filozofija
U ponedeljak, 21. 10. 2019. godine, u klubu 23, Gimnazije ,,Svetozar Marković“ u Subotici, sa početkom u 18 časova, održana je promocija knjige profesora filozofije Dragana Krstića ,,Od umetnosti do filozofije“.
Promociju je organizovala Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo ,,Danilo Kiš“ u saradnji sa Gimnazijom ,,Svetozar Marković“ u Subotici.
Na početku promocje profesor srpskog jezika i književnosti Bojana Đorojević je pročitala biografiju autora knjige i neke izvode iz recenzija doc. dr Aleksandra Stevanovića, mr Aleksandra Krstića i mr Dragoslava Đurovića, a potom je profesor filozofije Boris Čegar izneo svoj kritički stav o knjizi svog profesora filozofije. Posle izlaganja profesora Čegara govorio je autor knjige, profesor filozofije Dragan Krstić.
...
detaljnijePrvi susret članova Kluba ljubitelja muzike, filozofije i filma održan je u utorak, 14. maja 2019. godine, u Omladinskom klubu „Skladište“ Fondacije „Danilo Kiš“, sa početkom u 19.45. Razgovor sa članovima Kluba vodio je Dragan Krstić, profesor filozofije.
Na početku razgovora profesor Krstić je obrazložio naziv Kluba i razloge za njegovo postojanje.
Prema profesoru Krstiću, filozofija, muzika i film su tri tesno povezane sfere duha. Filozofi, počevši od Pitagore i Pitagorejaca, preko Platona, Aristotela, Dekarta, Rusoa, Hegela, Šopenhauera, Ničea, pa sve do Adorna, Vitgenštajna, Bloha i Ivana Fohta, pokazivali su veliko interesovanje prema muzici. Neki od njih su bili sasvim solidni muzičari (Ruso, Šopenhauer, Niče, Adorno, Bloh, Foht...
detaljnijeU petak, 23. 11. 2018. godine, u sali Fondacije za omladinsku kulturu i stvaralaštvo ,,Danilo Kiš”, Subotica, sa početkom u 18:30, održana je tribina na temu: Filozofija i mladi.
Posle predstavljanja gosta i uvodnog izlaganja voditelja tribine, profesora filozofije Dragana Krstića, gost tribine, Dragoslav Đurović, magistar filozofije i pedagoški savetnik, profesor filozofije u Gimnaziji u Vrnjačkoj Banji, uspostavio je dobar kontakt sa subotičkom omladinom, koju su činili mahom maturanti Gimnazije ,,Svetozar Marković” u Subotici.
On je na samom početku tražio od njih da sami definišu pojmove ,,filozofija” i ,,mladost”. ,,Dakle, publiko draga, da vas čujemo. Definišite i filosofiju i mladost, jer moglo bi se desiti da se i kolega Krstić i ja svrstamo među mlade, ako...
detaljnijeU utorak, 16. 10. 2018. godine, u klubu 23, u Gimnaziji ,,Svetozar Marković” u Subotici, sa početkom u 18 časova, održana je promocija knjige Kako predavati filozofiju u srednjoj školi. Neka pitanja metodike nastave filozofije, profesora Dragana Krstića.
O knjizi su govorili recenzenti: dr Una Popović, docent Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i sekretar Srpskog filozofskog društva, mr Aleksandar Krstić, profesor filozofije u gimnaziji ,,Svetozar Marković” u Novom Sadu, Goran Rujević, asistent metodike nastave filozofije na Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i autor.
Govoreći o šestoj knjizi profesora Krstića doc. dr Una Popović je rekla: "Knjiga 'Kako predavati filozofiju u srednjoj školi?' predstavlja izuzetno zanimljiv materijal, sa jasnim autorskim pečatom koji joj...
detaljnijeO teorijskom opusu Karla Marksa različito se piše, govori, ocenjuje i vrednuje. U rasponu od osporavanja i anatemisanja, do veličanja i kanonizovanja kreću se mišljenja o njegovom stvaralačkom fundusu misli i dela. Posebno se poslednjih decenija, po slomu socijalizma kao prakse, raširilo shvatanje da je Marks marginalni teoretičar društvene zbilje i da ga je točak istorije učinio anahronim. Njegovi protivnici, oponenti i negatori imaju prevashodno u vidu krah socijalizma u SSSR, Jugoistočnoj Evropi, imaju u optici njegovo materijalističko shvatanje istorije, te revolucionarne pristupe društvenim promenama i dakako razornu kritiku kapitala, koji je postao dominantni svetski proces i sistem.
