tej
Megugrott az import tej mennyisége a magyarországi boltokban. Az üzletláncok folyamatos akciókkal hívják fel a vevők figyelmét az olcsóbb, külföldi tartós tej vásárlására. A magyar tejtermelők felháborodottak, ugyanis a felvásárlási árak 8-10 forinttal csökkentek, így megélhetésük is veszélybe kerülhet. A szerbiai üzletek polcain is megtalálható néhány behozatali tejgyár terméke, de a magyarországihoz hasonló mértékű hirtelen növekedés egyelőre nem tapasztalható.
A vajdasági tejtermelők a piacokon próbálják eladni termékeiket. Nem könnyű azonban felvenni a versenyt a bolti áruval. „Nagyon nehéz eladni, mert nagyon szegény a nép. Legtöbbször 20 dekát mérünk túróból. Az nagyon ritka, hogy kilót mérünk. Lassan ez se kifizetődő. Kénytelenek leszünk eladni a teheneket” – mondta a...
detaljnijeA jövőben legkevesebb 20 liter tejet kell elvinnie egy gazdának a szabadkai tejfelvásárlókhoz. A tejgyár ugyanis elrendelte: kisebb adagot nem kér, hiszen így is többlet van. A szigorítás azokat a kisgazdaságokat érinti, ahol csak 1-2 tehenet nevelnek. Többre ugyanis nem futja. A tejből származó bevétel nélkül azonban nem is tervezhetik a családok azt, hogy bővítik az állományt.
Azok termelők, akik egy-két tehenet tartanak, nem tudnak mihez kezdeni. A határozat Szabadka környékén mintegy 1000 családot érint. Ezek a kisgazdaságok kényszervállalkozásként működnek. Ha elmarad ez a kis jövedelmük, akkor komoly gondba esnek. Jenei Erzsébet ludasi kistermelő: „Eladjuk a teheneket. Én mondtam...
detaljnijeLegkevesebb húst és legtöbb kenyeret eszünk Európában. Egy átlagos szerbiai lakos évente négyszer kevesebb tejterméket és fele annyi húst fogyaszt, mint egy uniós polgár. A Szerbiai Gazdasági Kamara felmérése szerint mindössze napi 115 gramm húst eszünk meg és fél bögre tejet iszunk. Kenyérből annál többet fogyasztunk, évente fejenként 105 kilogrammot, ezzel Európa élvonalába tartozunk. Összességében is egyre kevesebbet táplálkozunk, átlagosan 2-6 százalékkal kevesebb kenyeret, húst, tejet és cukrot fogyasztottunk el tavaly, mint 2011-ben. A gazdasági szakértők szerint ez annak a következménye, hogy Szerbiában mindössze 1 millió 720 ezer embernek van jövedelme, míg 2 millió 600 ezren szociális segélyből vagy nyugdíjból élnek. (Blic)
Amennyiben nem állítják vissza a tejben lévő megengedett aflatoxin határt 5 század mikrogrammra a jelenlegi 5 tizedről, Szerbia nem tesz majd eleget az eurointegrációs feltételek egyikének - közölte a szerbiai EU-küldöttség. Az országból származó tej ugyanis így alkalmatlan lesz a kivitelre az Unió országaiba.
Lemond posztjáról, ha kiderül felelőssége a tejbotrány kapcsán - jelentette be Goran Knežević. A szerb mezőgazdasági miniszter szerint a beállt helyzet mögött különböző politikai érdekek húzódnak meg, például a Demokrata Párt próbálkozása is a termelők tönkretételére. Azzal, hogy a kormány megemelte a megengedett aflatoxin mértékét a tejben, megmentette a mezőgazdaságot - mondta Goran Knežević. Az agrárminiszter hozzátette: Szerbia nem elég gazdag ország ahhoz, hogy napi...
detaljnijeSzerbiában 27 farm és 46 családi gazdaság esetében tiltották be a tej forgalmazását - áll a Mezőgazdasági Minisztérium jelentésében. A tárca honlapján azt írják, hogy ezek a tejtermelők esetében fennáll a gyanú, hogy nem megfelelő és nem jó minőségű a takarmány. Ezt a rendkívüli ellenőrzések során állapították meg. A farmoknak és a családi gazdaságoknak az állategészségügyi ellenőrök segítenek abban, hogy feltárják az okokat.
A gazdák azt mondják, hiába fejnek, ha nincs hol értékesíteni a tejet. Felsőhegyen például a szabadkai tejgyár egy napig nem vette át a termelőktől a tejet. A zombori üzem pedig már napok óta a megtermelt tej felét veszi meg a gazdáktól. A parasztok azt mondják, a tehén tőgye nem csap, nem lehet elzárni, minden nap fejni kell.
