Koliko je stabilan Majšanski most?

Pon, 24.07.2023 - 12:13 -- nikola.tumbas
arhiva subotica.info 2022.11.15
Kolekcija članaka: 

Do sada su urađene tri studije o stanju mosta i sve su pokazale da se do njegove rekonstrukcije mora ograničiti saobraćaj na njemu. Umesto toga, saa je to postala centralna saobraćajna veza.

U jednoj od kultnih scena filma „Ko to tamo peva“ Danilo Stojković, držeći rasklimatanu ogradu mosta izgovara čuveno „Da se ja pitam, ja bih ovuda proterao autobus. Nije to tako loše kao što izgleda.“

Da li je otprilike to bilo razmišljanje nadležnih i kada su odlučili da jedan od alternativnih pravaca u povezivanju grada, dok je zbog gradnje brze pruge Subotica presečen na pola, ide preko Majšanskog mosta? U pitanju je most, nadvožnjak  za koji je još 2013. godine traženo da bude bar delimično zatvoren za saobraćaj, naročito teretni.

Preko mosta sada prolazi najveći deo vozila koju su se sa istočnog u zapadni deo grada kretala najfrekvetnijom gradskom raskrsnicom. Kada je ona zatvorena zbog gradnje brze pruge, nova okolna veza dva gradska dela postao je Majšanski most. Uprkos tome što  studije koje je naručilo nadležno gradsko javno preduzeće i koje su rađene 2013, 2016. i potom 2019. godine ukazuju na izuzetno loše stanje mosta i preporučuju obustavu saobraćaja, ili u potpunosti, ili bar delimično, i obaveznu sanaciju nosećih stubova.

Poražavajući rezultati studija nisu motivisali ni jednu od gradskih vlasti u protekloj deceniji da uradi nešto na poboljšanju stanja mosta, a umesto toga,  to je postala glavna gradska saobraćajna veza. Tako se na luku mosta  „guraju“ putnička vozila, biciklisti, pešaci, zglobni autobusi, teški kamioni. Zglobni autobusi teškom mukom se spuštaju sa mosta i savijaju prema gradu, jer je raskrsnica odakle se dalje račvaju putevi toliko mala, da zbog autobusa nastaje potpuno zakrčenje raskrsnice.

Svojoj porodici sam odavno zabranila da ide preko mosta. Samo izuzetno“ kaže u razgovoru za „Politiku“ mr Aniko Tešanović. Njena firma „Misan i dag“ je 2013. godine  uradila „Elaborat zaštite i održavanja Majšanskog mosta – pregled i utvrđivanje stanja objekta sa predlogom mera sanacije“. Naručilac elaborata bila je JP Direkcija za izgradnju grada Subotice. U elaboratu bogato ilustrovanim fotografijama mosta, dato je stručno mišljenje sa zaključkom i detaljnim predlogom mera, kao i način i dinamika sanacije. U zaključku o stanju mosta kaže se: „usled izostanka ugradnje tipske dilatacione spojnice iznad srednjih stubova mosta, došlo je do pojave pukotine kroz asfalt...hidroizolacija na tim mestima je prekinuta i dolazi do procurivanja atmosferske vode, a zimi slane vode usled soljenja kolovoza, direktno na srednje stubove mosta što je izazvalo koroziju armature unutar betona sastavnih delova srednjih stubova i do degradacije i rasturanja betona sa praćenim širokim pukotinama i odvaljivanjem velikih komada betona. Ova oštećenja je potrebno hitno sanirati i ukloniti uzroke oštećenja pošto direktno ugrožavaju nosivost i stabilnost mosta“.

Pojednostavljeno: prenapregnuti nosači mosta izgubili su elastičnost, most je po sredini napukao, voda sa površine sliva se na dva središnja stuba izazivajući propadanje i betona i armature.

