JKP "Čistoća i zelenilo" i grad Subotica organizuju umetnički, likovni, nagradni konkurs za decu "Čuvajmo Majku Prirodu" i postavljanje eko tabli. Ovo je povod da se raspitamo i saznamo nešto više o ovoj akciji od Vladimira Dulića, zaduženog za edukaciju, promociju i organizaciju akcija u ovom JKP.
Darko: Ovo je, pre svega, jedna simpatična akcija, možemo sve o njoj pročitati i sa pozorišne predstave "Čuvari Planete - reciklaža nije blam, nemoj da te bude sram". Klasičnu kampanju za razvrstavanje otpada ćemo početi kada se potpuno osposobimo za ovaj servis, ja se nadam na leto. Tada ćemo pokušati da uključimo što širu populaciju u organizovano prikupljanje otpada, pa će pored ovih sa decom, biti i akcija sa ostalim ciljnim grupama, Romima na primer.
Darko: Pored svih napora, grad nam je i dalje pun divljih deponija i smeća. Šta je potrebno učiniti da bi se to rešilo?
Vladimir: Pa nije baš pun, ima dosta toga, ali je manje. Problem je kompleksan i nije lako odgovoriti zašto neki građani svoj otpad bacaju tamo gde mu nije mesto, pored puteva, na divlje deponije I na ulice. Građanska svest je, izgleda, slaba kod nekih naših sugrađana. Čitavo društvo, čitav obrazovni sistem treba da obrati više pažnje na održivi razvoj i zaštitu životne sredine. Male kazne za prekršioce i slab rad sankcionog sistema uopšte, pa siromaštvo i nesreće u koje smo uronuli pre dvadesetak godina su doprinele tome takođe. Siromaštvo i prljavština idu zajedno. U ratnim devedesetim je intenzitet i obim čišćenja smanjen za trećinu, cene naših usluga su socijalna kategorija i odavno nisu realne. Naš je cilj da u što skorije vreme potpuno pokrijemo grad i sva prigradska naselja punom uslugom odvojenog prikupljanja kućnog čvrstog odpada. Od konkretnih mera za unapređenje čistoće u gradu su sada u toku: podela tipskih kanti domaćinstvima, javna nabavka za podzemne kontejnere na žarišnim tačkama u gradu, raspoređivanje novih kontejnera i završavanje projekta reciklažnog dvorišta. Izvršena je nabavka nekoliko modernih multifunkcionalnih vozila i druge opreme. Biće angažovani komunalni higijeničari po Mesnim zajednicama na osnovu Javnih radova, a to će vidno podići nivo higijene. Samo da ih što više dobijemo na konkursu.
Darko: Može li biti i više kampanja, poput one čišćenja Majdana?
Vladimir: Naravno. Vrlo rado izlazimo u susret svim organizacijama, udruženjima i pojedincima koji imaju realnu i dobru ideju u pravcu održivog razvoja i zaštite životne sredine. To je i naša obaveza. Udruženje ribolovaca Ekofiš je veteran u ekološkom ratu. Pravi eko-specijalci. Sa njima je saradnja tek započeta.
Od nevladinog sektora se očekuje malo ozbiljnije bavljenje ovim poslom. Veliki broj naših sugrađana ima visoko razvijenu kako urbanu, tako i ekološku svest i možda treba malo više podstreka za organizaciju i aktivnosti ekoloških NVO.
Darko: Da ne grešim dušu, neka ovo bude samo moja lična opservacija - grad nam je pun ekoloških organizacija, svima iz usta prosto sipa ekologija, a, nekako, nisam primetio da se iko, osim Čistoće (i Ekofiš, i Forest Damp), bavio stvarno prljavim poslovima. Kakva je saradnja ČiZ i gradskih ekoloških organizacija?
Vladimir: Saradnju smo ostvarili sa CEKOR i TERAS- om, ali to je sporadično. CEKOR je odradio "prljav posao", postavili su nekoliko punktova za separatisano prikupljanje otpada preko IPA projekta sa Hrvatskom. Planiramo edukativne akcije sa "Kompost timom". Inače, ja baš i ne znam neku ekološku organizaciju sa više od 5 aktivnih članova i nekim ozbiljnijim referencama. Vrlo rado prihvatamo svaku NGO inicijativu u koliko se uklapa u naše intencije i budžetske okvire. Grad redovno raspisuje konkurse za takve aktivnosti.
::