkih Hrvata, odlučio se za šutnju, to jest nije se htio obratiti.

Možda su to bili valjani razlozi da se spram takvoga gradonačelnika onda iskaže sumnja stavom da se proračun ne podrži? Zamislite situaciju kada bi neki politički lider Hrvata u Vojvodini rekao kako su neki Mađari u pojedinim naseljima u gradu Subotici zapravo Slovaci i da se nakon toga traži od političkih predstavnika vojvođanskih Mađara podrška nekim njihovim prijedlozima!? Zar to ne bi bilo, u političkom smislu, suludo?

- Koje posledice očekuješ po stranku u ovom slučaju?

Budući da je pitanje hipotetički postavljeno, i odgovor će biti istovrstan – u ovisnosti o tomu tko će posljedice činiti. Ako ih bude činila sadašnja vlast, vjerojatno će biti kažnjavanje DSHV-a, a ako se ona promijeni, a ni to se ne bi smjelo previdjeti, možda će uslijediti nagrađivanje. Istina, moguće je i da ne bude nikakvih posljedica, kao što se dogodilo na pokrajinskoj razini poslije ovoga istiskivanja DS-a iz subotičke vlasti od strane SVM-a. Glede prve alternative, ne treba smetnuti s uma da je DSHV već trpio dosta brutalno kažnjavanje od strane SVM-a nakon 2007. godine, kada je odlučio da se strateški veže uz DS. SVM za to ima resurse, to je iskustvo s DSHV-om i pokazalo, no problem je u SVM-u s tim da takvo negativno iskustvo oni nisu imali s Bunjevcima nehrvatima. Štoviše, svoje su stranačke resurse koristili kako bih ih institucionalno uspostavili i razvili u žaru borbe s Demokratskom strankom, što svakako spada u domenu političke nekorektnosti kada je riječ o etnokulturnoj pravednosti, do čega je njima stalo kada imaju Beograd ili Novi Sad pred očima. Poznata je također i uloga SVM-a u formiranju i, poslije, koaliranju s trojanskom strankom DZH i nagrađivanju njihovoga čelnika u pokrajinskoj vlasti, izravno kod predsjednika SVM-a... No, odgovor na Vaše pitanje ovisit će ponajprije od odnosa političkih snaga u gradskoj skupštini.

- Demokrate, kada su mogle, nisu uradile za Vojvodinu što se moglo. Da li je priča o Vojvodini „sa svojim novcima“ završena?

Za Vojvodinu, kada se moglo, nitko nije uradio što se moglo! Dakle, ni DS, ni LSV, ni SVM, ni LDP… nisu uradili ono što europski standardi u području decentralizacije, regionalizacije i autonomije nalažu. Razumijete, nitko, a svaljivanje krivice na DS, iz današnjih vizura, djeluje unajmanje licemjerno! Novci ne samo Vojvođana su odavno u Beogradu… I, na žalost, ne samo novci…

Custom Search