Zoltan Šifliš
U subotu 1. oktobra Art bioskop Lifka obeležio je 111 godina od osnivanja prvog stacionarnog bioskopa u Subotici.
Položeni su venci na bistu Aleksandra Lifke, napravljen je kratak osvrt na stalnu postavku izložbe o životu i radu Aleksandra Lifke, i održan je razgovor o Lifki u kojem su učestvovali Zoltan Šifliš, reditelj i Aleksandar Toković, direktor Art bioskopa Lifka.
Posetioci su mogli da čuju i delove originalne filmske muzike koju je Lifka svojevremeno koristio, u interpretaciji Marija Radonjića.
U saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom, emitovani su i originalni filmovi Aleksandra Lifke:
- Osvećenje vodice kod pravoslavnih Srba u Subotici (1912)
- 25.- ogodišnji jubilej FK „BAČKE“ u Subotici 3-6. juna 1926 (1926)
- Proslava u Subotici...
U Nepkeru je održana izložba posvećena, jubileju u jubileju MKC Nepker koji slavi 150 godina postojanja, 20 godina rada sekcije Olah Šandor koju vodi Đerđ Boroš.
Detalji u prilogu.
Video zapisi uskoro..
Hrizantema 2021. - "Festival sećanja" ove godine obeležio je 110 godina srpskog igranog filma i isto toliko godina postojanja stalnog bioskopa Aleksandra Lifke u Subotici. Na otvaranju festivala govorio je Aleksandar Erdeljanović, direktor kino arhiva Jugoslovenske kinoteke. Bilo je reči o projektu digitalne restauracije srpske filmske baštine, a postavljena je i izložba plakata značajnih srpskih filmova - od "Karađorđa" (1911), do "Tome" (2021).
Otvaranje su ulepšali učenici Muzičke škole Subotica, kompozicijama na temu "muzičke fantazije". Lucija Vukov izvela je solo na flauti, a Slavoljub Marić na harmonici. Novinarka Mirjana Nikić pročitala je pasaž iz svoje knjige "Vetruška koje opet ima".
Program je nastavljen filmom "Tamo i ovde" Darka Lungulova. Dejan Pejović,...
detaljnijePovodom 110 godina od otvaranja prvog stacionarnog bioskopa u našem gradu, sadašnja ekipa Art bioskopa Lifka organizovala je obeležavanje godišnjice tog datuma.
Program se sastojao od polaganja venca na bistu ispred ulaza u bioskop. Vence su položili Milanka Kostić, članica gradskog veća zadužena za kulturu, i ispred Nacionalnog saveta Mađara, gospođa De Negri.
Izložbu i plakat ovog događaja, koje je pripremio Darko Kovačević, otvorio je direktor bioskopa Aleksandar Toković, a prisutnima se obratio i dr Aleksandar Evetović, zahvaliviši se na sećanju Lifki.
Posle projekcije kratkog filma "Lifka od osnivanja do renoviranja i...
detaljnijeU prilogu fotografije sa mesta dešavanja u "centru grada", sa početkom obilaska "Trešerice", (poseban prilog kasnije) malog vašara rukotvorina i craft piva, koji se datumski zakačio za manifestaciju Noć muzeja, u ulici Age Mamužića pored Muzičke škole, i krajnje destinacije, nove pozicije Klein House/social club&art gallery, koji je kiptio od posetilaca tokom noći do zadnjih časova manifestacije.
Tokom predvečernjih sati Gradski muzej i sinagoga su imali dobru posećenost što je izazvalo zagušenje saobraćaja oko Mlečene pijace, zbog onih koji su zaboravili da se do destinacija u centru može doći i na drugi način, recimo peške...
Na Velikoj terasi na Paliću, 13.03., održan je svečani prijem Generalnog konzulata Mađarske povodom Nacionalnog praznika i obeležavanje godišnjice 1848/49 revolucije.
Detalj sa redovnog godišnjeg skupljanja prijatelja knjige i knjižare Danilo Kiš, kod Mirka.
Više o tome pisac Boško Krstić u prilogu
U ponedeljak 7. maja, uz prisustvo velikog broja Subotičana i pripadnika jevrejske zajednice, u subotičku sinagogu su uneti svici Svete knjige Tore čime je sinagoga ponovo postala jevrejski hram.
Na početku svečanosti prisutnima se obratio vrhovni rabin Srbije Isak Asiel.
U programu je nastupio Hor kantora iz Jerusalima sa poznatim hebrejskim pesmama.
Među prisutnima je bio veliki broj poznatih ličnosti sa političke i kulturne scene našeg grada, kao i predstavnici drugih religijskih zajednica, između ostalih: Ištvan Pastor, Jene Hajnal, Mihalj Njilaš, Ivan Đoković, Velimir Pleša, Janoš Babić, Carmine Tarallo, Tivadar Bunford, kao i nekoliko bivših gradonačelnika Subotice, Geza Kučera, Saša Vučinić, Modest Dulić i Jene Maglai.
*
Sam...
detaljnijeAutor izložbe je dr Arpad Pap etnolog-antropolog.
Prisutnima su se obratili:
- mr Ištvan Hulo direktor Gradskog muzeja Subotica
- Arpad Janoš Potapi, državni sekretar za nacionalnu politiku Republike Mađarske pri kabinetu premijera Republike Mađarske.
- Izložbu i monografiju predstavio je dr Lajoš Kemeči, generalni direktor Etnografskog muzeja u Budimpešti
Program je počeo sa pevanjem hora Sekelja iz Bataseka.
photo: Svetlana Kolović
U vesbilu Gradske kuće 11.8.2017. otvorena je izložba, XXXII Saziv prve kolonije naive u tehnici slame - Tavankut 2017 god.
Izložbu je otvorio gospdona Branko Ištvančić redatelj iz Zagreba inače rodom iz ovog kraja.
- 1 of 10
- ››