Američki kutak u Subotici je proslavio svoj drugi rodjendan!
Ovaj, najmlađi deo Gradske biblioteke u Subotici, otvoren je u oktobru 2006. godine, i do sada ima oko 1300 članova iz Subotice i severno-bačkog okruga. Kutak je deo svetske mreže koju finansira i podržava vlada SAD, i kojih do sada ima preko 400 na svim kontinentima, a u Srbiji sedam (Novi Sad, Beograd, Kragujevac, Niš, Vranje, Bujanovac i Subotica).
U svečanom delu programa, gostima su se obratili gradonačelnik Subotice, g. Saša Vučinić, upravnica Gradske biblioteke, gdja Valeria Agoston Pribilla, g. Konrad Tarner (Conrad Turner), prvi sekretar ambasade Sjedinjenih američkih država u Beogradu, kao i Andrej Kunkin, koordinator Američkog kutka u Subotici.
Gradonačelnik Subotice, gospodin Vučinic, ovom prilikom je izrazio zahvalnost vladi Amerike i ambasadi u Beogradu putem koje se ostvaruju uspešni programi kulturne i privredne saradnje, kao i za pomoć u renoviranju škola, fiskulturnih sala, škola i drugih značajnih objekata putem fondacija američke vlade.
Gospodja Valeria Agoston Pribilla, upravnica Gradske biblioteke u Subotici, istakla je značaj savremenog bibliotekarstva i sve veće potrebe da se korisnicima usluga pristupa na brži i efikasniji način, i da biblioteke ne treba da budu mesto gde će se samo pozajmljivati knjige, nego i dobijati validne informacije, te da je projekat američkih kutaka pravi primer i vodilja u takvim stremljenjima.
Gospodin Tarner, prvi sekretar američke ambasade u Beogradu, izrazio je svoje zadovoljstvo što se nalazi u našoj zemlji, i pozitivno ocenio koncept američkih kutaka u svetu i u Srbiji, kao primer kulturne saradnje i razumevanja.
Andrej Kunkin, koordinator Američkog kutka u Subotici, zahvalio se na donaciji Ambasade za angažovanje stručne pomoći - gospođice Izabele Peter, apsolventa anglistike, koja će u narednih godinu dana organizovati i voditi časove konverzacije, i istakao značaj učenja engleskog jezika kao prvog svetskog jezika, neophodnog za napredovanje, zaposlenje, poslovnu karijeru i komunikaciju.
Gospodjica Izabela Peter se zahvalila na donaciji, i potvdila svoju spremnost da u narednih godinu dana organizuje časove konverzacije, u skladu sa željama korisnika.
Andrej Kunkin se potom zahvalio predstavnicima Ambasade na prvom kontigentu knjiga koje su stigle na osnovu želja korisnika, i istakao da su budžeti ograničeni, ali da će se i dalje uvažavati njihove potrebe, u skladu sa mogućnostima.
Bojan Francuz, član Americkog kutka u Subotici, koji je proveo jednu školsku godinu u Americi i napisao najbolji esej među pristiglih 2,000 radova sa svih kontinenata, govorio je o svom boravku u Sjedinjenim Američkim Državama, kontaktima koje je ostvario, kao i o želji da nastavi svoje školovanje na nekom od američkih univerziteta. Bojan je u toku svog boravka u Americi, kao ambasador dobre volje, održao seriju predavanja o zemlji iz koje dolazi, o njenim ljudima, običajima, specifičnostima i ostvario mnoga poznanstva.
Takođe, Bojan Francuz se zahvalio što mu je upravo Američki kutak u Subotici omogućio da stekne neophodna predznanja za odlazak u Ameriku, i istakao da mu je publikacija "Outline of American History" (izvodi iz istorije Amerike) dala smernice za dalje upoznavanje sa gradivom, da bi kasnije bio proglašen za najboljeg poznavaoca američke istorije u klasi. (Bojan Francuz je za svoj esej bio nagrađen sedmodnevnim boravkom u DisneyWorldu - Florida).
Andrej Kunkin se zahvalio, a g. Turner uručio poklon-pakete zahvalnosti nevladinoj organizaciji "Klub za pozitivnu komunikaciju 21" sa mrežom klubova "Mesečina-Holdsugár-Moonlight", kao i pojedincima - gđi Ivani Nikolić, koordinatoru Američkog kutka u Kragujevcu - za nesebičnu kolegijalnu pomoć i podršku; Semu Esperanci (Samuel. E. Esperanza), ex-profesoru engleskog jezika i američke književnosti na univerzitetu u Kaliforniji, a sada našem sugrađaninu - za održane prezentacije i podršku u radu.
Potom je usledio kraći muzički program i koktel, a posetioci su imali prilike da vide i gospodina Turnera kako svira električnu gitaru. Van protokola.
(livephotonino - bio demonstriran)