Victor Vasarely grafikáiból, szobraiból és más művészi tárgyaiból nyílt szerdán este kiállítás Szabadkán, a Képzőművészeti Találkozó Modern Galériában. A budapesti Csepei Tibor magángyűjteményének e darabjait láthatja május 12-éig a szabadkai közönség. Olyan alkotások is bekerültek a válogatásba, amelyek a kiállítás eddigi állomásain nem szerepeltek. Saša Vučinić, polgármester arra biztatta a szabadkaiakat, ne hagyják ki ezt a páratlan élményt, nézzék meg a kiállítást. Varga Imre, a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete egyebek között arról szólt, Újvidék, Belgrád, Versec után most Szabadkára is eljutott a kiállítás, anyaga, a jövő héten a nagybecskerekiek is ízelítőt kapnak Vasarely művészetéből, ezt követően Nišbe és más szerbiai városokba is szeretnék elvinni a pécsi születésű művész munkáit.
Olga éram, a Képzőművészeti Találkozó igazgatója külön köszönetet mondott Csepei Tibornak, aki két grafikát ajándékozott a szabadkai Modern Galériának
*
Viktor Vazareli (Victor Vasarely, 1906-1997) je bio teoretičar i najinventivniji praktičar op-arta, važnog pravca u umetnosti 20. veka, poznatog kao optička umetnost. Rođen je u Pečuju, u Mađarskoj, gde nakon završenih studija u Budimpešti upisuje Akademiju Muhej (Műhely), poznatu i kao budimpeštanski Bauhaus. Tamo se upoznaje sa tadašnjim istraživanjima na polju boje i optike koja su sprovodili Borotnjik, Moholi- Nadj (Moholy - Nagy)i Albers, kao i konstruktivisti Maljevič i Kandinski. Posle svoje prve samostalne izložbe u Budimpešti seli se u Pariz 1930. godine i posvećuje analizi grafike, kao i eksperimentima zasnovanim na interakciji oblika i boje u stvaranju iluzije pokreta i trodimenzionalnih prostora.
Jedan od njegovih najpoznatijih radova iz 30-tih godina "Zebra" smatra se najranijim primerom op-arta.
Njegova prva pariska izložba održana je 1944. godine u Galeriji Denise René, u čijem je osnivanju i sam učestvovao. U to vreme bio je prepoznat kao predvodnik grupe autora koji su bili okupljeni oko ove galerije.
Tokom 50-ih godina Vazareli je napisao nekoliko manifesta na temu upotrebe optičkih fenomena u umetničkom kontekstu. Jedan od njegovih najvećih projekata je zdanje Fondacije Vazareli za koje je 1976. u gradu Eks-an-Provans (Francuska) sačinio kompletan arhitektonski projekat, kao i optičke skulpture, ostavljajući iza sebe monumentalnu demonstraciju svojih ideja i estetike.
Njegove inovacije u domenu boje i optičkih iluzija postale su tokom 60-tih i 70-ih deo popularne kulture i izvršile snažan uticaj na savremene umetnike, industrijske i grafičke dizajnere, arhitekte, modne kreatore i mnoge druge stvaraoce. Želeo je da promeni pogled na svet, kao i da odnos umetnosti i društva u celini učini otvorenijim i koherentnijim. Nastojao je da njegova umetnička dela postanu dostupna svima uz moto "Umetnost za sve".