Duž šetališta kraj jezera postavljeno je 18 tabli koje podsećaju da je 1880. godine Lajoš Vermeš organizovao olimpijske igre.
Posetioci Palića od sada će, šetajući pored obale jezera, moći da upoznaju priču o olimpijskim igrama, koje su se ovde odvijale 16 godina pre obnavljanja modernih olimpijskih igara u Atini 1896. godine.
Duž šetališta postavljeno je 18 tabli na kojima je predstavljen Subotičanin, profesor i sportista Lajoš Vermeš koji je ovde 1880. godine zajedno sa braćom Belom i Nandorom i prijateljem Miklošem Matkovićem organizovao Palićku olimpijadu 1880. godine.
„Veoma sam dirnut što je realizovana ova kreativna ideja koja je i snažan doprinos u negovanju i čuvanju sportskih i kulturno istorijskih tradicija grada. Deda je od svoje 10 do 18 godine učio u piarističkoj gimnaziji u Budimpešti gde se zaljubio u sport i sa 17 god postao državni prvak u gimnastici, a s druge strane, učeći kao najvažnije predmete stare jezike i kulturu, zaljubio se u antičku grčku i helensku kulturu i to mu je dalo ideju za Palićke sportske igre po uzoru na antičke“ ispričao je profesor Mihalj Vermeš, unuk Lajoša Vermeša koji je dodao da je tada donet i kreativan kodeks amaterizma što je za to vreme bila velika zanimljivost.
Table na obali šetališta postavilo je preduzeće „Palić – Ludaš“, na inicijativu grada, a troškove od 100.000 dinara finansirala pokrajinska vlada, posredstvom Sekretarijata za obrazovanje, javnu upravu, propise i nacionalne manjine naveo je dr Balint Pastor.
„Jedan do stubova politike nove gradske vlasti jeste očuvanje tradicije i podsećanje na velike pojedince. Nikada nije dovoljno puta ponovljeno, da kažemo još jednom: mi smo 1880. godine imali olimpijske igre zahvaljujući Lajošu Vermešu, niko pre njega u prethodna dva milenijuma nije to učinio. On je pokazao put, bez njega ne bismo imali savremene olimpijske igre, bez njega na Paliću ne bi bile izgrađene građevine poput vila Bagoljvar, zgrade Riblje čarde ili vile Lujze. Bez njega ne bi imali toliko izvrsnih sportista koliko smo ih imali i koliko ih imamo danas na Paliću i okolini“ rekao je dr Balint Pastor povodom postavljanja tabli.
Zahvaljujući i fotografijama koje čuva porodica Vermeš duž 18 tabli rekonstruisan je životni put Lajoša Vermeša, izdanka plemićke porodice koji je osim sporta i vilama na Paliću, Suboticu zadužio i uvođenjem tramvajske linije između grada i Palića. Predstavljeni su i sportovi i takmičenje na Palićkoj olimpijadi.
Informacije na tablama ispisane su na šest jezika, na četiri koja su u službenoj upotrebi u gradu: srpskom, bunjevačkom, mađarskom i hrvatskom, te na engleskom i nemačkom jeziku. Dr Pastor je napomenuo da su ovo prve table u gradu, na javnoj površini, a gde je tekst ispisan i na bunjevačkom jeziku, koji je odnedavno u službenoj i ravnopravnoj upotrebi na teritoriji grada.