Olga Šram
U Modernoj galeriji Likovni susret Subotica otvorena je izložba Zdravko Mandić – slike i Zdenko Štricki – fotografije. Izložbu je otvorio Sava Stepanov, likovni kritičar.
Prilog iz kataloga...
Zdravko Mandić – Slike / Zdenko Štricki - Fotografije
U umetosti Vojvodine slikar Zdravko Mandić (1937-2012) je delovao skoro pola decenije kao jedan od najznačajnijih nastavljača velike tradicije slikarstva pejzaža. Tokom višedecenijskog slikarskog opusa, Mandić je motive Tise, Banata i ravnice kojima je bio večito opčinjen, svodio na jednostavne pejzažne predstave ispunjene lirskom, sfumatičnom atmosferom. „Obavijajući“ svoje motive izmaglicom Mandić je svodio sliku, čineći je koherentnom plastičkom celinom. No, umetnik nije insistirao samo na svođenju i...
detaljnijePovodom Dana međugeneracijske solidarnosti, u Modernoj galeriji „Likovni susret“, vezano za projekat Starost (o tome pročitati više ovde) večeras je u otvorena izložba "Novi početak". Izložba se sastoji od akvarela i figura od keramike koje su članovi Gerontološkog kluba Subotica izradili na proteklim radionicama.
Više i o tome u video prilozima od Nele Tonković - kustoskinje galerije, Viktorije Cvenčak - oduševljene stanarke doma i direktora Gerontološkog doma dr Nenada Ivaniševića.
Izložba nastala po projektu "Starost" koja na svojstven način vidi to životno doba danas je otvorena u Modernoj galeriji "Likovni susret".
Izložba savremene umetnosti realizuje se kao izložba slika dve umetnice mlađe generacije, Jovanke Stanojević i Jelene Bulajić. Obe umetnice se na svojstven način bave istom temom – starošću, ispitujući njene biološke, sociološke i moralne implikacije. Njihov opsežan rad predstavljen je u mediju slike i audio zapisa. U glavnom prostoru Salona Moderne galerije „Likovni susret“ izložene su slike velikog formata, izrađene u kombinovanoj tehnici. Postavka je zamišljena tako da na glavnom zidu izlagačkog prostora budu prikazani frontalni portreti starica, a na flankirajućim zidovima crteži ženskog...
detaljnijeSvojom prvom samostalnom Izložbom slika od slame i minijatura, Jelena Balzam obeležava 22 godine rada u tehnici slame. Počela je u tavankutskoj koloniji, a najponosnija je na svoj edukativni rad i radionice, kroz koje je o ovoj umetnosti učila decu i odrasle u Otvorenom klubu Subotica. Izlagala je na mnogim izložbama kako u zemlji tako i u inostranstvu.Njeni radovi se nalaze u Italiji, Austriji, Nemačkoj, Hrvatskoj, Kanadi, Srbiji, Australiji, Mađarskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i mnogim drugim.
Na samostalnoj izložbi Jelena Balzam prikazuje 19 velikih slika i 10-15 minijatura. Izložbu su otvorili Olga Šram i Šandor Kerekeš. Izložba traje od 13. marta do 08. aprila 2013. u Gradskoj biblioteci na Paliću (Horgoški put 82)....
U Modernoj galeriji Likovni susret Subotica otvorena je izložba KONTINUITET ZBIRKI – IZBOR DELA IZ UMETNIČKE KOLONIJE BUCKA GANYÓ.
Ova kolonija je 2011. godine obeležila 20 godina rada. Idejni osnivač bio je slikar Šandor Torok (Torok Sándor) a domaćin i organizator bio je Jožef Gal (Gál József) koji je adaptirao svoju kuću u buckama Ganjo šora i stvorio dom za umetnike. Bucka Ganjo je bila internacionalna radionica u kojoj su stvarali autori iz Južne Amerike i mnogih evropskih zemalja kao i mnogi istaknuti umetnici naše zemlje među kojima (pored već pomenutog Šandora Toroka): Milan Konjović, Pal Petrik (Petrik Pál), Boško Karanović, Sava Halugin, Ištvan Sajko (Szajkó István), Endre Penovac (Penovác Endre), Dragan Coha, Miroslav Jovančić, Pavle...
Gradonačelnik Subotice Modest Dulić i dr Viktorija Aladžić, ispred Neformalne grupe građana "Nasmeši se Subotici", predstavili su projekat "Subotica - grad secesije / multimedijalna inicijativa unapređenja zaštite i očuvanja kulturnog identiteta" i registraciju grada Subotice u članstvo evropske mreže gradova secesije. Više o ovoj inicijativi od Viktorije Aladžić u video prilogu.
Sagmeister Peity Laura képeit nézve úgy tűnik, vannak a kultúrának olyan ismétlődő fázisai, amelyeket az életkor dinamikája szabályoz. Nem is kell nagyon megöregedni ahhoz, hogy valamely tapasztalat egy váratlan fordulattal úgy köszönjön vissza, mint a sajátunk később újraélt mása, enyhe módosításokkal, de alapvetően változatlanul.
Macskák és baglyok. Csupa titok. Egy bonyolult, ugyanakkor nagyon is egyszerű viszonyrendszer tárgyiasul a képeken. A ragaszkodás valamihez vagy valakihez. De tudni kell, ragaszkodni csak ahhoz lehet, aki vagy ami maga is eltökélt makacssággal kapaszkodik egy nálánál jelentőségteljesebb fundamentumhoz. A kép a kultúrához, az ecsetvonás a képhez.
Laura képeit nézve éppen ez az, ami rabul ejt, ami alkalmanként talán zavarba is ejt, hiszen...
detaljnijeTradicionalna "Izložba slika za jedna zid" u zanatskoj radnji Buza, ovog puta radovi Emila Kadirića.
Moderna galerija Likovni susret Subotica utemeljila je 1968. godine jedinstvenu (tada jugoslovensku) manifestaciju TRIJENALE KERAMIKE koja, u kontinuitetu do danas, predstavlja najviša dostignuća domaće savremene umetničke keramike. Trijenale, pod krovom secesijske Rajhlove palate, afirmisao je ustanovu i grad Suboticu kao specifičan centar značajan likovni centar. I nakon 13 priređenih izložbi ova manifestacija dokazuje svoju vitalnost - daje značajan doprinos sagledavanju i definiciji savremenih i aktualnih tendencija naše umetničke keramike u kontekstu primenjene ali sve više i likovne umetnosti i keramičkog dizajna. Prepoznajući značaj i ulogu Trijenala na putu afirmisanja...
detaljnijeČlan Gradskog veća zadužen za kulturu, prof. Miloš Nikolić, danas je održao sastanak sa predstavncima institucije kulture, (prethodni pogledati ovde) na kome je raspravljano o problematici raspodele sredstava za iste. Krov Gradske biblioteke priroritet..., video prilog izjave za medije o detaljima i (pitanja novinara - dodirnut problem Narodnog pozorišta kao i odabir festivala koji zavređuju veći deo "kolača")
- 1 of 10
- ››