Zavičajno udruženje Dalmacija
У организацији Завичајног удружења „Далмација“, из Суботице, вечерас је у Малој гостиони на Палићу одржано седмо „Завичајно вече Далматинаца“. Дружењу Далматинаца који негују и чувају обичаје свог краја присуствовали су и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, у својству изасланика председника Србије Александра Вучића, и градоначелник Стеван Бакић, са сарадницима.
Министар Никола Селаковић је, том приликом, нагласио да је мало рећи да му је велика част што присуствује вечерашwем скупу и што је у прилици да да сабранима на овој завичајној вечери Далматинаца пренесе поздраве председника Републике Србје Александра Вучића.
... detaljnijeЗавичајно удружење „Далмација“ из Суботице обележило је вечерас, у Великој већници Градске куће, дванаесту годишњицу постојања и рада. Пригодној свечаности, у оквиру које је изведена представа – монодрама „Досије Доситеј”, присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, истакао да су руководство и чланови Завичајног удружења „Далмација“ квалитетним радом успели да обичаје и традицију свог родног краја, које чува и негује ово удружење, уврсте у културни живот Суботице и да себе представе као добре домаћине и суграђане свима онима са којима живе у овом граду.
„Вечерас ћемо кроз једно лепо драмско дело оживети лик Димитрија Обрадовића, који је црквено име Доситеј добио када се замонашио, 1758. године. Прихватио је...
detaljnijeГрадоначелник Суботице Стеван Бакић вечерас је у вестибилу Градске куће отворио изложбу фотографија под називом „Знаменити Срби Далмације“, аутора мр Милорада С. Кураице. Неуморним трудом Завичајног удружења „Далмација“ Суботичани се из године у годину све боље упознају са српским православним наслеђем ове области која вековима дарује наш народ знаменитим и великим људима, истакао је, том приликом, градоначелник Бакић и навео да су такви били и епископ Стефан Кнежевић и политички првак Сава Бјелановић.
„Драгоцено је настојање суботичких Далматинаца да нас упознају са људима који су задужили српски народ, а о којима се нажалост врло мало зна. Вреди подсетити да су Бачка...
detaljnijeУ организацији Завичајног удружења „Далмација“, из Суботице, вечерас је у ресторану „Мала гостиона“ на Палићу одржано пето „Завичајно вече Далматинаца“. Традиционалном дружењу Далматинаца који чувају и негују обичаје свог краја присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, обраћајући се присутнима, рекао да Завичајно удружење „Далмација“ већ више од десет година даје свој допринос српском завичајном мозаику Суботице.
„Ваша активност на афирмацији историје и богате српске традиције вашег родног краја заиста је драгоцена. Кроз ваш рад се сви грађани упознају са лепотом тог предања и вредностима које оно чува“, казао је Бакић.
... detaljnijeDanas je pred Gradsku kuću stigao konvoj vozila, na šta su se mnogi zapitali - Šta se dešava?
U prilogu Milorad Kuraica iz Zavičajnog udruženja Dalmacija objašnjava da se to dopremila jedna izložba, koja je poveća u svojim gabaritima, uz pomoć Ministarstva odbrane R.Srbije, koja će biti otvorena u subotu 1.februara. u vestibilu Gradske kuće.
Video prilog - https://www.instagram.com/p/B73eh4RhjWC/
U prilogu je i plakat izložbe:
``ВЕЛИКИ СМО КОЛИКО СЕ СЈЕЋАМО НАШИХ ВЕЛИКАНА`` МИЛОШ ПАРЕНТА 1867 – 1943.
Завичајно удружење "Далмација" Суботица, сад већ истинска институција Далматинаца на сјеверу Србије, још једном показало и доказало оправданост свог десетогодишњег постојања.
Синоћ у препуној Читаоници Градске библиотеке Суботица одржано је вече посвећено ректору Богословије "Свети Арсеније Сремац" из Сремских Карловаца, нашем Србину из Далмације или прецизније из Ислама Латинскога, код Задра.
