A tejprobléma „megoldása” egy másik problémát szült

Kategorija: 
Izvor: 

Amennyiben nem állítják vissza a tejben lévő megengedett aflatoxin határt 5 század mikrogrammra a jelenlegi 5 tizedről, Szerbia nem tesz majd eleget az eurointegrációs feltételek egyikének - közölte a szerbiai EU-küldöttség. Az országból származó tej ugyanis így alkalmatlan lesz a kivitelre az Unió országaiba.

Lemond posztjáról, ha kiderül felelőssége a tejbotrány kapcsán - jelentette be Goran Knežević. A szerb mezőgazdasági miniszter szerint a beállt helyzet mögött különböző politikai érdekek húzódnak meg, például a Demokrata Párt próbálkozása is a termelők tönkretételére. Azzal, hogy a kormány megemelte a megengedett aflatoxin mértékét a tejben, megmentette a mezőgazdaságot - mondta Goran Knežević. Az agrárminiszter hozzátette: Szerbia nem elég gazdag ország ahhoz, hogy napi 300-400 ezer liter tejet kidobjon, miközben a világ kétharmadába kiszállíthatná azt. Knežević Aleksandar Vučić kormányfőhelyettessel is egyeztetett a tejbotrány kapcsán. „Ismertettem a botránnyal kapcsolatos tényeket, valamint az élelmiszer-védelmi rendszerben történt esetleges mulasztásokat a párt elnökével. Szó volt a kialakult média-üldöztetéséről és az ügy politikai vetületeiről.”

A Szerb Haladó Párt vezetősége szombaton rendkívüli ülést tartott. A pártelnök hétfőn nyilatkozik a párt álláspontjáról. A Szerbiában kialakult helyzetért az egész kormány felelős, nem csak az illetékes miniszter - jelentette ki Čedomir Jovanović. A Liberális Demokrata Párt elnöke szerint a kormány politikáját az utóbbi hónapokban a zűrzavar és a felelőtlenség jellemzi. A megengedett aflatoxin-szint tízszeresére emelése minden európai mércével szembemegy, így gyakorlatilag lehetetlenné válik majd tejet exportálni Szerbiából - véli Bojan Pajtić, a Tartományi Kormány elnöke. Goran Knežević megerősítette, hogy az Európai Unióba történő csatlakozás előtt mindenképpen meg kell majd változtatni a jelenleg életben lévő rendelkezést.

Tavaly az országból 70 millió dollár értékben szállítottak ki tejet és tejterméket, a behozatal pedig 50 millió dollár értékben történt. Legtöbbet Montenegróba, Boszniába és Macedóniába exportálunk, az EU-ból pedig importálunk. A szerb termelők évente mintegy 1,4 milliárd liter tejet állítanak elő. A tejbotrány egyébként a legfrisebb szerbiai közvéleménykutatások adatai alapján nem hat ki különösebben a pártok népszerűségére a lakosság körében.

Custom Search