Otvoreni univerzitet Subotica je jedan od realizatora projekta Kreativna akademija (https://ca-project.org). Projekat se realizuje u okviru Programa Erasmus+ sa partnerskim organizacijama iz Velike Britanije, Grčke i Belgije. Projekat je kreiran s obzirom na marginalizaciju umetničkog obrazovanja u zemljama učesnicama u kombinaciji sa periodom covid-19 koji je devastirao kulturni i kreativni sektor. Covid-19 je u velikoj meri uticao na kulturni i kreativni sektor širom Evrope. Dakle, postoji jaka potreba da se unapredi razvoj preduzetničkih i kreativnih veština mlade generacije kako bi se stimulisale inovacije i kulturni i kreativni sektor postao otporniji.
Tokom implementacije projekta partneri nastoje da koriste znanja i veštine profesionalaca iz kulturnog i kreativnog sektora u cilju inspirisanja i edukovanja učenika srednjih škola, kao i osnaživanja njihovih inovativnih i preduzetničkih veština, kako bi oni u budućnosti postali kreativni, inovativni i prilagodljivi profesionalci.
Jedan od rezultata projekta je kreiranje kurikuluma za učenike, na osnovu kojeg se primenjuje pilot program Kreativne akademije u izabranim srednjim školama u zemljama učesnicama. Radi uspešnog sprovođenja pilot programa partnerske organizacije su pružale podršku nastavnicima i kreativnim profesionalcima u vidu organizovanja trening programa. U period od 28.-30. juna ove godine, Otvoreni univerzitet Subotica je bio organizator i domaćin trodnevnog transnacionalnog trening programa na kojem je učestvovalo 50 nastavnika, kreativnih profesionalaca i predstavnika partnerskih organizacija iz Velike Britanije, Grčke, Belgije i Srbije. Cilj interaktivnog treninga je bio da se predstavi kurikulum i njegova primena u praksi kroz vežbe, kao i podsticanje saradnje i razmene iskustva među učesnicima iz različitih zemalja. Tokom treninga učesnici su imali priliku da se upoznaju sa teorijskim okvirom projekta, kurikulumom za učenike i alatom za nastavnike, kao i da učestvuju u zajedničkom kreiranju podkasta za kreativne profesionalce. Organizovane su i dve studijske posete u okviru kojih je predstavljen rad Udruženja “Klara i Rosa” i “IT Subotica 2030”.
Na osnovu kurikuluma, ideja i iskustva sa treninga, kao i istraživanja i intervjua koja su prethodila ovom događaju sa ciljem da se vrši analiza potreba nastavnika i kreativnih profesionalaca za obukom, Otvoreni univerzitet Subotica je kreirao alat za nastavnike. Cilj ove aktivnosti je bio da se obezbede promišljeni, sveobuhvatni resursi za povećanje pouzdanja i veština nastavnika u primeni kurikuluma Kreativne akademije u različitim okruženjima, predmetima i obrazovnim scenarijima. Alat sadrži online kurs za nastavnike, kolekciju video zapisa i Vodič za procenu rezultata online kursa. Online kurs za nastavnike se sastoji od 3 modula i pruža profesionalne smernice o tome kako napraviti smislene veze između oblasti kurikuluma kako bi se primenio kurikulum Kreativne akademije i učenje učinilo stvarnim i relevantnim za mlade ljude. Kolekcija od 20 video zapisa sa učesnicima, kako sa nastavnicima, tako i sa učenicima, će pružiti konkretne primere kako da se realizuje kurikulum Kreativne akademije. Nastavnici će podeliti svoja iskustva, savete, i smernice za implementaciju programa, a učenici će govoriti o tome kako su razvili nove veštine i znanja kroz učešće u pilot programu. Vodič za refleksije, koji je sastavio Horizon Community College, jedan od partnera iz Velike Britanije, nudi smernice za primenu sesija procene rezultata u učionici nakon svake faze implementacije kurikuluma i procene na kraju programa kako bi se utvrdilo u kojoj meri su učenici razvili kreativne i preduzetničke veštine.
Alat za nastavnike upotpunjuje kurikulum Kreativne akademije, koji je kreirao partner iz Grčke, STIMMULI for social change. STIMMULI (www.stimmuli.eu) je organizacija za istraživanje društvenih inovacija koja radi na projektima fokusiranim na društveni uticaj. Dizajniraju i razvijaju nove pristupe, inovativne projekte, efikasne prakse i alate za unapređenje društvenih inovacija. Njihov rad ima za cilj da koristi snagu saradnje između univerziteta, neprofitnih organizacija, socijalnih preduzeća, preduzeća i vlada, kako bi se efikasnije i na širem nivou rešili hitni društveni izazovi. Njihova vizija je da podrže ljude kako bi postali moćni katalizatori društvenih promena. Da bi to postigli, kreiraju i implementiraju obrazovne projekte i projekte osnaživanja koji neguju stavove koji stvaraju promene, ubrizgavaju preduzetnički način razmišljanja i podstiču promene u ponašanju za održiviji način života.