Mihalj Vermeš
Dr Endre Šili, (Endre Süli) dobitnik priznanja Pro Urbe za Dan grada 2021., inače doktor matematike zaposlen na Oxfordskom Univerzitetu, održao je jedno predavanje u našem gradu, u Matematičkoj školi Gauss na temu Navier-Stokes jednačina: Rešeni i nerešeni matematički problemi.
Ideja je bila da se matematičari dotične škole talenata vide kako je to baviti se "visokom" matematikom.
U prilogu je predavanje održano 27.septembra, ovde dokumentovano iz dva dela.
Rešenje, do sada nerešenog matematičkog problema, nosi nagradu od milion dolara, što može da stimuliše neke koji imaju dar za matematiku.
Pa sad vi pokušajte...
detaljnijeDuž šetališta kraj jezera postavljeno je 18 tabli koje podsećaju da je 1880. godine Lajoš Vermeš organizovao olimpijske igre.
Posetioci Palića od sada će, šetajući pored obale jezera, moći da upoznaju priču o olimpijskim igrama, koje su se ovde odvijale 16 godina pre obnavljanja modernih olimpijskih igara u Atini 1896. godine.
Duž šetališta postavljeno je 18 tabli na kojima je predstavljen Subotičanin, profesor i sportista Lajoš Vermeš koji je ovde 1880. godine zajedno sa braćom Belom i Nandorom i prijateljem Miklošem Matkovićem organizovao Palićku olimpijadu 1880. godine.
„Veoma sam dirnut što je realizovana ova kreativna ideja koja je i snažan doprinos u...
detaljnijeU prilogu video zapisi obraćanja ex predsednika Srbije,Tomislava Nikolića i gradonačelnika Stevana Bakića.
Uručena su priznanja u okviru tradicionalne, ove godine petnaeste po redu, akcije "Medalja Lajoša Vermeša" za istaknute sportiste i sportski kolektiv u prethodnoj godini.
Akciju koju je osmislio sportski novinar Nikola Stantić i uspešno organizovao petnaesti put, nosi ime po Lajošu Vermešu preteči Olimpijskih igara koji je 1880 godine na Paliću organizovao sportske igre, bilo je to čak 16 godina pre nego što je olimpijsku ideju osnovao Pjer de Kuberten. Vermeš je propagirao da je sport namenjen za svakoga, što je u to vreme bila čudna i genijalna ideja. Sport mora biti dostupan svima, sport mora ući u široke narodne mase, mislio je Vermeš. I ne samo da je mislio, nego je tu ideju i realizovao. Sportom se...
detaljnijeOve godine slavimo 140. godišnjicu Palićkih sportskih igara. Predsednik Skupštine grada Subotice, dr Balint Pastor (Dr. Pásztor Bálint) jednim od istaknutih ciljeva programa lokalnog politiziranja smatra negovanje sećanja na lik i delo Lajoša Vermeša. To je bio razlog što je u prvom koraku pokrenuo konsultacije sa Mihaljom Vermešom, profesorom matematike u penziji, unukom Lajoša Vermeša.
U Subotici se mnoga udruženja bave negovanjem baštine Palićke olimpijade. Dr Balint Pastor (Dr. Pásztor Bálint) će se uskoro konsultovati i sa njihovim predstavnicima.
Imućni plemić zanemario je pravila života svoje klase i postao predani sportista i zastupao demokratsko načelo da sport treba da bude deo života svakog čoveka
– Na obali Palićkog jezera, 26. avgusta 1880. godine okupili su se sportisti spremni da se nadmeću u tri discipline: bacanju kugle, skoku u dalj i rvanju. Rezultati koje su postigli možda nisu izlazili iz okvira tadašnjeg vremena, ali su upisani u svetsku istoriju sporta. Ove igre i u stručnoj literaturi priznate su kao preteča modernih olimpijskih igara, organizovanih 16 godina pre obnovljenih igara u Atini 1896. godine.
Idejni tvorac, organizator i mecena, ali i kako su novinari onog vremena napisali, nosilac baklje koja će promovisati sport, kao do tada nepoznatu oblast čovekove aktivnosti, bio...
U subotu, 7. septembra, svečano je otkriven spomenik Đuri Stantiću, jednom od najpoznatijih subotičkih sportista. Osvajač je zlatne medalje na Međuolimpijskim igrama u Atini 1906. godine, ali i Svetski prvak, višestruki osvajač najvećih atletskih priznanja, rekorder...
– Pre deset godina smo započeli inicijativu, cela naša familija, pre svih moja sestra Mirjana i ja. Sve do sada smo rešavali papire, dozvole, nije bilo lako, ali smo uspeli. Ideja je od početka bila da spomenik Đuri bude baš tu gde je sada (na mestu negadašnjeg vatrogasnog bazena na Beogradskom putu, nekadašnje Golupčije pijace...), na raskrsnici gde gleda prema kući u kojoj je nekada živeo, da ispraća i dočekuje Subotičane i sve putnike namernike. Lokalna samouprava nam je...
detaljnijeNajboljim sportistima Subotice po trinaesti put su uručene nagrade u okviru akcije Medalja "Lajoš Vermeš". Najbolji sportista Subotice u ovoj akciji je rvač Davor Štefanek koji je četvrti put u karijeri, a treći put zaredom primio Medalju Lajoš Vermeš.
Akciju organizuje Sportsko-rekreativno udruženje „Vermeš 1860” na čelu sa sportskim novinarom Nikolom Stantićem, a uz podršku Sportskog saveza Subotice, Grada Subotice, prijatelja i sponzora a uz podršku Mihalja Vermeša, unuka Lajoša Vermeša.
Organizator akcije okupio je žiri od trideset ljudi, sastavljenog od novinara, sportskih radnika i trenera koji su svojim glasovima odredili konačnu rang listu. Za najboljeg sportistu izabran je rvač Spartaka, Davor Štefanek, dok je najbolji klub, Ženski fudbalski klub Spartak....
detaljnijeLajoš Vermeš je ostavio dubok trag u razvoju sporta na prostoru Subotice. Organizovao je Palićke sportske igre od 1880 do 1914 godine koje se smatraju pretečom Olimpijskih igara koje su pokrenute 1896 godine. Vermeš se bavio biciklizmom, gimnastikom, mačevanjem, boksom i rvanjem. Organizovao je i jedrenje na ledu na Palićkom jezeru kao i prva plivačka i veslačka takmičenja.
Veliki doprinos razvuju sporta pružio je i u Mađarskoj gde je Sportski muzej iz Budimpešte izdao knjigu "Lajoš Vermeš 1860-1945 prvi mađarski sportski fotograf". Knjigu je u Subotici predstavio Dr Sabo Lajoš direktor sportskog muzeja, koji je ujedno i urednik knjige ove knjige. - Vermeš Lajoš je sigurno osoba koja je obeležila razvoj sporta....
detaljnije- 1 of 3
- ››