U utorak 19. novembra je pred punom salom Pozorišta "Kosztolányi Dezső" u Subotici, otvoren 16. Desiré festival, predstavom "Pun mesec" u izvođenju Ateljea 3+1, a u koreografiji Jožefa Nađa. Neposredno pred otvaranje festivala, novinarima su se obratili: Andraš Urban (Urbán András), direktor Dezire festivala, na srpskom i mađarskom jeziku, zatim Jožef Nađ (Nagy József), koreograf i izvođač u predstavi "Pun mesec" u izvođenju Ateljea 3+1, i Kata Đarmati (Gyarmati Kata), direktorica pozorišta "Studio K" koje je na sceni Jadran igralo predstavu "Čudan preobražaj Prudenše Hart".
info: Dejan Vujinović
С друге стране реалности
Фестивал „ДЕзире“ отворила је публика, громогласним аплаузом, а након тога наступила је трупа Јожефа Нађа и младог будимпештанског позоришта „Студио К“.
Суботица – Међународни регионални фестивал савременог позоришта „Дезире“ припада глумцима, добрим представама, али и публици која је прве вечери потпуно испунила гледалиште позоришта „Костолањи Деже“, домаћина и организатора фестивала. Отуда је директор фестивала, редитељ Андраш Урбан, увек кратко и неформално фестивалско отварање ове године, учинио још ефектнијим. Уместо говора позвао је публику да на његов знак, аплаузом отвори фестивал.
И проломио се дуготрајни аплауз, који се, како је у овом театру карактеристично, ритмично убрзава и успорава, јер упркос свему, у позоришту смо, догодиће се представа и позориште је победа, баш онако како гласи и поднаслов овогодишњг 16. по реду „Дезиреа“.
Част да отвори фестивал имао је стари знанац и радо виђени фестивалски гост, Јожеф Нађ, кореограф и плесач са својом трупом „Ателиер 3+1“ коју је основао 2016. године у Паризу . Наступио је са новом представом „Пун месец“, својеврсним наставком кореографије „Ома“ са којом је гостовао на „Дезиреу“ прошле године, а коју је припремио са групом од осам плесача из Малија, Конга, Обале Слоноваче, Буркине Фасо, Сенегала. Седморица њих наступају и у новој кореографији, а у представи им се придружује и сам Јожеф Нађ, који је током целе представе под маском.
У овој представи Нађ наставља да истражује плес, покрет и музику као везу са космосом, са ритмом месечевих промена, са цикличним променама, а како се наводи у најави за представу паралелно истражује и порекло музике и америчког џеза.
Наредна представа прве вечери било је извођење будимпештанског „Студио К“ који је играо текст Дејвида Грега „Чудан преображај Пруденше Харт“ у режији Данијела Д. Ковача. Први део представе игран је у улазном фоајеу сцене „Јадран“ Народног позоришта које је за ову прилику глумило шкотски бар једне децембарске ноћи када је север Британије завејао дубоки снег. Грегово дело као да и јесте писано за неформални простор радије него за позориште, за интимну атмосферу у којој се причају помало језовите приче, искидане духовитим опаскама, о поноћи у којој се одшкрину врата пакла омогућавајући међусбони пролазак из надземног у подзмени свет и обратно.
У већином младој глумачкој екипи „Студио К“ играју Мелита Палаги, Габор Нађпал, Данијел Ловаш, Адријан Шамудовски, Каталин ХОмонаи, Јулија Њако, Лајош Шпилак и Агоштон Сабо Шипош. Током представе они се разиграно крећу кроз публику која им је оставила тек нешто простора између импровизаног гледалишта и два кафанска стола постављена на средину простора, за којима су такође седели гледаоци. Јунакиња Пруденша је докторанд етнологије, завејана на скупу етнолога, и креће се границом између света у којем покушава да нађе своје место и света који припада њеној тези насловљеној као „Географија пакла“. Све то испресецано је досеткама, миксом музике од мађарског фоклора до савременог попа. У представи нема строге поделе на глумце и сцену и публике као да смо сви увучени у простор у којем се помера граница реалности.
Фестивал „Дезире“ наставља се другог дана представом „Човек слон“ коју је за Београдско драмско позориште по тексту Димитрија Коканова режирао Кокан Младеновић, а трупа Јожефа Нађа одиграће још једном кореодраму „Пун месец“. Трећег фестивалског дана у четвртак на репертоару је „Сељачка опера“ коју је у Народном позоришту Сарајево режирао Андраш Урбан, и представа „Милф“ у продукцији „Фиге“ из Будимпеште.
Александра Исаков (за Политику)