Ante Rudinski
Večeras je u Galeriji Otvorenog univerziteta otvorena izložba umetnice Josipe Križanović koja je ovom izložbom obeležila dvadeset godina slikarstva i njen razvoj kroz vreme do umetnika sa prepoznatljivim stilom koji očarava ljude ovih prostora ali i šire. Na svoj jedinstven način ona je povezala etno elemente prostora u originalne kompozije svojih radova. - (Kerekeš)
Više o tome je govorio u nadahnutom govoru slikar Šandor Kerekeš koji možete videti u prilogu.
Marko Križanović je dočarao pesmom ambijent u kojem je njegova majka crtala slike, jer zajedno dele radni prostor kao umetnici, svaki u svom domenu.
Josipa Križanović se na kraju zahvalala svima pojedinačno na doprinuosu ovoj izložbi i katalogu i otvorila...
detaljnijeViše o tome u prilogu od Josipe Križanović.
Goste je pozdravio Lazar Cvijin, konzul Zvonko Vincelj, a izložbu sa prethodne kolonije otvorio je Goran Kaurić ispred Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Marko Križanović je pročitao pismo Mileta Tasića, o istorijatu kolonije.
Po dvadeset peti put su se okupili slikari na koloniji Bunarić koja se održala u prostorijama HKC Bunjevačko kolo tokom tri dana od četvrtka do subote ove nedelje. Preko dvadeset učesnika uradilo je preko četrdeset radova koje će ostati u fundusu Bunjevačkog kola.
Više o tome od Josipe Križanović, organizatorke kolonije, u prilogu i detalju obraćanja Lazara Cvijina predsednika HKC-a, koji je podjelio svim učesnicima zahvalnice.
U prostorijama HKC Bunjevačko kolo 22.08.2020. održana je likovna kolonija Bunarić 2020.
Planirana aktivnost za 2020 se nije mogla realizovati u standardnoj formi, stoga je Uprava dala predlog da se likovna kolonija podeli na dva dela.
Učešće u prvom delu likovne kolonije uzeli su članovi HKC Bunjevačko kolo i mladi polaznici škole slikanja pod vođstvom Kristijana Sekulića.
Drugi deo likovne kolonije bi se trebao realizovati do sredine 10 meseca.
Tokom prvog dela likovne kolonije nastala su dela koja će biti prikazana na izložbi Bunarić 2020.
info i deo fotografija - Dijana Suturović
Danas je u HKC "Bunjevačko kolo" održana izložba radova sa prethodne kolonije 2019. uz prisustvo određenog broja prisutnih shodno prostoru sale.
O izložbi i radovima na koloniji je govorio arhitekta Ante Rudinski a otvorio ju je Lazar Cvijin predsednik HKC "Bunjevačko kolo"
U prilogu tekst koji je pročitao Ante...
POZDRAVANA RIČ
Poštovane dame i gospodo, cijenjeni posetioci, ljubitelji likovnog stvaralaštva a i vi dragi stvaraoci, članovi naše slikarske kolonije, pripala mi je čast i zadovoljstvo, da kažem koju riječ prigodom ovog događaja, u povodu - izložbe našeg prošlogodišnjeg saziva. Eto prođe godina i za koji dan ćemo se ponovo naći zajedno, pred našim novim praznim platnima sa uobičajenim...
detaljnijeU Gerontološkom klubu Bajnat otvorena je izložba slika umetnika Đurković Hunora. Uvodnu reč dala je domaćica kluba Ljubica Popović a izložbu je otvorila Valerija Agošton Pribila. U video prilogu autor govori o temama koje odabrao za postavku izložbe.
U Modernoj galeriji Likovni susret Subotica otvorena je izložba KONTINUITET ZBIRKI – IZBOR DELA IZ UMETNIČKE KOLONIJE BUCKA GANYÓ.
Ova kolonija je 2011. godine obeležila 20 godina rada. Idejni osnivač bio je slikar Šandor Torok (Torok Sándor) a domaćin i organizator bio je Jožef Gal (Gál József) koji je adaptirao svoju kuću u buckama Ganjo šora i stvorio dom za umetnike. Bucka Ganjo je bila internacionalna radionica u kojoj su stvarali autori iz Južne Amerike i mnogih evropskih zemalja kao i mnogi istaknuti umetnici naše zemlje među kojima (pored već pomenutog Šandora Toroka): Milan Konjović, Pal Petrik (Petrik Pál), Boško Karanović, Sava Halugin, Ištvan Sajko (Szajkó István), Endre Penovac (Penovác Endre), Dragan Coha, Miroslav Jovančić, Pavle...
Dopuna - 2013.09.18. Letić Karlo, vlasnik enterijera Papilona umro je sinoć 17-tog, od srčanog udara.
****
Video prilozi: dr Viktorija Aladžić ukratko i šire o cafeu Papillon uz atmosferu sa događaja i arh. Ante Rudinski - Kako sam spasio Papillon
Čajanka uz sveće u zaštićenom kulturnom dobru kafea “Papillon”
Docentkinja na Građevinskom fakultetu u Subotici Viktorija Aladžić je rekla da su iz subotičke lokalne samouprave prošle godine stizale ideje o izmeštanju enterijera zaštićenog kulturnog dobra kafea Papilon u Gradsku kuću, kao i vraćanju objekta vlasniku, jevrejskoj Opštini, koja bi ovaj prostor izdala u zakup banci.
Ona je danas upozorila da se enterijer kafea “Papillon” (1989) ne može bezbedno...
detaljnijePovodom stogodišnjice Gradske kuće, ekipa Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, večeras je organizovala prezentacija knjige u kojoj je sabrana celokupna istorija centralnog objekta našeg grada.
U nastavku tekst Kate Martinović na oba jezika:
Stojim, znaci postojim. Niti osudjujem, niti tesim, samo posmatram i pamtim. Sto godina - samoce?
Kazu, gradjena je u znaku strelca, Jupiter joj je vladar, a ona Gradska kuca vlada gradom, vlada ravnicom i vlada ljudskim srcima.
Moja prva secanja vezana uz Gradsku kucu sezu u sada vec daleke pedesete godine, u godine kada je ova zgrada bila malo mladja dama nego ja sada. Secam se...
detaljnije- 1 of 4
- ››