Nove mere za zaštitu centra grada

Sub, 05.03.2022 - 16:22 -- nikola.tumbas

Stara zanatska ulica Petra Drapšina u centru Subotice biće sačuvana, uz formiranje zelenog pojasa, a zaštitari inicirali razgovore sa izvođačima i investitorima o načinima očuvanja gradskog jezgra

Naš najhitniji zadatak je i onaj najveći: da sačuvamo zdanja koja su još ostala u centru grada, kaže za „Politiku“ Balaž Sič, direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

 „Mi smo sada došli do kritične tačke,  još smo u situaciji da  možemo da sačuvamo centar grada, i na tome moramo svi zajedno da radimo jer svi želimo da imamo lep grad“ kaže Sič i dodaje da je sada potrebno pronaći rešenja koja će biti prihvatljiva za sve, i zaštitare koji žele da očuvaju graditeljsku baštinu, ali i investitore i izvođače koji su zainteresovani za skupo građevinsko zemljište u centru grada.

Pre otprilike godinu dana, zbog brojnih primedaba građana ali i primedaba Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, odbačen je Plan detaljne regulacije za zonu dva, koji je predviđao da se u centar grada, u staru zanatsku ulicu Petra Drapšina, pod zastavom modernizacije uvedu višespratnice.

Balaž Sič kaže da je jedan od njegovih prvih zadataka na mestu čelnog čoveka Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture bio i izrada novih mera zaštite za ovaj deo grada. „Pri kraju smo tog posla i smatramo da smo ga uradili dosta uspešno, na usvajanje ćemo podneti plan koji je mnogo blaži, kada je u pitanju rušenje starih objekata“ kaže Sič.  

Arhitekta mr Gordana Prčić Vujnović iz MZZSK kaže da je paralelno sa tim potrebno uraditi i reviziju vrednosti objekata u čitavom centru grada kako bi se videlo šta je još potrebno zaštiti, a što je propušteno pri ranijim analizama. „I u ovoj zoni dva mi smo sada pristupili reviziji naših prethodnih mera i ulica Petra Drapšina ostaće sačuvana, jer iako su tu prizemni objekti, oni imaju svoju lepotu, i kada bi ih doterali, ta ulica bi „progledala“. To, naravno, ne znači da se pojedini objekti neće rušiti, ali smo dali predloge kako da se usklade novi objekti kako bi se sačuvao ambijent“ kaže Prčić Vujnović.  

Arhitekta objašnjava da su u ovoj ulici i njenoj okolini u strogom centru grada dali predlog da se formira mali zeleni pojas sa intimnijim zelenim prostorima. „Centar našeg grada je ono što treba sačuvati. Mnogo toga može da se ruši u gradu, i na žalost, verovatno će se i rušiti, ali naš centar nije velik i svi treba da se potrudimo da se on što bolje osmisli i sačuva“ kaže Prčić Vujnović.

Balaž Sič kaže da stručnjake koji rade na zaštiti arhitektonske baštine često doživljavaju kao kočnicu u razvoju grada, međutim, kaže budućnost nije u tome da se  ruše sve stare zgrade i namesto njih zidaju nove, često neprimerene prostoru na kojem se nalaze.

Mi smo možda i prešli granice naših nadležnosti, ali smo predložili zajednički sastanak naše institucije, sa urbanistima, sa kojima inače dobro sarađujemo, ali i sa političarima i investitorima i izvođačima da nađemo zajedničko rešenje za centar grada. Ni mi ne možemo bez investitora i izvođača, niti oni bez nas, uostalom, oni su motor čitave ove priče, ali mislim da smo sada već svi uvideli da ne moraju svi da žive u centru grada, jer u Subotici postoje prostori za gradnju novih višespratnica. S druge strane, interpolacija novih zdanja u zaštićeni deo ne znači da treba da se gradi da liči na staro,  mi imamo i stručnjake, i znanja i iskustva da im pomognemo kako da se novog zdanje uklopi u postojeće urbano tkivo, ili kako uraditi konzervaciju starih objekata i mi smo spremni da učestvujemo u modernizaciji grada“ kaže Balaž Sič.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search