Zaštititi centar grada

Čet, 13.12.2007 - 17:00 -- nikola.tumbas

U prostorijama Privredne komore u Matije Korvina 9 (bivša Engelsova) održana je tribina pod nazivom "Zaustavimo rušenje naše Subotice". Povod za ovu priču je već duže vremena nezadovoljstvo određenog broja građana koji neodobravaju baš sve što se radi na delu rekonstrukcije i izgradnje delova grada - centra. NVO Protego - Udruženje za zaštitu i razvoj okruženja graditeljskog nasleđa je formirano upravo sa tim ciljem da se uradi nešto po tome pitanju.

Pošto je u toku u stvari javna rasprava o planu detaljne regulacije zona 1, koja je u toku odnosno traje do 26 decembra tribinom se želela skrenuti pažnja građanima reaguju - da se "probude".

(Inače na sajtu Zavoda za urbanizam Subotice postoji otvoren forum da bi građani mogli doći do informacija i eventualno po svojoj volji sugerisati promene plana kao i način na koji primedbe zvanično dostaviti da bi se mogle razmatrati. Diskusiju na tom forumu možete pogledati na ovome linku)

Mirjana Dokmanović, voditelj tribine je otvorila temu naglasiviši da su građani ti koji imaju pravo na grad a ne oni koji njime upravljaju pretvarajući ga u jednu "spavaonicu" izgradnjom stambenih objekata, čak i na mestima gde su poneki svojevremno zaštićeni objekti kao "graditeljsko nasleđe grada".

dr Viktorija Aladžić (arhitekta) je između ostalog ukazala na suženje centra grada i na enormno plansko povećanje parking mesta za koju potrebu je predviđeno čak 10 podzemnih garaža. Broj od 4900 je predviđen, sada ima oko 1050.(Što je pgromno povećanje - kao da u gradu žive automobili a ne ljudi) Zašto je Fekete kupatilo zapostavljeno, Hajzlerovo kuplaište srušeno, objekti koji su činili istoriju grada...Gradeći visoke objekte na mestima gde to ne priliči, primer HKPC Galleria, malo po malo oni se približavaju centru grada što će za posledicu na kraju imati rušenje svih starih zgrada jer će neprilično izgledati pored novih...

arh. Žombor Sabo (ex-Arhitekta grada)  je naveo kratku istoriju centra grada kojem je bilo prilično vodotokova i koji sada ima visoke podzemne vode. Naveo je da trenutno u podrumima Gradske kuće podzemna voda. Kritikujući buduću prenaseljenost centra postavio je i pitanje šta će biti onda sa nivoom podzemnih voda u Gradskoj kući kada se u centru grada zaroni podzemna garaža.  U nastavku je sa nekoliko primera ukazao na jako loše uklapanje novih objekata u postojeće tkivo grada. (Dom JNA, objekat na korzou - bivša optika- profi foto...)

dr. Gabor Mesaroš (biolog) je skrenuo pažnju na nemogućnost kvalitetnog života koji se svodi na četiri zida sa grejanjem, kupatilo i garažu. Zaštita čovekove životne sredine je na ovaj način stavljena u drugi plan.

Čitavu ideju tribine ipak je najbolje izrazio Duško Torbica:

Sećam se tog bulevara koji je trebao ići ispred Otvorenog univerziteta - (Žombor je spomenuo u prezentaciji svojevremeno projekat  na konkursu grada o izgradnji bulevara koji je od postojećeg somborskog puta treba ići do željezničke stanice sa nekoliko saobraćajnih traka - koji je uradio poznati arhitekta Maksimović - autor beogradskog SAVA centra) tada su bile organizovane javne rasprave posle kojih ipak bulevar nije prošao. Ukazujem na opravdanost ovih skupova koja može da ukaže široj javnosti koja nije ovde prisutna da uz pomoć medija saznaju o čemu se ovde radi a i da oni koji odlučuju da još jednom razmisle da li treba raditi tako kako žele. Isto tako, nažalost sada možemo licitirati sa više loših rešenja koji je bilo u proteklom periodu, ima i dobrih, ali doduše menje, kojih se predlažu.

Osnovni problem je to što kada vi pitate nekog: Šta je to Subotice, vizija iste... Mi ćemo našim gostima kada nam dođu pričati priču o srednjoevropskom gradu, secesiji, drž-nedaj, ovo ono. A onda ćemo im pokušati da nešto pokažemo gde se to nalazi, a onda ćemo odjednom videti da je nešto srušeno, da se ruši, nešto nestaje, a nastaje nešto novo. A ono što nastaje, na šta liči? Liči  praktično na predgrađe provincijskih gradova u Evropi a ne na neke "evropske gradove".

Saznao sam neki dan. Tema globalizacija: Poljska , Krakow, problem - MCDonalds hoće u centar grada. Građani su rekli: Hvala, ne može! Da li neko kod nas od onih koji su vodili, vode, će voditi grad, imaju hrabrosti da kažu bilo kom finansijskom moćniku: Izvinite ta stvar ne ide u centar grada. Tu će biti taj ćumez zato što je on simbol grad i tako... Da su nam ostali Fekete, Hajzlerovo kupatilo..itd.., bili bi veći grad nego sada.

Dobro je što je formirana ova civilna organizacija, ali nije dobro da oni to sve sami radi bez pomoći građana, javnosti i medija koji bi u ovom slučaju trebali malo više da se angažuju. NE samo da interpretiraju bilo je to i to, nego u smislu jedne socijalne akcije, da promenimo jedno stanje... Nije samo stvar u tome da neko odluči u naše ime. Neka odluči, ali neka odluči onako kako to nama odgovara. Svi ovi urbanistički planovi, zbog čega se oni rade?
 

Svoj komentar Torbica je završio zaključkom:
Da ljudima koji u tom gradu žive bude bolje, ugodnije i lepše a ne onima koji to grade da steknu odgovarajuči kapital.

Na kraju se postavilo jednostavno pitanje: Kako animirati ljude, da shvate da mogu nešto da urade po ovome pitanju - da traže izmene ovoga plana.

Prilog u atachmentu su Primedbe i predlozi koji ova grupa građana daje na predlog detaljne regulacije...
Takođe dodatne informacije o ovome događaju možete pročitati na www.suboticadanas.info

 

 

 

 

 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search