Secesija kao brend grada
Predškolska ustanova „Naša radost“ i Gradski muzej organizovali su stručni skup „KAKO JE LINIJA SECESIJE PROGOVORILA“ odnosno, prezentacija iskustava stečenih kroz projekat, koji se održao u Gradskom muzeju.
Stručni skup su otvorili direktori dve ustanove, Nebojša Markez i mr Ištvan Hulo, a izlaganja su održali subotičke vaspitačice, pedagozi i istoričari umetnosti koji su bili uključeni u projekat „Secesija i linija“ započet leta prošle godine. Tokom ove zajedničke akcije, više od trideset vaspitačica je slušalo predavanja o secesiji i o njenoj mogućoj primeni u radu sa decom. Stečeno znanje oplođeno kreativnošću vaspitačica, dece i roditelja, urodilo je rezultatima koji su prikazani na izložbi otvorenoj...
detaljnijeU okviru obeležavanja Svetskog dana secesije (10. jun) u Savremenoj galeriji Subotica održan je razgovor “Šta nam znači secesija?”.
O prepoznavanju i vrednovanju secesije u Subotici govorili su: mr Gordana Prčić Vujnović, arhitekta, zaposlena u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika Subotica, dr Olga Kovačev Ninkov, istoričarka umetnosti i muzejski savetnik Gradskog muzeja Subotica, Branka Banjanin, istoričarka umetnosti i stručna saradnica Turističke organizacije Subotice i Vladimir Džamić, istoričar umetnosti, savetnik u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika Beograd.
Moderator razgovora bila je Nela Tonković, istoričarka umetnosti, direktorka SGSU.
Gradonačelnik Subotice Modest Dulić i dr Viktorija Aladžić, ispred Neformalne grupe građana "Nasmeši se Subotici", predstavili su projekat "Subotica - grad secesije / multimedijalna inicijativa unapređenja zaštite i očuvanja kulturnog identiteta" i registraciju grada Subotice u članstvo evropske mreže gradova secesije. Više o ovoj inicijativi od Viktorije Aladžić u video prilogu.