U sredu, 25. septembra, četvrtog dana 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, u takmičarskom programu izvedene su tri predstave: “Zelena gora” iz Crne Gore (Narodno pozorište Subotica – Scena Jadran, 10h), “Čarobno drvo” iz Turske (Dečje pozorište Subotica, 12h) i “Majmunica Simona” iz Španije (Narodno pozorište Subotica – Scena Jadran, 17h).
Predstavu “Zelena gora” autorke Mile Mašović Nikolić izveo je NVO Teatar mladih na Sceni Jadran Narodnog pozorišta Subotica. Dramski okvir priče prati devojčicu Goranu koja je na zadatku spasavanja prirode. Gorana je pred izazovom i treba da se suprotstavi svetu odraslih, koji zaboravljaju na važnost očuvanja prirode i njenu vezu sa čovekom.
Reditelj Branko Ilić je o važnosti poštovanja prirode rekao: “Odnos prema drveću treba da bude takav kao da je ono čarobno, presudno za naše živote, da nas povezuje sa našim precima i s našom budućnošću”. O tome da li su ekološki osvešćeniji roditelji ili deca, Ilić je zaključio: “Deca su uglavnom vrlo trezvena, a roditelji ih pokvare. Vi detetu lako objasnite da ne valja bacati smeće, da se mora voditi računa. Ali kad vas dete pita zašto pravimo hidroelektranu ako pravimo ekološku državu, ili zašto betoniramo umesto da pravimo park, vi onda nemate odgovor. Prosto mu kažete da je to tako. A to ne mora da tako da bude”.
U Dečjem pozorištu Subotica, predstavu “Čarobno drvo” izvelo je Pozorište senki “Čengiz Ozek” koje predvodi upravo ovaj autor i glumac. U ovoj predstavi Haćivat saopštava da ima nevolju sa svojim neodgovornim slugom Merđanom kojeg želi da Karađoz obrazuje.
Čengiz Ozek je o inspiraciji za ovo delo rekao: “U ovoj predstavi možete između ostalog videti i nagoveštaje šamanizma. Volim nadrealistične priče i predstave. Voleo sam ih i kad sam bio dečak. Volim da takve priče koristim za kreiranje novih svetova, za koje se nadam da će ih voleti i publika”.
Predstava “Majmunica Simona” pozorišta “Gušterov osmeh” iz Španije i autorke Marli Santane, izvedena je na Sceni Jadran Narodnog pozorišta Subotica. Ova predstava inspirisana je vrednostima poput prijateljstva i ljubavi prema prirodi i po formi je inovativna, jer meša tehnike kineskog pozorišta senki, lutaka i naracije i interpretacije.
“Volim prirodu. Volim sve životinje, ali majmuni su mi omiljeni. Kada sam bila devojčica, u mojoj zemlji Brazilu, u okolini moje kuće živelo ih je nekoliko, tako da su ti mali majmuni bili moji prijatelji. Htela sam da im napravim omaž”, rekla je autorka predstave Marli Santana.
U pratećem program festivala, u Hotelu Patria održan je razgovor sa dobitnicom nagrade “Oton Tomanić” za 2024. godinu, dr Evom Tomaševskom.
U okviru izložbe „Čarobna pozornica“ umetnice Erike Janović, u Savremenoj galeriji je održano kratko vođenje kroz postavku za učesnike festivala, nakon čega je održana kreativna radionica pravljenja lutaka. Radionicu je vodila umetnica Erika Janović uz asistenciju Jasmine Jovančić Vidaković, više muzejske edukatorke SGSU.
U okviru filmskog programa u Bioskopu Eurocinema prikazan je danski animirani film “Panda u Africi”.
Petog festivalskog dana, u četvrtak 26. septembra, na programu su predstave Crvenkapica” iz Republike Srpske (Narodno pozorište Subotica – Scena Jadran, 10h), i “Ne čekaj me” iz Francuske (Dečje pozorište Subotica, 12h).
U Hotelu Patria u 16.00 časova, biće održane promocije knjige “Čarobni kamen i druge bajke” Davora Dragojevića, časopisa “Niti” (18/19), i Zbornika “Pozorište za decu – umetnički fenomen” (knjiga 14).
U okviru filmskog programa u Bioskopu Eurocinema, u 11h na program je norveški igrani film “Kraljica plesa”.
Ulaz na sve programe je besplatan, a kompletan program moguće je pogledati na internet strani festivala: https://www.lutfestsubotica.net/
Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica.