Одржан шести турнир у балотама у Бачкој Тополи

Sre, 03.05.2017 - 09:59 -- nikola.tumbas

Завичајно удружење „Далмација“ из Суботице, одржало је, дана 29. априла 2017. године, свој, шести по реду, турнир у балотама, на теренима Клуба досељених и прогнаних лица у Бачкој Тополи, чији су један дио чланова и чланови нашег Завичајног удружења.

На турниру је учествовало 20 такмичарских екипа ( 5 екипа из Суботице, 3 екипе из Болеча, поред Београда, 2 екипе из Бачке Тополе, 2 екипе из Сивца, из општине Кула, 2 екипа из Бачког Душанова, са подручја Град Суботица, 2 екипе из Новог Сада, 1 екипа из Инђије, 1 екипа из Руменке, са подручја Града Новог Сада, 1 екипа из Ветерника, са подручја Града Новог Сада и 1 екипа из Гакова, са подручја Града Сомбора ) са по три такмичара, дакле са укупно 60 такмичара и десетак резервних играча тих екипа ( који су повремено мијењали чланове својих првих екипа ). Поред такмичара, на турниру је било присутно двадесетак гостију и још толико публике, тако да је  на турниру било присутно више од ст о људи.

Завичајно удружење је, за све такмичаре, госте и публику, обезбедило храну, пиће и живу музику, по окончаном турниру.

Турнир је протекао у најбољем миру и реду, без икаквих ексцесних ситуација.

На турниру, прво мјесто и златне медаље освојили су чланови екипе „Адице“ из Новог Сада ( у саставу: Невен Љеваја, Мићо Пекић, Зоре Зелић и резервни играч Мићо Матић ), друго мјесто и сребрене медаље освојили су чланови екипе Бачка Топола ИИ ( у саставу: Миле Павлица, Душан Обрадовић и Петар Жигић ) и треће мјесто и брончане медаље освојили су чланови екипе „“Венекс“ из Суботице ( у саставу: Далибор Ђујић, Дмитар Калинић и Љубиша Мацура ).

По завршетку турнира, Завичајно удружење је припремило вечеру за све такмичаре и годте турнира, те живу музику, са завичајним „крајишким“ пјесмама.                                      

У Суботици, 30.04.2017. године   

Информацију припремио:

Шпиро Лазиница, предсједник Управног одбора
Завичајног удружења „Далмација“ Суботица                                  

***

БАЛОТЕ - БОЋАЊЕ
Поријекло

Историчари су подијељени: једни сматрају да је поријеклом из Баскије, док други сматрају да је поријеклом из Италије.

Ова игра у Далмацији je позната по називима "игра на балоте", "на буће или боће", стара је спортска игра настала у античкој Грчкој, пренесена Римљанима, а из Италије у друге медитеранске и алпске земље. Према неким изворима, боћање је било једна од темељних забавних игара у старом Египту 2.500 година прије Христа. Ова је игра вјекоима везана за Далмацију, а дошла је из Венеције у вријеме кад је Млетачка Република управљала Далмацијом.

Име

Ову игру зову балотање и бућање (кратко у), односно играти на буће или на балоте. Израз бућање и буће превладава у Далматинској Загори,  западној Херцеговини и Равним Котарима  док израз балоте  превладава на острвима те у Книнској, Дрнишкој и Цетинској Крајини, као и у Боки Которској.

Каже се "играти на балоте/буће", "бућати". Упит, односно позив за играти ову игру је "Хоћемо ли (једну) на балоте/буће?", "Хоћемо ли бацит (једну/коју) на балоте/буће?".

Раширеност

Откад се зна за село и сеоске традиције, једна од најпопуларнијих традиција је недјељно балотање.
Свако имало упућен у игру балота, запитаће се:"А гдје је зог за играње?!"

Наиме, по традицији и даље се практикује играње на неравној ледини која захтијева додатну вјештину при избијању и посебно при ваљању балоте.

Традиција балотања се преноси с нараштаја на нараштај.

Сви који сада балотају причају о томе како још памте своје ђедове који су исто тако играли као они сада, и није се штедило ни на вину, ни на игри, ни на смијеху.

Балотање је традиционална далматинска игра.

Побједничка екипа остаје на терену, губитници одлазе, а долази нова екипа.

Ово је искључиво мушки спорт.

Због чињенице да за ову игру није потребна снага и брзина (осим у брзинским дисципинама), а озљеде су врло ријетке (осим код неопрезних проматрача, када се боћа ( балота ) или булин одбије или нагло одскочи, па погоди некога), раширена је међу свим добним групама, од 7 до 87 година.