A felsőhegyi Deák László a tejbotrány kapcsán kialakult helyzet miatt aggódik. Nem tudja eladni a tejet. Hétfőn nem szállította el a tejet a szabadkai tejgyár. Az ígéretek szerint a következő napokon már nem lesz fennakadás. Csantavéren már napok óta nem szállítja el a megtermelt tej felét a zombori tejgyár. A gazdák hallgatnak. Függnek a tejgyáraktól. Van akinél már többszáz liter tej halmozódott fel. A helyi Termelők Klubjának elnöke, Domonkos Gábor azt...
detaljnijeEgy hét múlva érkezik meg a holland laboratóriumi eredmény a szerbiai tej minőségéről – jelentették be a Mezőgazdasági Minisztériumban. Eddig nagyon sokan tárcsázták a pénteken indított telefonos vonalat. Az agrárminisztérium azért működteti az információs vonalat, hogy tájékoztassa a fogyasztókat a szerbiai tej minőségéről.
Csörögnek a telefonok a szerbiai Mezőgazdasági Minisztériumban. A fogyasztók a tejtermékek minőségéről érdeklődnek. A mezőgazdasági miniszter kabinetfőnöke szerint a félretájékoztatás miatt indították el az információs vonalat. Ivan Živkov: „Az elmúlt két napban nagyon nagy volt az érdeklődés az információs vonal iránt, napi szinten keresnek bennünket, vagyis percenként.”
Az agrárminisztérium munkatársai mindenkit megnyugtatnak, hogy a szerbiai tej...
detaljnijeMától ellenőrzik, hogy forgalmazzák-e azon tejgyárak termékeit az üzletekben, amelyek felkerültek az aflatoxinnal fertőzött áruk listájára – jelentette be a szerbiai Mezőgazdasági Minisztérium. A belgrádi Imlek, a kragujeváci Meggle, a niši Mlekara, a šabaci Mlekara, a zombori Mlekara Somboled, valamint a szabadkai Mlekara, illetve tejgyár termékei kerültek a visszavonandó áruk listájára.
A lakosság egészsége veszélyben van, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a mérgezett állati takarmányt megfelelőre cseréljék – tette közzé a Belgrádi Egyetem Mezőgazdasági Karának szakértője. Ha az állati eledelt lecserélnék, elegendő lenne csupán 3-4 nap ahhoz, hogy a méreg kikerüljön az állatok szervezetéből, illetve a tejből. Addig azonban fel kell hívni az emberek figyelmét...
detaljnijeBiztonságos a tej Szerbiában – hangoztatta ma este a mezőgazdasági miniszter. Szerinte a tartományi titkár vizsgálatai komolytalanok, nem felelnek meg a szakmai követelményeknek. Ugyanakkor egyes termékeket kivontak a forgalomból, mert az ellenőrzések során a bennük lévő aflatoxin megközelítette a megengedett szintet. Ezeket a mintákat Hollandiában elemzik tovább.
„Nem ismerem Ješić adatait. Mi egy komoly minisztérium vagyunk. Nem foglalkozunk twitter-politikával” – felháborodottan szólt az újságírókhoz a mezőgazdasági miniszter. Kedd este tartott sajtótájékoztatót, amelyen Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár kijelentéseire reagált. Ješić szerint ugyanis több szerbiai gyártó terméke is mérgező. Knežević azt mondja, a tartományi titkár vizsgálataiba bizonyára hiba...
detaljnijeSzerbiában is találtak gyanús tejet. 300 mintát ellenőriztek, 28 esetben a határértéket súrolta a mérgező, erősen rákkeltő aflatoxin szintje. Néhány napja derült ki, hogy két horvát gyár tartós teje is tartalmazza ezt az anyagot.
Vajdaságban sokan termelőktől, háztól veszik a tejet. A kedvezőbb ár mellett azt is fontosnak tartják, hogy tudják, honnan származik az, amit nap mint nap fogyasztanak. A bolti tej iránti bizalmat az utóbbi napok eseményei is megingatták. Kiderült ugyanis, hogy a Dukat és a Vindija nevű gyártók egyes termékei – elsősorban a tartós tejek – a megengedettnél nagyobb mennyiségben tartalmaznak úgynevezett aflatoxin M1 nevű anyagot. Ezekből a termékekből elsősorban a horvát, a bosznia-hercegovinai és a montenegrói piacra került nagyobb mennyiség. Az érintett...
detaljnije- 1 of 2
- ››