Međutim, kada se odbace ovakve i slične...
detaljnijePuna torba knjiga - decenija od smrti Deši Abela
Šarkanj Silvester (alias Deši Abel) (1929-2008) nesumnjivo je bio jedan od retkih, nesvakidašnjih i osobenih likova ovog grada u drugoj polovini minulog veka.
Novinar, književnik, filozof (samouk) svojim, nadasve iskošenim životom, predstavlja jednu od vrednih pojava i činjenica u memoriji Subotice. Bibliotekar po osnovnom zanimanju, a potom književnik, pesnik, romansijer, dramski pisac, filozof, književni, muzički i filmski kritičar; ceo svoj vek je samovao, radio, proživeo u ovom gradu. Bio je poznat među uglednim književnicima, filozofima, kako u Jugoslaviji, tako i u Mađarskoj. Za njega su vrata bila otvorena kod tada (i danas) čuvenih poslenika duha u Budimpešti, Zagrebu, Beogradu, Novom Sadu...
detaljnijeU subotu, 2. 12. 2017. godine, u Svečanoj sali Gimnazije ,,Svetozar Marković” u Subotici, u 18h, odžana je premijera dokumentarnog filma Vladimira i Ognjena Janića O filozofiji u mojoj Gimnaziji i koncert čeliskinje Milene Radović.
Film govori o dvadesetpetogodišnjem radu tribine Dijalog i obeležavanju četvrt veka postojanja ove filozofske Tribine, jedinstvene u Republici Srbiji po tome što se na njoj govori isključivo o estetičkim problemima.
Scene u filmu O filozofiji u mojoj Gimnaziji prati muzika Johana Sebastijana Baha u interpretaciji mlade čeliskinje Milene Radović, koja je posle projekcije filma održala koncert sa svojim gostima.
Veliki aplauz je izazvao mladi pijanista Kozma Prem, gost Milene Radović, koji je odsvirao svoju kompoziciju tako reći virtouznom...
detaljnijeU ponedeljak, 13. 11. 2017. godine, u Gimnaziji ,,Svetozar Marković” u Subotici, u klubu 23, održana je tribina na temu: Kritičar i problem vrednovanja umetničkog dela.
O problemu vrednovanja umetničkog dela, s posebnim osvrtom na književno delo, govorili su: prof. dr Sreten Petrović, prof. dr Slobodan Vladušić, doc. dr Una Popović i dr Aleksandar Stevanović. Tribinu je, u saradnji sa Srpskim filozofskim društvom, organizovao i vodio Dragan Krstić, profesor filozofije.
Na početku tribine profesor Dragan Krstić je otvorio niz pitanja (oslanjajući se na mišljenja poznatih filozofa-estetičara, teoretičara, kritičara i umetnika poput Deni Didroa, Nikolaja Berđajeva, Tomasa Sternsa Eliota, Ivana Fohta, Milana Rankovića, Dragana Jeremića, Oskara Vajdla, Bjelinskog itd) koja se...
detaljnijeU Gradskoj biblioteci održana je 10. sednica Saveta za obeležavanje misaonog nasleđa Radomira Konstantinovića, na kojoj su govorili dr Latinka Perović, predsednica Saveta i Dragan Rokvić, direktor biblioteke.
U nastavku je predstavljena knjiga Radivoja Cvetićanina „Konstantinović. Hronika”, na kojoj su govorili književnik Ottó Tolnai,
prof. dr. Duško Radosavljević, politolog dr. Boško Kovačević, kao i sam autor.
*
Hronika kao vrelo - povodom knjige "Konstantinović, hronika" - dr Boško Kovačević
detaljnijePokušaću ovim iskazom o knjizi „Konstantinović, hronika“ da ukažem, da podvučem, da vam skrenem pažnju na samo neke sekvence života i ubeđenja, koja su junaka ovog štiva definisala i bojila da misaono traje duže od profanog života. R...
Septembarski Filozofski klub Novi surferi na temu Imati ili biti biće održan u petak, 8. septembra 2017. godine sa početkom u 20 časova u Savremenoj galeriji Subotica kao deo pratećih programa izložbe Kolekcija: 55 razloga za razmišljanje o prošlosti i sadašnjosti, kojom SGSU obeležava 55 godina rada. Na ovoj izložbi predstavljena je i grafika Imati ili biti umetničkog para Dejana Anđelkovića i Jelice Radovanović, koja je nastala u Grafičkom ateljeu SGSU.
Imati ili biti je naslov čuvenog filozofsko-antropološkog dela Erika Froma u kome on izlaže osnovne fenomene čovekovog postojanja viđene kroz prizmu dva osnovna egzistencujalna modusa - imanja i bivstovanja. Imati ili biti je egzistencijalna disjunkcija, odlučujuća za suštinu čovekovog postojanja - na način posedovanja ili na...
detaljnije- 1 of 4
- ››