Iako je već više od pola veka osnovno obrazovanje pravo i obaveza za sve građane, Republika Srbija se suočava sa problemom neprihvatljivo visokog procenta stanovništva bez završene osnovne škole.
Gotovo milion odraslih, starijih od 15 godina u Srbiji nema završeno osnovno obrazovanje. U Subotici je, prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje zvanično funkcionalno nepismeno preko 1600 lica, a prema prognozama nadležnih, izvesno je da ih je duplo više.
Pošto u obrazovnom sistemu Srbije dugo nisu postojale odgovarajuće koncepcijske i organizacione mogućnosti za rešavanje ovog problema, Ministarstvo prosvete Republike Srbije je uz podršku Evropske unije realizovalo projekat „Druga šansa“ u kojem je razvijen i primenjen novi koncept osnovnog obrazovanja odraslih – funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih (FOOO), koje omogućava dostupnost i svrsishodnost osnovnog obrazovanja odrasle populacije. Tako je stvorena organizaciona i programska celina u sistemu formalnog obrazovanja, u kojoj odrasli mogu da steknu osnovno obrazovanje primereno njihovim ali i potrebama tržišta rada, kako bi lakše došli do posla.
Osnovno obazovanje odraslih po modelu FOOO traje 3 godine, ostvaruje se u 3 ciklusa u trajanju od po godinu dana.
Cilj 1.ciklusa koji traje godinu dana i u kom se završavaju prva 4 razreda osnovne škole je opismenjavanje, odnosno, sticanje osnova funkcionalne pismenosti.
U 2. (5. i 6.razred) i 3. (7. i 8. razred) ciklusu, koji takođe traju po jednu školsku godinu, polaznici završavaju više razrede uz savladavanje bazičnih intelektualnih i socijalnih osnova opšteg obrazovanja, čime im se otvara put ka daljem obrazovanju ili omogućava ulazak na tržište rada i brže zapošljavanje. Takođe, nakon završenog školovanja lica mogu biti uključena u obuke koje za tržište rada besplatno organizuje i subotička filijala Nacionalne službe za zapošljavanje.
Za razliku od škole za decu, nastava u Školi za obrazovanje odraslih (po modelu FOOO) je organizovana i prilagođena potrebama i mogućnostima odraslih, imajući u vidu obaveze koje dotiču njihov lični, porodični, radni i društveni život. Prilagođavanje se odnosi i na dužinu trajanja časova koji se održavaju u popodnevnim satima (od 16:00 do 19:15h), traju 30 minuta i uvek se održavaju u bloku. Takođe, po potrebi su moguće konsultacije, individualizovan rad i dopunska nastava.
Škola za obrazovanje odraslih (po modelu FOOO) namenjena je svima koji imaju više od 15 godina ali iz bilo kog razloga nikad nisu pohađali ili su napustili osnovno obrazovanje, pa nemaju završenu osnovnu školu. To su osobe koje su propustile priliku da sa svojom generacijom stiču znanja i razvijaju svoje sposobnosti i veštine. Ove osobe najčešće nisu motivisane da uče, ne veruju u vrednost obrazovanja, a njihove životne okolnosti su često ugrožavajuće. To su ujedno i izazovi sa kojima se susreću nastavnici u želji da odrasle osobe motivišu za učenje i zadrže u obrazovnom procesu.
Dosadašnja iskustva u realizaciji programa sticanja osnovnog obrazovanja odraslih pokazuju da interesovanje za sticanje osnovnog obrazovanja pokazuju jednako i žene i muškarci, ali i da su u pohađanju programa istrajniji oni koji imaju nešto povoljniji ekonomski status i više članova porodice sa završenom osnovnom školom.
Na nivou Republike Srbije, većina polaznika, preko 80%, pripada starosnoj grupi između 15 i 36 godina (najstariji polaznik je imao je 60 godina). Nešto je veći procenat u uzrasnoj grupi od 15 do 25 godine, nego u grupi od 26 do 36 godina, ali oko 10% pripada starosnoj grupi između 37 i 47 godina.
Značajan broj polaznika (34%) je oženjeno i ima decu.
Najveći broj polaznika Škole za obrazovanje odraslih (oko 70%) živi ispod linije siromaštva i većina je nezaposlena (62%).
Oko 60% polaznika je napustilo osnovno obrazovanje u uzrastu od 13 do 15 godina, a oko 30% kada je imalo između 10 i 12 godina.
Razlog napuštanja osnovne škole za većinu je: nezainteresovanost za školu, siromaštvo, preseljenje, zaposlenje ili roditeljska zabrana.
Više od polovine polaznika bavi se sezonskim poslovima, oko 20% je zaposleno na crno. Po zakonu, poslodavci u našoj zemlji ali i u svim državama u okruženju, naročito onim koje su članice Evropske unije – u 21.veku, ne bi smeli na stalno da zaposle osobu bez zavšene osnovne škole, bez obzira na obim i količinu posla. To i jeste najsnažnija motivacija polaznicima da završe osnovno obrazovanje, da steknu znanje i dipomu ali i realna mogućnost nastavka daljeg školovanja.
Najznačajnije smetnje za redovno pohađanje nastave su: potreba da se zaradi za porodicu, zdravstveno stanje u porodici i troškovi koje zahteva školovanje.
Upis u Školu za obrazovanje odraslih koja postoji u okviru Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“ u Subotici, vrši se u junu, na drugom poluspratu Otvorenog univerziteta, Trg cara Jovana Nenada 15, gde se i održava nastava.
Od dokumentacije, za upis je potrebno:
- - poslednje svedočanstvo (samo ukoliko je polaznik ranije završio neki razred),
- - izvod iz matične knjige rođenih
- - očitana lična karta (ili fotokopirana ukoliko nije čipovana).
Nastava počinje u prvoj polovini septembra i realizuje se na srpskom i na mađarskom jeziku, u terminu od 16:00 do 19:15 časova. Školovanje je besplatno.
Nacionalna služba za zapošljavanje isplaćuje troškove prevoza u visini mesečne karte i organizuje besplatne kurseve.
Završni ispit organizuje se u isto vreme kad ga polažu učenici završnih razreda škola za decu.
Кandidati koji završe Školu za osnovno obrazovanje odraslih pre nego što napune 17 godina mogu kao i ostali maturanti nastaviti školovanje poput učenika koji završe redovnu osnovnu školu ili potražiti sigurniji posao kojim će poboljšati materijalno stanje svoje porodice.