Predškolska ustanova „Naša radost“ i Gradski muzej organizovali su stručni skup „KAKO JE LINIJA SECESIJE PROGOVORILA“ odnosno, prezentacija iskustava stečenih kroz projekat, koji se održao u Gradskom muzeju.
Stručni skup su otvorili direktori dve ustanove, Nebojša Markez i mr Ištvan Hulo, a izlaganja su održali subotičke vaspitačice, pedagozi i istoričari umetnosti koji su bili uključeni u projekat „Secesija i linija“ započet leta prošle godine. Tokom ove zajedničke akcije, više od trideset vaspitačica je slušalo predavanja o secesiji i o njenoj mogućoj primeni u radu sa decom. Stečeno znanje oplođeno kreativnošću vaspitačica, dece i roditelja, urodilo je rezultatima koji su prikazani na izložbi otvorenoj tokom Noći muzeja u Gradskom muzeju Subotica. Pored te izložbe, zainteresovani mogu od danas 13. juna u muzeju mogu da vide i izložbu fotografija vaspitačice Tamare Rajnović i fotografa Svetlane Kolovič koje su pratile više faza ove akcije, bazirane na višegodišnjoj saradnji dve subotičke ustanove na temu secesije.
Stručni skup je počeo sa „Pričom o secesiji iz ugla jednog dečaka“ - Vid Lebovića, ( grupa „Cipelići“, vrtić „Lastavica“) koji je objasnio sadržaj - značenja jednog vitraža iz Gradske kuće.
Potom su išla planirana predavanja...
„Zašto baš secesija?“ - dr Olga K. Ninkov, istoričar umetnosti, Gradski muzej Subotica
„Od začudnosti ka zajedničkom učenju o secesiji“ – Violeta Vrcelj Odri, pedagog, Predškolska ustanova „Naša radost“
„Istraživanje secesije iz perspektive vaspitača“ – Snežana Jocić, vaspitač i Sandra Milodanović, vaspitač, vrtić „Zeka“
„Secesija kao inspiracija za razvoj programa rada sa decom“ – Vera Jaramazović, vaspitač i Zora Milašin, vaspitač, vrtić „Ciciban“
„Secesija kao motiv u dečjim igrama“ – vaspitači: Nataša Stojić, Suzana Milovanović, Edina Đorović, Kornelia Čorba, Tamara Rajnović, vrtić „Šumica“
„Secesija kao linija koja povezuje članove porodice“ – Jagoda Korać, vaspitač, vrtić „Zvončica“
„Kako nas je secesija učila da volimo svoj grad“ – Žužana Seke, vaspitač, vrtić „Kolibri“
„Deca kao muzejska publika“ – Ljubica Vuković Dulić, istoričar umetnosti, Gradski muzej Subotica
„Muzejska pedagogija u Gradskom muzeju Subotica“ – Aniko Mihajlović, muzejski pedagog, Gradski muzej Subotica
„Secesija i linija viđena očima dece“ – Mirjana Višnić, vaspitač, vrtić „Mandarina“
***
Kasnije u prilozima dr Olga K. Ninkov govori o projektu, a Violeta Vrcelj Odri o tome kako približiti okruženje deci da ga razumeju i potom zavole (svoj grad).