Нико други не може да вас спаси, ако не одете на преглед

Ned, 19.03.2023 - 20:22 -- nikola.tumbas

Стопа обољевања жена од рака дојке у Севернобачком округу значајно виша од просека Србије и прилижава се стопи земаља западне Европе. Поводом 20. марта дана борбе против рака дојке Црвени крст у Суботици организоваће превентивне прегледе у сарадњи са Домом здравља и делити савете о здравим стиловима живота.

Према подацима Завода за јавно здравље у 2020. години у Севернобачком округу од рака дојке оболеле су 162 жене, што је стопа од 82,5 на 100.000 жена. Обољевање од рака дојке у Севернобачком округу приближава се стопи обољевања од 90 на 100.000 жена која је присутна у земљама развијене Европе. Стопа обољевања од рака дојке на северу земље значајно је већа и од просека Србије који је 64,1 на 100.000 жена.

Подаци које је изнела др Мирјана Дакић, из Центра за промоцију здравља при Заводу за јавно здравље у Суботици показују и да је 60 одсто жена оболелих од рака дојке припадало радно активном становништву. Током 2021. године у Општој болници у Суботици од рака дојке лечено је 108 жена, од којих је свака пета била млађа од 50 година. Од рака дојке у 2020. години умрле су 52 жене, што је стопа од 21,4, док је земљама Европе она нижа и износи 15 на 100.000 жена.

Један од разлога овако лоше статистике је и што се рак дојке открива у поодмаклој фази, каже др Дакић и управо је потреба да се ради на подизању свести о важности превенције и неговању здравих стилова живота како би се елминисали или умањили познати фактори ризика који доводе до малигнитета, повод да представници  Дома здравља, Завода за јавно здравље, општинске организације Црвеног крста, али и удружења грађана за подршку женама оболелим и леченим од рака дојке „Једна уз другу“ одрже заједничку конференцију за медије. У склопу борбе против рака дојке и обележавајући март месец посвећен превенцији малигних болести у суботичкој организацији Црвеног крста у понедељак 20. марта од 17 до 19 часова биће одржани превентивни прегледи, а пружене информације од здравим стиловима живота.

Нико други не може да вас спаси, ако не одете на преглед“ каже Милица Пећерић, председница Удружења „Једна уз другу“ која женама пружа подршку пред и током лечења, али и након терапија, како би олакшале њихов опоравак. „Ми смо схватиле да има јако много потребе за едукацијом, јер су резултати све лошији, жене се јављају у све поодмаклијој фази болести“ каже Пећерић.

Рани скрининг на рак дојке у Суботици је организован од 2013. године, али се он није одвијао у континуитету и због квара самог уређаја, а 2020. године прекинут је због пандемије. Др Дакић  подсећа да је од јуна до октобра 2022. године покретни мамограф смештен у село Бајмок, када је прегледан већи број жена. За сада се у Општој болници у Суботици не ради преветивни скрининг на рак дојке.

Др Верица Дроњак, лекар Превентивног центра Дома здравља каже да расту стопе обољевања и да се болест јавља и код жена млађих од 40 година, али да је најпрсиутнија у популацији од 55 до 74 године старости. Уз превентивне прегледе, као што су прегледи ултразвуком и мамографом, здрав стил живота такође има важну улогу. Мада нису разјашњени и објашњени узроци настанка, женски пол, године старости и наследни фактори, као и изложеност хормонима неки су од фактора на које се не може утицати. С друге стране, гојазност, неумерена конзумација алкохола, пушење, изложеност јонизујућем зрачењу, те изостанак физичке активности, свакако спадају у факторе на које је могуће утицати.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search