U borbi sa negativnim uzorima, malo kombinovano odeljenje u područnoj školi na Kelebiji devet nedelja je kroz međunarodni projekat negovalo vrline u svom razredu i u druženju sa vršnjacima
Nije više neobično da loše vesti stižu i iz učionica i školskih klupa. Za ono što je nekada u spomenare upisivano da je „od kolevke pa do groba” najlepše doba, potaknuto lošim uzorima u društvu, povremeno je i mesto vršnjačkog ili međugeneracijskog sukoba, urušavanja autoriteta i nipodaštavanja znanja.
A, škola je mesto za druženje, učenje, radost i dobrotu. Ove i još mnoge druge vrline u školske klupe pokušao je da vrati međunarodni projekat „Magična interkulturalna mreža prijateljstva – Kaleidoskop vrlina”. Inicijator ovog projekta je Željana Radojičić Lukić, učiteljica i pisac, finalista u Global Tičer Prajz 2018, i Global Tičer Avard 2019. Učiteljici Kati Nađ Varga dopala se ideja da se vrlinama posveti dodatna pažnja u školi. Tako je malo kombinovano odeljenje područne škole na Kelebiji koje pripada subotičkoj osnovnoj školi „Sečenji Ištvan” stalo rame uz rame sa učesnicima iz Hrvatske, Severne Makedonije, Rumunije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Koordinatorke projekta u Srbiji bile su prosvetni radnici Olivera Potić i Danijela Miličić Trebaticki.
„Privuklo me je što je Modul 5 usmeren na ljudske vrline, jer želimo da osvestimo činjenicu da su danas mane u fokusu, da su medijski članci o manama daleko vidljiviji i da je velika retkost, i veoma teško u žižu javnosti uključiti bilo koju ljudsku vrlinu poput dobrote, ljubavi, poštenja ili iskrenosti. Učenici su skloni oponašanju svojih idola koji imaju veliku pažnju medija i vidljivost na društvenim mrežama. Prateći negativne uzore, učenici se lagano navikavaju na drugačije društveno okruženje, prihvatajući društvo nelogičnosti kao novu normalnost u kojoj se pomoću isticanja mana dobija društveni status i značajan medijski prostor” objašnjava za „Politiku” učiteljica Kata Nađ Varga motive učešća u ovom projektu.
Od oktobra prošle godine ona je tokom narednih devet nedelja, sve do ovog januara, sa svojim 11 učenika drugog i trećeg razreda kojima predaje, svaku sedmicu posvećivala nekoj od vrlina i novih znanja i veština.
„Kroz različite, kreativne načine učili su o vrlinama, koliko nam pomažu ili odmažu u svakodnevnom životu, i o tome kako i kada neka vrlina prerasta u manu. Naučili smo tokom projekta šta je debata, kako se pravilno sprovodi, interjuisali našu tadašnju direktoricu Vesnu Vajs, pravili plakate, spomenare, video zapise, promovisali našu školu i grad“ kaže učiteljica koja dodaje da je tokom projekta, uz medijsko opismenjavanje učenika i sama ovladala novim digitalnim alatima.
Rad na ovom projektu stvorio je i nove relacije među decom, jer svake nedelje su birali učenika kojem pristaje vrlina koju su obrađivali. Tako su birali najodgovornijeg, najradoznalijeg, najkreativnijeg druga u razredu. Učiteljica Kata Nađ Varga kaže da su i ranije u školi negovali vrline dece, recimo kroz izbor druga za primer, ali da je ovo bavljenje lepim osobinama u kontinuitetu, ostavilo veliki utisak na mališane koji su i nakon završenog projekta još pod emocijama i pričaju o tome. Roditelji su takođe bili važna karika u negovanju vrlina jer su pomagali, recimo u pripremi poklona za vršnjake, a po završetku projekta deca su im predstavila šta su radili.
Posebno zanimljiv deo ovog projekta bilo je druženje sa vršnjacima iz drugih sredina. „ Kroz zadatke smo se upoznavali sa ostalim učesnicima, razmenjivali sa njima iskustva u radu na zadacima diskutovali na određene teme i to sve preko virtuelnih kontakata. Upoznali smo učiteljicu Jelenu Babić iz Donjih Kordinaca, u okolini Prokuplja, sa razredom učiteljice Dragice Antanasijević iz Leskovca razmenili smo poklone, a kreativne virtuelne poklone sa razredom učiteljice Živke Stoilkovske iz Severne Makedonije“ nabraja učiteljica Nađ Varga.
A.I. - "Politika"