Privatnom inicijativom prostor oko javnog toaleta u centru grada od zapuštenog, preuređen je u lepo dizajniranu zelenu oazu
Ponekad je za promenu u javnom prostoru dovoljna incijativa pojedinca i spremnost da se učini više za zajednicu. Takav korak preduzela je Natalija Boka, Subotičanka koja od 2007. godine živi u Njujorku, ali u poslednje vreme se, kako kaže, sve češće vraća u rodni grad. Tako je i nastala ideja da uredi prostor oko javnog toaleta u centru grada.
„Gradska spoljna i unutrašnja estetika su mi stalno na umu i nakon mnogo godina provedenih van Srbije, proputovanih mnogih destinacija širom sveta, često razmišljam o načinima na koji bi Subotica mogla, novcem iz budžeta ili uz manja ulaganja, da postane lepši i interesentniji grad i svojim građanima i posetiocima“ objašnjava Natalija Boka za „Politiku“.
Odlučila se da uredi prostor oko gradskog podzemnog javnog toaleta koji se nalazi tik uz Gradsku kuću. Kaže, da je upravo zbog lokacije i što je stalno u upotrebi građana i posetilaca dobio prioritet. Zajedno sa Filipom Budanovićem i Petrom Stakićem konkurisali su kod EU resurs centra za neformalne grupe i odobreno im je 233.077 dinara.
„Ovim projektom zemljište na krovu toaleta i ispred zamenjeno je novim ođubrenim zemljištem i zasađeno je 200 komada višegodišnjih biljaka. Spoljna fasada je kompletno okrečena i ofarbana, uključujući ulazna vrata, pozore, gelendere i slivnik. Izmenjena je i spoljašnja rasveta, nadstrešnice i potacljene nove reklamne table i oznake“ navodi Boka.
Od nekadašnjeg mesta u centru grada sa kojeg biste najradije da skrenete pogled, čitav prostor šalje poruku da ovo nije neprijatno mesto, da je ugodno i oku prolaznika, i korisnicima. Biljke su pažljivo odabrane kako bi tokom vremena stvorile zanimljivu i raznovrsnu strukturu. Natalija Boka kaže da je u ostvarenju ideje imala i podršku Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i javnog preduzeća za urbanističko planiranje.
Natalija Boka je profesionalno okrenuta dizajnu i estetici, kaže da je u poslednje vreme zaokuplja priča o nastanku Singapura pod vođstvom Li Guangjao. Sa takvim širokim iskustvom i interesovanjima smatra da je Subotica lepa, ali bi mogla biti mnogo lepša i vizuelno i iskustveno. Zbog toga se pre dve godine angažovala na projektu oslikavanja žardinjera u gradu na koje su svoje motive oslikali mladi subotički volonteri.
„Subotica kao grad je vrlo inspirativna u tom smislu, i ima puno prostora za usavršavanje i ulapšavanje. Umesto da očekujemo da se stvari dese, mi kao pojedinci možemo puno toga sami ili udruženim snagama. Naš grad je naša „dnevna soba“ gde se svi mi građani svakodnevno okupljamo. Ako svaki građanin učini nešto za svoj grad, naprimer, pokosi travu ispred svoje kuće ili zgrade, baci smeće u kantu, žitelji grada udruže i sami ofarbaju garaže kojih ima puno, ili okreče fasade, grad kao celina bi ubrzo zablistao“ uverena je Natalija Boka.
photo - Natalija Boka