У интересантном и садржајном програму од неких 60 минута, уз дивну публику (није се чула ни мува осим ааплауза учесницима у програму), још једном је Завичајно удружење "Далмација" Суботица у пракси и на дјелу подржало и реализовало максиму "Велики смо колико се сјећамо наших великана...
detaljnijePovodom 250 godina od dolaska Dositeja Obradovića u Plavno – najsevernije naselje u Dalmaciji smešteno na tromeđi Bosne, Like i Dalmacije, nedaleko od Knina – večeras je u galeriji Otvorenog univerziteta, uz prigodan kulturno-umetnički program, otvorena izložba „Dositej i srpsko Plavno 1769-2019“, autora Milorada S. Kuraice. Izložbu je svečano otvorio gradonačelnik Subotice Bogdan Laban.
Milorad Kuraica je, obraćajući se prisutnima, naveo da je Dositej Obradović svoj prosvetiteljski i književni rad započeo sredinom aprila 1761. godine u srpskoj Dalmaciji i da pre 250 godina velikan i besmrtni Dositej „zlatnom nogom stupi na užareno tlo“ Plavna.
- Dositeju Obradoviću puno duguje srpska kultura, ali mu se srpski...
detaljnijeУ галерији Отвореног универзитета отворена је изложба о Сави Мркаљу, заборављеном или неупамћеном пиониру и реформатору српског народног слова и словесности.
Изложбу је отворио и присутне поздравио Милорад Курајица, испред домаћина, Завичајног удружења „Далмација“ из Суботице, а потом су се присутнима обратили Милорад Ђошић, испред Србског удружења „Ћирилица“ из Београда, те др Миланка Станкић. Отварање су Мркаљевим стиховима и музиком обогатили Стево Бардак и Цвијетин Милаковић.
Изложба је организована у оквиру обележавања Године Саве Мркаља и два јубилеја - 235 година од његовог рођења и 185 година смрти, а поводом Европске године културне баштине. Изложба садржи 30 паноа поређаних азбучним редом и прати Мркаљев живот и рад и утицај на развој српског језика,...
detaljnijeУ просторијама Отвореног универзитета у Суботици у понедељак 3. децембра у 17 сати биће отворена изложба о Сави Мркаљу (Сјеничак на Кордуну 1783. – Беч 1833.) реформатору српске ћирилице и српског језика. Како је најављено о значају Мркаљевог филолошког рада и Мркаљевом животу говориће Др Владо Ђукановић, др Миланка Станкић, Милорад Ђошић, Миле Боснић, Софија Гердијан и Стеван Бардак. Том приликом биће рецитоване и Мркаљеве песме.
Изложба је организована у оквиру обележавања Године Саве Мркаља и два јубилеја 235 година од његовог рођења и 185 година смрти, а поводом Европске године културне баштине. Изложба садржи 30 паноа поређаним азбучним редом и прати Мркаљев живот и рад и утицај на развој српског језика, књижњевноти и уметности од његових савременика до данашњег дана....
detaljnijeУ предивној атмосфери на Отвореном универзитету, 16. новембра, љета Господњег у 17 часова одржано је књижевно вече Весне Т.Томић.
У програму су учествовали – Весна Т. Томић, Зорица Д. Пелеш, Бранимир Вулић, Стеван Бардак и Цвијетин Милаковић.
Водитељ Милорад С. Кураица на почетку програма рече:
Американац Роберт Лесинг је написао: „Треба стално имати у виду да је заједнички непријатељ прво напао Србију и да је она крвљу натопила сваку стопу своје јуначке отаџбине. Када се буде писала историја овог рата, најславнији одељак те историје носиће назив: Србија.“
Због наведеног, а управо на стоту годишњицу од Великог рата, позвао је присутне да српским јунацима минутом ћутања одамо дужну почаст.
У славу српским јунацима!
Да се никад не заборави!...
detaljnije- 1 of 2
- ››