I pored ovih upozoravajućih ocena, na mostu ništa nije urađeno, ali je naručen novi elaborat. Naručilac je ponovo Direkcija za izgradnju grada, a 2016. godine,  „Statički elaborat i program ispitivanja za objekat Majšanski most u Subotici uradilo je preduzeće BK ing. U uvodu elaborata kaže se da je urađen pošto je od prethodnog „uočena daljnja erozija konstruktivnih elemenata i korozija, kako zaštitne ograde, tako i armature u konstruktivnim elementima“. Ovo preduzeće za ocenu stanja mosta koristilo je, između ostalih metoda i simulaciju vozilom „V600“, što je postupak koji se koristi za procenu statike i izdržljivosti mostova. U zaključku studije je navedeno: „Most kao celina nema potrebnu nosivost za probno opterećenje vozilom „V600“. U dodatku elaborata urađen je i kontrolni statički proračun koji je doveo do istog zaključka.

Rezultati elaborata nisu pokrenuli radove na poboljšanju njegove stabilnosti, ali jeste naručena nova studija 2019. godine. Naručilac je sada JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, što je u stvari bivša Direkcija pod novim imenom, a projekat je izradila firma „Tri omega inžinjering“ iz Beograda, koja takođe konstatuje da se saobraćaj na mostu mora ograničiti.

Kako je za „Politiku“ rekao građevinski inžinjer koji je želeo da ostane anoniman da kada je reč o oštećenjima na mostu, došlo je do neizvesne  preraspodele sila i više se ne zna šta može biti impuls koji može da dovede do njegovog daljeg urušavanja. „Politika“ je početkom sedmice uputila pitanja gradskoj upravi kao i JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, da li su im poznati rezultati prethodnih studija, i da li su imali neka drugačija saznanja kada su veliki deo gradskog saobraćaja i javnog prevoza preusmerili na most za koji je još pre deceniju tražena hitna sanacija, međutim do pisanja teksta nije stigao odgovor.

 tokom dana po objavljivanju ovog teksta stigao je odgovor.

- Pogledati ovde - https://www.subotica.info/2023/07/24/sluzbeni-odgovor-na-upit-o-bezbednosti-majsanskog-mosta

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Detalj sa željezničke stanice danas, 2024.12.16.

Post date: Pon, 16.12.2024 - 16:43

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu juče je javnost obavestilo o hapšenjima u vezi sa pogibijom petnaestoro ljudi prilikom obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Kako su mediji izvestili, među uhapšenima nalazi se i Anita Dimoski, pomoćnica ministra saobraćaja zadužena za železnički i intermodalni transport. Ime Anite Dimoski naši sugrađani mogli su da zapamte jer je upravo ona 13. decembra prošle godine sa gradonačelnikom Subotice, Stevanom Bakićem, obišla radove na podvožnjaku u ulici Maksima Gorkog. Takođe je bila u pratnji predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, 3. oktobra ove godine, kada je predsednik doputovao prugom i obišao subotičku železničku stanicu, naglasivši tom prilikom da je „suština u tome da smo uz pomoć Kineza ovu prugu završili godinu dana ranije...

detaljnije
Post date: Pet, 22.11.2024 - 12:03

Bicikliti i motoristi već koriste dugoočekivanu saobraćajnicu.

Post date: Sub, 26.10.2024 - 12:59

Иако је извођач радова тражио рок до 15. октобра за завршетак Мајшанског моста, који спаја источни и западни део града, то се ни три дана касније није догодило. Званичног објашњења нема због чега није отворен мост изнад брзе пруге Будимпешта – Београд. Иначе, радови на мосту почели су прошлог децембра када је у потпуности срушен стари мост из 1912. године и на његовом месту изграђен нови. Према првим најавама мост је требао бити завршен до средине године, па до краја августа, а последњи рок је био 15. октобар.

Немам све најновије информације, јер је наручилац посла Министарство грађевинарства и они су у сталном контакту са извођачима, али и ми стално тражимо информације јер је наша одговорност да обавестимо грађане. Извођач је одредио...

detaljnije
Post date: Pet, 18.10.2024 - 16:31
Post date: Pet, 04.10.2024 - 00:44
Custom Search