Povodom obeležavanja 175. godišnjice osnivanja Vojvodstva Srbije i Tamiškog Banata, kroz sećanje na advokata Jovana Dimitrijevića koji je te 1849. godine nekoliko meseci bio gradonačelnik Subotice – kao prvi Srbin koji je obavljao tu funkciju u ovom gradu – danas je održan pomen na pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi. Pomen, održan na dan istorijske Majske skupštine – koja se održala 15. maja 1848. godine u Sremskim Karlovcima – na kojoj su svoj glas za donošenje odluke o osnivanju Srpske Vojvodine tada dali i mladi pravnici Jovan Dimitrijević i Svetozar Milutinović, kao predstavnici srpskog naroda Subotice, služilo je sveštenstvo Srpske pravoslavne crkvene opštine subotičke. Počast Jovanu Dimitrijeviću je, polaganjem venca na njegovo grobno mesto, odao i gradonačelnik Stevan Bakić.
Gradonačelnik Bakić je, tim povodom, izjavio kako se danas sećamo onog koji je, nakon teške borbe srpskog naroda na ovim prostorima za odbranu svoje vere, identiteta i slobode – dobio priliku da, u avgustu 1849. godine postane prvi Srbin koji je obavljao dužnost gradonačelnika Subotice.
„Političke okolnosti su odredile da njegova služba traje tek nekoliko meseci, ali simbolički značaj njegovog imenovanja bio je veoma značajan za sve buduće znamenite gradske delatnike, koje je srpski narod iznedrio u našem gradu“, istakao je Bakić.
Naveo je da je nakon odlaska sa mesta gradonačelnika Jovan Dimitrijević nastavio da se bori za prava, kulturno uzdizanje i napredak subotičkih Srba, pa je postao jedan od osnivača i prvi predsednik Srpske čitaonice 1862. godine.
„Njegova supruga Milica, koja takođe ovde počiva, bila je preko dvadeset godina predsednica Dobrotvorne zadruge Srpkinja, osnovane 1875. godine. Svoj doprinos porodica Dimitrijević dala je i kroz Jovanovog oca, sveštenika Iliju, koji je bio prvi paroh crkve Svetog Dimitrija u Aleksandrovu; zatim Jovanovog sina Bogdana, koji je bio član Skupštine grada, finansijski stručnjak i potpredsednik Crkvene opštine. Njihova porodična kuća, izgrađena 1881. godine, i danas je jedna od najlepših palata subotičkog Korzoa“, kazao je Bakić.
Dodao je da se danas ne odaje počast samo jednom čoveku koji je služio Subotici kratko vreme kao gradonačelnik.
„Mi vrednujemo njegov lični i porodični doprinos srpskom identitetu i kulturi u našem gradu, jer bez njih Subotica ne bi bila ono što jeste – mesto susreta i slobodnog razvoja različitih nacionalnih kultura“, naglasio je Bakić.
On je podsetio da je Srpska čitaonica, čijem osnivanju i ustrojstvu je toliki doprinos dao Jovan Dimitrijević, strašno postradala tokom Drugog svetskog rata, kada je okupator uništio najveći deo književnog fonda, ali da je i nakon toga istrajala u svom radu, da bi bila prisilno ugašena tek 1959. godine.
„Sramni zaborav je od tada uglavnom prekrivao njen rad i ime njenog prvog predsednika i prvog Srbina gradonačelnika Subotice, kome nikada nije odata zaslužna počast od zvaničnog grada. Na znameniti dan Majske skupštine u kojoj je učestvovao, ispravljamo tu ogromnu nepravdu. Zvanično polažemo vence na grob koji je, do pre nekoliko meseci, bio u veoma lošem stanju. Na predlog udruženja ’Arsenije Čarnojević’, uz saradnju Srpske pravoslavne crkvene opštine, spomenik je obnovilo naše Javno komunalno preduzeće „Pogrebno i Javno komunalno preduzeće ’Čistoća i zelenilo’“, istakao je gradonačelnik Bakić.
Time Grad Subotica, podvukao je, izražava svoje poštovanje počivšem gradonačelniku Dimitrijeviću i nameru da izađe u susret svima koji žele da se mesta gde počivaju znameniti Subotičani sačuvaju i postanu „kolevke novih snaga“ za budućnost našeg grada.
„Za njegovo bolje sutra, koje zna kome da bude zahvalno za sve dobro i plemenito što je urađeno juče, pre pet ili 175 godina. Neka je večna slava Jovanu, Iliji, Milici i Bogdanu Dimitrijeviću“, rekao je gradonačelnik Stevan Bakić.
Počast Jovanu Dimitrijeviću je, polaganjem venca na njegovo grobno mesto, odao i predsednik Upravnog odbora Udruženja Srba Subotice „Arsenije Čarnojević“, Slobodan Milošev.