Локална самоуправа није надлежна за темпо и редослед радова на брзој прузи која пролази кроз центар grada делећи је на два дела. Грађани ипак очекују да им неко објасни којим алтернативним правцима ће се одвијати саобраћај.
Испод подвожњака у центру града, од 1. маја за саобраћај је затворена једна од постојеће четири траке. Обавештење о томе, два дана пред затварање траке, дало је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Саобраћај на најфрекевентијој раскрсници у центру града, тако је постао још загушенији. Полиција данима стоји на раскрсници и покушава да убрза и регулише саобраћај, али се чепови стварају између два семафора.
Од 1. јула, вероватно ће бити још теже јер ће саобраћај испод подвожњака бити потпуно заустављен због изградње брзе пруге Београд – Будимпешта. Ова пруга пресеца град на пола и свим грађанима је јасно да ће њена изградња пореметити уобичајене токове кретања у граду.
Међутим, тешка механизација која пролази кроз град донела је нове изазове становницима. Тако су станари Чордашке улице незадовољни јер њиховом, несафлатираним путем воза натоварени камиони који су сада потпуно разровали површину пута. Како су пренели локални медији, прошле седмице и хитна помоћ се заглавила пролазећи Чордашким путем.
Суботичани се жале да тешка механизација уништава путеве, да камиони носе расут терет који није покривен, иако је то обавеза, па и тако додатно доприносе великој прашини у граду. ЈП за управљање путева на питања „Политике“ каже да је обавеза извођача да одржава чистоћу улица где се одвијају радови.
Путна инфраструктура града никада није била на завидном нивоу. Тако део Чордашког пута, који је од центра града удаљен тек неколико километара, нема ни асфалт иако је реч о стамбеном насељу. Пројекат техничке регулације саобраћаја из 2016. године показао је да 60 одсто суботичких улица не испуњава услове за двосмерни саобраћај. Од тада, ситуација се није значајније побољшала, јер се у граду нити изграђују нове саобраћајнице, а постојеће се тек делимично понегде проширују.
У исто време, у центру града започела је и изградња две вишеспратнице. На 50 метара од градске куће гради се хотел „Интерконтинентал“ са дванаест спратова, а тек неколико метара даље започела је градња још једне вишеспратне стамбено пословне зграде у строгом центру града. Због градње хотела затворен је и премештен уобичајени улаз на затворени паркинг у центру, што не би било необично, да суграђани то нису сазнавали на лицу места, јер није дато никакво претходно обавештење. Ни даље га нема на сајту предузећа „Паркинг“, али је дан касније из Секретаријата за комуналне послове, енергетику и саобраћај наведено да се ради реконструкција саобраћајнице на улазној рампи те да ће у наредних 20 дана бити бесплатно паркирање на овом затвореном паркингу. Режим рада и саобраћај на овом делу паркинга биће измењен и због градње хотела, док је због градње зграде затворен за сваки саобраћај део улице Вука Караџића.
Наредних месеци треба да уследи затварање и рушење још једног надвожњака, Мајшанског моста у центру града, али и подвожњака код „Пионира“. Суботичани се сада питају како ће се тада одвијати саобраћај, али за сада ни један одговор им није понуђен. Темпо и редослед радова у рукама је извођача и финансијера, односно Министарства грађевинарства, сабораћаја и инфраструктуре као и кинеских извођача. Ипак, Суботичани гледају у Градску кућу очекујући решење будућег саобраћаја. Незванично може се чути да се не сме дозволити колапс, али да ће вожња по граду свакако бити отежана, и да се унапред мора рачунати на застоје и чекања. Локална самоуправа вероватно сматра да се то подразумева приликом овако великих пројеката, те се за сада нико није обратио грађанима да им објасни о који алтернативни правци ће бити оспособљени како би се, макар и уз тешкоће, омогућило кретање по граду.