Због  чињенице да не треба имати велику нити посебно припремљену површину (може се играти на свакаквим подлогама, осим изразито блатњавих) за играти ову игру, раширена је у свим срединама, од руралних и маломјештанских средина, гдје је и најраширенија, све до урбаних средина. Унаточ чињеници што се игру својевремено омаловажавало у високоурбанизираним срединама, гдје ју се сматрало "пресељачком" и "премаломјештанском", игра се почела ширити и у тих слојева.

Опрема

Балоте ( боће)  су израђене од пуног дрвета ојачаног и учвршћеног чавлима – ексерима - броквама (народне), пластике ( пуњене неком текућином ) или металне ( такмичарско играње).

Балоте ( боће ) су кугластог облика. Промјер није сталан, али обично се израђује такве да могу стати у шаку, односно тако да могу испунити шаку.

Булин или була, најмањи предмет у игри, израђен од дрвета и обично обојан црвеном бојом за класичне дисциплине, или бијеле за техничке дисциплине, промјера цца 30 мм.

Учесници

Игра се један против једнога, двоје против двоје, а може се и са троје против троје играча.

Игра се обично 3:3 или 4:4 играча, и то о пар литара вина по ``партији``, у којем не само да уживају играчи, него и радознала публика - кибицери.

Допуштени потез

Допуштено је избијање противничких или  балота ( боћа ) својих играча, као и булина.

Допуштено је котрљати ("ваљати") или бацити балоту ( боћу ). Код бацања, смије се бацати само тако да балота ( боћа ) направи лûк. Баца се само из испружене руке испред тијела играча. Нису допуштена бацања као да се "закуцава", као у кошарци, нити бацања као у бацању камена с рамена.

Допуштено је одигравати од ограде ("од шпонде"), и бочне и стражње. Балота ( бућа ) која је излетила изван игралишта не рачуна се у даљњем току игре.

У случају да која од страна избије булин, игра се прекида, и баца се са стране на коју се бацало балоте ( боће ), као да се нормално одиграло са свим балотама ( боћама ).

У ситуацији када обе екипе одиграју и последњу балоту ( боћу ) и двије противничке балоте ( боће ) буду једнако удаљене од булина  игра се прекида, и баца се са стране на коју се бацало балоте ( боће ), као да се нормално одиграло са свим балотама ( боћама ).

Када се ``избија``, ``пуца`` противничка балота ( боћа ) или булин дозвољено је прићи  до пола од линије са/од које се балота ( боћа ) до булина/балоте ( боће ) која се избија.

Бомбис је  кад се балота баци високо у ваздух па кад падне мало или се никако не ваља посебно ако  је терен за играње мекан па се балота ( боћа ) ``укопа`` у мјесту гдје падне.

Бодовање

Циљ је бацити балоту ( боћу ) тако да се она што ближе докотрља до булина. За сваку балоту ( боћу ) која је најближе булину, добива се бод (пунат). Бодују се само балоте ( боће ) које су ближе булину од противничких. Игра се док једна од екипа не постигне 21 пунат.

Игра

Игра гдје два тима од по 1-4 човјека бацају балоте што ближе малој балоти, булину. Релевантни термини: ваљање, кад се балота баца (ваља) по земљи у правцу булина; бомбис, кад се балота баци високо у зрак па кад падне много се не ваља; избијање, кад се гађа противницка балота која стоји на непожељном мјесту. Обично се игра до 21 пунат по пиће, вино, а понекад и пиво.

Сваки играч игра с двије балоте ( боће ).

Након изабирања страна, бира се која ће страна прва бацати булин.

Булин се баца на супротни крај игралишта. Не мора бити уза сам руб, али није пожељно да буде ни близу играча који балотају, односно бацача.

Након тога, страна која је прва бацила булин, баца прву балоту ( боћу ).

Након бацања прве балоте ( боће ), играч друге екипе баца своју. Ако се игра удвоје или учетверо ( или у шестеро ), екипе наизмјенце бацају своју балоту ( боћу ).

Након што сви одиграју своју прву балоту ( боћу ), с бацањем своје друге балоте ( боће ) иде страна чија балота ( боћа ) или балоте ( боће ) нису најближе булину. Не успије ли први играч друге стране добацити ближе булину, други играч друге стране креће са својим бацањем. Низ се наставља све док неко од стране у слабијем положају не добаци балоту ( боћу ) ближе булину. Испуцају ли сви играчи стране која није успјела приближити булину своје балоте ( боће ), страна која није бацала баца своје, настојећи још више повећати број својих освојених бодова.

Екипа која је побиједила, односно која је том низу успjeла бити најближа булину са својим балотама ( боћама ), долази у посјед булина. Екипе се пребацују на другу страну игралишта, а екипа која је у посједу булина опет прва баца.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search