Subotički RATNI VETERANI “Udruženja za Zaštitu prava boraca i građana - UZZPBIG” , “Udruženja Učesnika oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije – UOSYU” i “Saveza Ratnih Veterana Srbije - SRVS” su polaganjem venca na spomenik “NJIHOVOJ VERNOSTI” odali počast svim poginulim veteranima koji su dali svoj život za odbranu otadžbine.
Danas je 24 godina od početka vazdušnih napada NATO-a na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ). Napadi su započeti 24. Marta 1999 godine, nešto pre 20.00 časova i trajali su 11 nedelja.
Za vreme agresije poginulo je između 1.200 i 2.500 ljudi. U bombardovanju koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, škole, zdravstvene ustanove, privredni objekti, medijske kuće, spomenici kulture. Materijalna šteta koja je naneta Jugoslaviji tokom bombardovanja procenjuje se na oko sto milijardi dolara.
Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Dan ranije, 9. juna, predstavnici Vojske Jugoslavije i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum kojim je precizirano povlačenje snaga VJ sa Kosova i ulazak međunarodnih vojnih trupa. Jedinice VJ povukle su se sa Kosova nakon donošenja rezolucije UN, a prve međunarodne trupe ušle su na teritoriju Kosova iz Makedonije već 12. juna 1999.godine. Prema podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo oko 230.000 Srba i nealbanskog stanovništva.
Veterani ističu da je za vreme NATO agresije na našu zemlju opština Subotica ciljano gađana 7 puta projektilima razorne moći.
Subotica, 15. aprila 1999, prvi nalet NATO aviacije u 22.50 časova, naselje Mali radanovac, sa dve rakete gađan pokretni radar. Cilj je promašen ali su pogođeni stambeni objekti – kuće.
Palić, 19.Aprila, drugi nalet tri rakete. Prva raketa pogađa meteorološku stanicu, druga raketa pada u jezero Palić, gde se i dan danas nalazi a treća pogađa auto kamp.
Subotica, 10 Maja, treći nalet oko 12.00 časova u Crvenom selu, sa dve rakete gađan je radio relejni toranj ali je cilj promašen. Pogođena je samo upravna zgrada.
Subotički veteran ističu da se ovom prilikom odati počast našim sugrađanima nastradalim u vojnim operacijama na Kosovu i Metohiji a čija će imena večno biti urezana na spomeniku „Njihovoj vernosti“ u Subotici.
Sič Josip od oca Stipana (Subotica, rođen 10.02.1953. — †poginuo s.Košare - Đakovica, 16.04.1999.)
Dobrovoljac iz Subotice, časno u borbi poginuo na Maja glavi – od minobacačke vatre.
Olajoš Zoltan od oca Jožefa (Subotica, rođen 02.04.1978. — †poginuo s.Belanica-Suva Reka, 24.05.1999.)
Vojnik iz Subotice, ubijen u iznenadnom napadu u zoru oko 04.30, u selu Belanica, opština Suva Reka, od šiptarskih terorista.
Olka Goran od oca Mato (s.Mala Bosna-Subotica, rođen 12.01.1978. — †poginuo rejon.Savine Vode-Peć, 04.05.1999.)
Vojnik iz Male Bosne, Subotica, poginuo je kada je avijacija NATO-a bombardovala policijski punkt u rejonu „Savinih voda”, opština Peć.
Mirkov Vladimir od oca Žarka, (Subotica, rođen 20.12.1978. — †poginuo s.Landovica-Prizren, 26.03.1999.)
Vojnik iz Subotice,poginuo u selu Landovica, opština Prizren u borbi protiv šiptarskih terorista.
Subotički Veterani dodaju da se ovaj zločinački napad na našu zemlju nikada ne sme zaboraviti, a ni oprostiti. I da nam je obaveza da se svake godine na ovaj dan prisetimo svih dešavanja i naših heroja koji su dali svoje živote za otadžbinu.
Nije nam jasno zašto grad Subotica zaboravlja ili nemo okreće glavu od ove rane koja nikada neće zaceliti. Zamislite samo na trenutak realne scene gde su se ljudi i čitave porodice sakrivale u podrume, skloništa od kojih i dan danas vuku trauma, oboljevaju od raka zbog osiromašenog uranijuma u bombama, ginuli.
Sledeće godine se navršava 25 godina kako su NATO avioni zasipali Suboticu bombama te koristumo prliku i pozivamo sve instutucije a ispred svih Grad Suboticu od sa nama zajedno obeleži taj dan.
Slava svim poginulim Ratnim Veteranima.