Sportska strana pokreće novu sekciju sportić u kojem će se pored aktuelnih vesti o najmlađim sportistima, prezentovati škole sporta u Subotici. Posetili smo školu džudo kluba Spartak i zabeležili trening najmlađih.
Džudo je, kao sport, nastao krajem 19. veka, a danas je to jedan od popularnijih borilačkih sportova. Za razliku od nekih drugih borilačkih veština koje vode poreklo sa dalekog istoka, džudo se može pohvaliti i da se nalazi u porodici olimpijskih sportova, te da su reprezentativci Srbije dosta uspešni na najvećim takmičenjima.
Ovim sportom se mogu baviti i Subotičani, i to od 1960. godine, a jedan od osnivača Kluba, Dušan Bartaloš, aktivan je i danas, a svoje ogromno znanje prenosi najmlađima. – Za trenera sam polagao još 1966. godine i od tada se neprestalno bavim ovim pozivom. Prvo smo osnovali sekciju pri Gimnastičkom društvu Partizan, a potom smo postali samostalan klub u porodici Sportskog društva Spartak. Džudo i treninzi, prenošenje znanja na decu jesu moj život. – ističe Bartaloš.
Kako ističe Bartaloš, ovo je jedan od zaista dobrih sportova za decu. – Džudo je jedan od oblika fizičkog vaspitanja u kojem se jako dobro razvijaju motorika, okretnost, izdržljivost, elastičnost. Praktično, ovde se stiče osnova za dobro bavljenje bilo kojim drugim sportom. Takođe, džudo nije grub sport, iako ga mnogi tako doživljavaju, jer spada u grupu borilačkih sportova. I samo ime džudo to govori, jer dolazi od reči „džu” što znači nežno, i „do” što znači put. Ovo je dakle, nežni put u kome nema tuče. Uči se kako da savladaš protivnika, a da ga ne povrediš i ne uvrediš. Jer cilj je da nakon borbe stekneš novog prijatelja, a neprijatelja za ceo život.
To što najiskusniji trener radi sa najmlađima i nije čudo, jer je upravo početni period izuzetno važan. – Eksperimentalno radimo i sa decom koja imaju tek pet godina. I tu je potrebno biti veoma strpljiv u radu sa najmlađima, da im sport ne dosadi. U našem sportu mora mnogo da se uči, pa to pokušavamo što više da radimo kroz igru. To su, naravno, igre koje jačaju muskulaturu, poboljšavaju pokretljivost, ojačavaju zglobove, praktično pravimo pripremu za tehnike koje će kasnije prihvatiti. Takmičenja kod nas počinju sa 8-9 godina starosti, mada je u Evropi to i kasnije.
Uz treninge, primećujemo prilikom posete, veoma važna je i priča. – Važno je da svakog dana nauče nešto novo, da li kolut, zvezdu, stoj na rukama, ali isto tako i da nauče da steknu samopouzdanje, da govore, da se ne plaše. Jednostavno, danas su deca po stanovima ograničena kretanjem, vreme provode za računarima, slabo se druže. Ovo je prilika i da se bave sportom, ali i da budu među drugarima, da komuniciraju, sklapaju prijateljstva za ceo život.
Članarina u Džudo klubu Spartak iznosi 1.000 dinara mesečno, za treninge nije potrebna oprema, sem već onoga što deca imaju, a tiče se majica, trenerki. Takođe, nema ni posebnih troškova za obuću, jer treniraju bosonogi. Kasnije, se nabavljaju kimona, koja koštaju od 2.000 dinara, pa naviše.