Na današnji dan, pre 123 godine, na mestu Muške građanske škole, gde se nekada nalazio bioskop „Zvezda“, održano je je zanimljivo sportsko takmičenje za koje je istoričar subotičkog tenisa Ladislav Ilin tvrdio da je prvo javno sportsko takmičenje u gradu. Reč je o teniskom meču koji se održao u obližnjem parku pored škole na kojem su izgrađena dva tenis terena. Danas, na žalost, ne raspolažemo podacima kojim su rezultatima ova takmičenja okončana, međutim, u komentaru nepoznatog tekstopisca stoji da je 8. septembar 1892. godine bio izuzetno hladan dan i da je prava šteta što „uz modernu obuću i odeću za tenis nisu izmišljene i kratke bunde“. U vreme održavanja ove sportske priredbe u gradu sportski život na Paliću beleži značajne rezultate jer je ove godine već završena sportska asfaltna staza za bicikliste koja je bila dugačka 225 metara.Slika te asfaltne staze našla je svoje mesto u knjizi istoričara Ištvana Ivanjija „Istorija slobodnog kraljevskog grada Subotica“, u drugom tomu.
Druga Subotica – Prvo javno sportsko takmičenje u gradu
Više o ovoj temi...
Na današnji dan, pre 146 godina, stigao je u Suboticu prvi voz iz pravca Segedina. Gradski hroničari su zabeležili da “povodom ovog, nesumljivo istorijskog događaja, nije priređena nikakva svečanost”. Prilikom višegodišnjih građevinskih radova na trasi kojom će proći pruga nađeni dragoceni arheološki predmeti koji svedoče o dubokim civilizacijskim tragovima različitih kultura na ovom prostoru.
Bilo kako bilo, to je za grad bio veliki događaj jer je Subotica od ove godine povezana železničkom prugom sa Segedinom preko Horgoša i, ubrzo, sa Somborom i Bogojevom i dalje prema Rijeci. Bila je to deonica pruge Alfeld (Alföld)–Adria. Prema nekim istoričarima, pravi povod za izgradnju južno-mađarske pruge bila je suša i glad koja je zabeležena 1863. godine, kao i potreba da se narodu,...
detaljnijePre 19 godina, na današnji dan, subotička pozorišna publika imala je veliku privilegiju da na sceni Narodnog pozorišta pogleda adaptaciju drame Džordža Bihnera „Vojcek“ (Woyzeck e L'Anatomie du fauve) u režiji Jožefa Nađa (József Nagy, Kanjiža 1957) u izvođenju njegovog teatra „Jel“ (Théâtre Jel) iz Pariza.
Ovaj veliki mađarski umetnik rodom iz Kanjiže postavljajući ovo dramsko delo nije propustio mogućnost da ostavi dragoceno svedočanstvo o tome kako duh provincije može u isto vreme da bude groteskan, apsurdan, netrpeljiv prema razlikama i posebnosti i destruktivan. Prema ...
detaljnije9. септембар 1858. године – Друга Суботица – Прва српска штампана књига у граду
На данашњи дан, пре 157 година, умро је адвокат и књижевник Богобој Атанацковић (1826 – 1858). Занимљиво је да су новеле (Дарак Српкињи II, 1846. године) биле прве српске штампане књиге у штампарији првог суботичког графичара, Карла Битермана, као и то да се на списку пренумераната налазе читаоци из Београда, Вуковара, Дубровника, Сенте, Сомбора, Баје, Печуја и других градова. Међу претплатницима из Суботице који су својим прилозима помогли штампање ове књиге забележени су занатлије Данијел Рајић, столар, Филип Дулић, штрангар, Михајло Сремчев, кројач, Лазар Лудајић, стаклар, Јован Арадски, кабаничар и други.
Новосадски...
detaljnije7.septembar 1897.godine – Druga Subotica – Prvi tramvaj
Posle višegodišnjih priprema, na današnji dan, 7. septembra 1897. godine subotičkim ulicama po prvi put je počeo da saobraća električni tramvaj. Zabeleženo je da je tom prilikom na Paliću održan svečani banket sa 250 zvanica, među kojima su bili najugledniji ljudi grada.
Prolazak cvećem okićenih vagona kroz grad bio je velika senzacija, a narednih dana subotička štampa redovno je izveštavala o trasi kojom se kretao novi tramvaj, o redu vožnje, kao i o mnogim zanimljivostima. Kako je objavljeno u lokalnim novinama, tramvaj je vozio od Somborske kapije do Železničke stanice i dalje, do Palića. Zabeleženo je da je tramvaj saobraćao od 06:00 do 22:00 sata, svakih pola sata do Palića. Posebno je...
detaljnije