Subotica može da se pohvali tradicijom vaterpola, ali tek u proteklih desetak godina i boljim uslovima. Balon na bazenu u Dudovoj šumi je bio korak ka kontinuiranom radu i dužoj sezoni, a novi zatvoreni bazen SRC „Prozivka“ doneo je mnogo bolje uslove. U njima radi i Vaterpolo klub Spartak Prozivka koji u okviru svoga rada sa mlađim kategorijama vodi i Školu vaterpola.
– Ne može se reći da postoji neko generalno optimalno vreme kada početi sa vaterpolom. Važno je da se savladaju sve tehnike plivanja, naročito one koje su specifične za vaterpolo. Poželjno je samo da se krene sa vaterpolom – uz osmeh govori Nikola Milutinović, trener u školi vaterpola.
Obično na početne treninge dođu oni koji već znaju da plivaju, ali i oni koji se time ne mogu pohvaliti. – Velika je razlika da li nam dođu plivači ili neplivači. Počinje sa sa prvim susretom u vodi i sa školom plivanja. Oni koji dođu u školu vaterpola više nemaju stah od vode. Oni su već videli kako se trenira, kako se igra, verovatno su videli i kako se igra, da tu ima i fizičkog kontakta, dinamike.
Na pitanje šta je važno za trenera koji radi sa mlađim kategorijama, Milutinović odgovara: – Za trenera je pre svega važno da ima ogromnu ljubav prema svom poslu. U tome je suština. Jer, dete jedimo može da pravilno upozna sve elemente sporta preko trenera. Ako to trener ne zna, ili ne ume da prenese kako bi to trebalo, onda je izvesno da dete neće posetiti naredne treninge.
Milutinović ističe da nema razloga za strah, ni kod dece ni kod roditelja, jer se o deci zaista vodi računa. – Roditelji su često uplašeniji od dece, ali nema razloga za to. Uostalom, roditelji imaju pravo da prisustvuju treninzima sa tribina. Mogu da vide kako radimo sa decom, kako se ponašamo, čemu ih učimo, kako pazimo na njih. Verujte, osobolje je stručno i pazimo dobro na sve. Normalno je da oni koji su novi na treninzima prvo počinju bliže ivici, da budu pod strožijom kontrolom, ali dobro pazimo na svu decu u bazenu i oko bazena.
Vreme provedeno u školi vaterpola nije isto za sve, a zavisi, naravno, od talenta, rada, napretka... – Vrlo je individualno koliko će neko ostati u školi vaterpola pre narednog koraka. Zavisi često od pojedinca do pojedinca. Kod nas neka deca provedu i manje od dva meseca u školi vaterpola, pa odmah prelaze u takmičarske kategorije.
Škola vaterpola radi tri puta nedeljno, termini su od 19 do 20 sati, ponedeljkom, sredom i petkom. Prva dva meseca posmatramo kao probni period i oni su besplatni, a potom je članarina 1.500 dinara mesečno.