Прекршајни суд у Суботици прогласиo је 19. јуна 2020. Ј. Р. (66) из Суботице одговорним за кршење Закона о заштити природе због тога што је утврђено да је 15. јануара 2020. у заробљеништву држао необележене 22 строго заштићене птице (12 чешљугара, 4 конопљарке, 4 чишка, и једну жутарицу), без доказа о пореклу. За ове прекршаје изречена му је казна од 150.000 динара. Ј. Р је приликом одбране тврдио да је све ове птице певачице купио на пијаци те да их је држао код куће као кућне љубимце.
Покрајински завод за заштиту природе поводом ове пресуде саопштио је да је извесно да у Србији постоје центри хватања дивљих животиња у природи, њихове продаје и држања у заробљеништву ради препродаје. „Оштро осуђујемо честа кршења закона уз изговоре окривљених да нису знали да су дивље птице које држе у заробљеништву под заштитом“, каже Марко Туцаков, биолог у Покрајинском заводу за заштиту природе. „Највећи део наше дивље птичје фауне спада у строго заштићене врсте, чије је хватање и држање у заробљеништву строго забрањено и кажњиво. Из тог разлога молимо грађане да не хватају птице, да их не купују, али и да не затајују уколико примете да их неко хвата или држи у кавезима него да то пријаве инспекцији заштите животне средине“, каже Туцаков. Он потсећа на велику вредност биодиверзитета у Србији и каже да је ово његово непосредно уништавање.
Из Завода додају да је узгајање строго заштићених врста у заробљеништву строго законски регулисано и дозвољено само решењем Министарства заштите животне средине и то само у случајевима када се држе јединке које су већ рођене у заробљеништву и које потичу од родитеља који се легално држе у заробљеништву.
Птице које су биле у поседу Ј. Р. су приликом ванредног инспекцијског надзора одузете, упућене на рехабилитацију у прихватилиште за дивље животиње зоо врта на Палићу и, након опоравка, пуштене у своја природна станишта.
Фотографија: ПЗЗП