Međunarodni regionalni festival savremenog pozorišta trajaće duže nego obično, deset dana, ali je ove godine i dobio manje novca nego pre, a Andraš Urban kaže: to je loša poruka.
– Najnovijom predstavom proslavljenog koreografa Jožefa Nađa „Oma“ koju je uradio sa osam plesača poreklom iz Malija, Senegala, Obale Slonovače, Burkine Faso, Konga Brazavila i Republike Kongo, u petak, 19. novembra od 19 časova na sceni pozorišta „Kostolanji Deže“ otpočinje ovogodišnji, trinaesti po redu Dezire festival.
Međunarodni regionalni festival savremenog pozorišta trajaće duže nego prethodnih godina, sve do 29. novembra sa 16 gostovanja i nekoliko koncerata, Dezire akademija, ukupno više od 20 programa u deset festivalskih dana.
Iako najavljena, zbog bolesti je otkazano gostovanje predstave „Ana Karenjina“ Dramskog studija Prazan prostor iz Podgorice, i Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja a u režiji Mirka Radonjića, ali na festival dolazi „Vivisekcija kredenca“ nastala kao rezultat saradnje troje francuskih umetnika, predstava „Mrtva trka“ u izvođenju trupe Atrijum – „Čamac za spašavanje“ iz Budimpešte, a u režiji Mate Kovača. Rezultat saradnje teatara iz Berna, Ciriha, Prištine i subotičkog „Kostolanji Dežea“ je predstava „Dvostruki život“ u režiji Majke Leks. Andraš Urban po motivima „Koriolana“ režirao je predstavu „Histori of maderfakers“ u Narodnom teatru u Bitolju, koja je na repertoaru 25. novembra. Kod profesorke Jasne Đuričić kao diplomski rad studenata glume i u izvođenju Akademskog pozorišta „Promena“ nastala je predstava „Tri zime“ koja prati istoriju jedne porodice, a Bosansko narodno pozorište iz Zenice dolazi sa predstavom „Sedam strahova“ u režiji Selme Spahić. Kazališe Grupa i Triko cirkus teatar iz Zagreba izvešće predstavu „Mister Bufo“ u režiji Li Delonga, po tekstu Daria Foa, a na festivalu publika će imati prilike da vidi i poslednju predstavu tragično rano preminulog reditelja Igora Vuka Torbice „Strah“ koju je uradio u Narodnom pozorištu Pirot. Bitef teatar na Dezire festival dolazi sa predstavom „Kretanje“ u režiji Jovane Tomić. U program je uvrštena još jedna režija Andraša Urbana, „Mefisto“ po romanu Klausa Mana, a u izvođenju Kulturne brigade – Atrijum iz Budimpešte. Dezire festival zatvara trupa Adrijen Hod „Hodvorks“ iz Budimpešte sa predstavom „Amber“. U programu Dezire festivala publika će imati prilike da vidi i muzičko-poetski nastup Kralja Čačka i Nine Bajsić u okviru „Saundtreka za film koji nije snimljen“ kao i Dragana Živadinova sa, kako ga naziva, informansom „Finalizam“. Za sada je najavljena i prva izmena, zbog bolesti drugog festivalskog dana otkazuje se predstava „Neron“ iz Budimpešte mladog reditelja Mate Heđmegija, a nastupiće Novosadsko pozorište sa predstavom „Bludni dani kuratog Džonija“ u režiji Jovane Tomić.
Direktor pozorišta „Kostolanji Deže“ Andraš Urban početak Dezire festivala uvek najavljuje kao pozorišni praznik kojem se raduju i nestrpljivo ga iščekuju, ali ove godine, teatarska radost propraćena je i gorkim ukusom koji ostavlja finansijska strana festivala. Ukoliko je prošle godine iznenađenje bilo što je pozorište od grada za organizaciju festivala dobilo šest miliona dinara, isto koliko i prve godine pokretanja Dezirea, ove godine šok je bio veći. Na konkursu za kulturne programe dobili su svega trećinu, dva miliona dinara. „Grad Subotica se povlači i nije više glavni pokrovitelj festivala, u finansijskom smilu, i nadam se da je to samo ove godine, jer ako su nam stvarno evropski ili srednjeevropski ciljevi bitni onda pretpostavljam da Dezire predstavlja upravo te vrednosti. Trećina prošlogodišnjeg iznosa je veliki šamar koji poručuje da ne treba to da radite što radite“ rekao je Andraš Urban.
Sa svih nivoa vlasti za Dezire festival je stiglo nešto manje novca, direktor festivala i teatra dodaje da je kasnije nešto još pomogla pokrajina. „To je jako loša poruka. Pozorišni festival je skupa stvar, mi smo ponekad imali predstave koje su koštale dva miliona, da ih uopšte dovedete ovde. Imam osećaj da je to neka vrsta nesporazuma, znam da nije, ali ne znam kako drugačije da se odnosim prema tome. Dezire festival je od samog starta, postao pravi subotički festival, publika voli svoj Dezire, ljudi ne iz Subotice, iz regiona se raspituju kada će biti festival. Mi svake godina imamo dobar program, razvijamo se i ne znamo kako da shvatimo da shvatimo tu vrstu poruke“ kaže Urban.
Predstave na Dezire festivalu gotovo uvek se igraju pred punim gledalištem, i brojke govore da tokom sedam festivalskih dana, u zavisnosti od kapaciteta gledališta, u proseku su svake godine prodavali između tri i pet hiljada ulaznica, kaže Andraš Urban. Publika će predstave moći da vidi uz poštovanje epidemioloških mera, uz maske, i sa praznim sedištem između gledalaca, a Urban dodaje da bi želeli da, kao u slučaju Sterijinog pozorja, im se dozvoli da napune salu. Nekoliko dana pred početak festivala, gotovo sve karte su rasprodate.