Nagrada za najboljeg bibliotekara nakon mnogo godina stigla u Suboticu, za bibliotekarku Bernadicu Ivanković.
Bibliotekarsko društvo Srbije na svojoj godišnjoj skupštini nagradilo je Bernadicu Ivanković iz Gradske biblioteke u Subotici kao najboljeg bibliotekara.
U poslednjih nekoliko decenija ovo je prvi put da prestižno priznanje struke stiže u subotičku biblioteku, i to koleginici koja radi sa populacijom za koju je najvažnije da se stvori naviku čitanja – sa decom i mladima.
„Bibliotekarstvo nije samo moja profesija, to je moj poziv, moj način života. Svakog dana srećna dolazim na posao, brojne su mogućnosti koje ti nudi bibliotekarstvo. Moje životno uverenje je da bibliotekari mogu da naprave čuda, posebno u malim sredinama. Biblioteke jesu mesto susretanja, informacija, mesto gde ljudi treba dobro da se osećaju i to je zadatak bibliotekara“ priča Bernadica Ivanković.
Iskustvo joj je potvrdilo da su svi bibliotekari jedna velika porodica posvećenika i kaže zna da kada god otputuje negde i poseti biblioteku i predstavi se kao koleginica, da će naići na dobrodošlicu. Za ovogodišnju nagradu su je i predložile bibliotekarke širom Srbije i regiona – iz Novog Sada, Beograda, Dimitrovgrada, Republike Srpske. U obrazloženju za izbor navedeno je da je posredstvom svojih programa umrežila i povezala ljude iz različitih sredina i subotička bibliotekarka smatra to izuzetnim priznanjem.
Na Dečije odeljenje Gradske biblioteke došla je pre 15 godina, ali s obzirom da radi i na hrvatskom jeziku kaže prati sve uzrasne kategorije. Jedna od njenih prvih aktivnosti bila je da za biblioteku veže i one koji će tek početi da čitaju – mališane iz predškolskih ustanova. „Napravili smo svečanost od njihovog učlanjenja, prozivali ih po imenu i svakom uz aplauz uručivali člansku kartu, pozivali ih da posle sa mamama i tatama dođu u biblioteku“ priča Ivanković.
Usledio je kviz „Čitam i skitam“, koji je podrazumevao članstvo u biblioteci, čitanje određene literature, ali i korišćenje inerneta kroz popunjavanje onlajn upitnika i drugih savremenih pomagala. „Trudili smo se da nove tehnologije budu naši saradnici u popularisanju knjige i čitanja“, kaže.
Nove generacije tokom odrastanja tražile su i nove sadržaje pa je formiran i tinejdžerski čitateljski klub. „U okviru toga radili smo izložbe, virtuelne aktivnosti, obrađivali razne žanrove, a školsku godinu smo završavali boravkom od 24 sata u biblioteci, ovde su spavali, povezivali se preko interneta sa vršnjacima u Osijeku. Tematska druženja, poput recimo događaja ili likove iz stare Grčke, uključivala su ne samo čitanje, već i korišćenje savremenih uređaja, snimanja“ kaže Ivanković i dodaje da su joj učenici govorili da su kasnije mnogo lakše polagati ispite i savladati gradivo.
Najbolji bibliotekar Srbije uverena je u tačnost tvrdnje da kada decu od malih nogu naučite da čitaju, imaćete ljude koji umeju da misle.
U svom radu sa mladima uključivala je i mobilne telefone, kreirala sa mladim čitaocima „ku-ar“ kodove, snimali video materijale, pravili reklame od poznatih bajki i priča. „Digitalna tehnologija može biti naš saveznik i mladi su radoznali i spremni da istražuju, i uvek je moguće vezati ih za zanimljive knjige“.
Trenutno, na Dečijem odeljenju u Subotici učlanjeno je oko tri hiljade čitalaca, i Bernadica Ivanković kaže da ih motiviše ne samo na čitanje već i na razgovore kako bi razvijali svoje veštine komunikacije i izlaganja.
info: Aleksandra Isakov