Trinaesto izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, na temu “Interkulturalnost u pozorištu za decu i mlade i razvoj zajednice”, koje se organizuje u okviru Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, završeno je 22. septembra.
Dr Marijana Prpa Fink, rukovodilac foruma, osvrnula se na ovogodišnje izdanje Foruma: “Naši učesnici, gosti sa svetskih univerziteta i poznatih instituta, kao i praktičari, koji istražuju u domenu teorije i prakse, ovde su otvorili teme koje su ih podstakle na dalju analizu. Konferencija je u tom smislu bila podsticajna i veoma živa. Nije bilo formalnog izlaganja posle koga nema interakcije, već naprotiv. Otvorila su se brojna pitanja i komentari, čime sam bila izuzetno zadovoljna”.
Dr Marijana Prpa Fink naglasila je značaj ovogodišnje teme u fokusu: “Mislim da je jako važno to što se bavimo jednim specifičnim pristupom odrastanju dece, a pozorište ima posebnu ulogu u tom periodu. Ako deca osete sve blagodeti interkulturalnosti, onda je i njihovo odrastanje mnogo kvalitetnije, pa se samim tim i zajednica razvija na mnogo značajniji način”.
Viviane Juguero, brazilska pozorišna umetnica i istraživačica koja trenutno živi i radi u Norveškoj, prošle godine učestvovala je na forumu onlajn, a ove godine je prvi put posetila Suboticu. “Već sam bila stekla utisak o sjajnim ljudskim odnosima ovde, na festivalu i na Forumu. Ne radi se samo o tome na koji način ćemo podeliti naša istraživanja, već i o tome kako gledamo jedni na druge, kako možemo da budemo otvoreni i da učimo jedni od drugih i stičemo nove prijatelje. Svi su se osećali slobodno da dele svoja iskustva i rizikuju zajedno”.
Ona je podelila svoje utiske i o samom festivalu: “Interesantno je što su predstave veoma različite, sa raznih strana sveta. Mislim da svako dete treba da ima iste šanse da se emotivno razvija, da se oseća predstavljeno i bude u mogućnosti da vidi sebe u ovim predstavama. Mogu da primetim želju da se deci pruže različite kulturne perspektive i zaista ga pohvaljujem”.
Di Wang je učesnica Foruma iz Kine koja studira u Velikoj Britaniji, a u svom doktoratu bavi se načinom na koji je moguće kombinovati dramsko pozorište sa obrazovanjem u ranom detinjstvu. O svojim impresijama iz Subotice ona je rekla: “U Britaniji sam učestvovala na nekoliko konferencija, ali nijedna nije kombinovala pozorišni festival sa akademskim susretima. Zbog toga je ovaj Forum veoma jedinstven. Posebno je važno da se izvođači upoznaju sa istraživačima kako bi napravili mrežu u kojoj ćemo učiti jedni od drugih”.
Wang je istakla i odličnu atmosferu: “Osećala sam se veoma prijatno i dobrodošlo, i ovo je do sada najbolja konferencija na kojoj sam prisustvovala. Ako je konferencija preozbiljna, učesnici će se uzdržavati da iznesu svoje pravo mišljenje, dok su ovde svi zaista bili otvoreni za diskusiju. Mislim da je to veoma dobar primer koji i drugi mogu da prate”.
Tokom četiri dana trajanja Foruma, bile su zastupljene četiri podteme: “Jezik i scenski jezik”, “Vanvremeno i savremeno u pozorištu za decu i mlade”, “Pozorište za decu i mlade i obrazovanje” i “ Terapijski kontekst pozorišta za decu i mlade”.
Na forumu su učestvovali, uživo i onlajn, učesnici i učesnice iz 11 zemalja: Marijana Petrović, Sava Anđelković, Jovan Caran, Jelena Šakotić, Uroš Mladenović, Nina Ilić, Aleksandra Jelić, Milan Mađarev, Milica Šećerov, Robert Molnar (Srbija), Luka Kecman (BiH, Republika Srpska), Zdenka Đerđ (Hrvatska), Jelena Cvetko Sitar i Igor Cvetko (Slovenija), Sandrin Grataloup (Francuska), Eva Tomaszewska (Poljska), Viviane Juguero (Brazil/Norveška), Gunnar Horn (Norveška), Di Wang (Kina), Maryam Kazemi i Poupak Azimpour Tabrizi (Iran), Rachael MacBean i MD Khalid (Indija).
29. izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica završava se večeras, 23. septembra u 19 časova, ceremonijom svečanog zatvaranja festivala u Dečjem pozorištu Subotica, kada će biti dodeljene nagrade najboljim ostvarenjima ovogodišnjeg festivala. U glavnom programu odigrano je 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, uručene su glumici Marijani Petrović i Viktoru Šrajmanu - ruskom i izraelskom pozorišnom reditelju, glumcu, pedagogu, kritičaru, i jednom od vodećih stručnjaka u oblasti pozorišta lutaka.
Foto: Damir Vujković