Večeras je u galeriji Otvorenog univerziteta otvorena izložba sa Konkursa za urbanističko-arhitektonsko rešenje uređenja trgova i ulica, i stambeno-poslovnog bloka u centru Subotice koji je raspisalo JP Direkcija za izgradnju grada Subotica.
Skupu su se obratili gradonačelnik Jene Maglai, predsednik Skupštine Inžinjerske komore Srbije, prof dr. Dragoslav Šumarac, dipl. građ. inž. i Jožef Čipa, dipl. inž. arh., predsednik žirija.
Da bi doževeli utisak kako su to arhitekti zamisli rešenje centra našeg grada i bloka zgrada koji određuju ulice Matije Gupca, Štrosmajerova i "Beogradski put" morate detaljnje pogledati priložena rešenja koja su dostupna da se vide do 18.januara ove godine.
U prilogu je izveštaj žirija za oba dela konkursa.
Izveštaj žirija
Konkurs je raspisala JP Direkcija za izgradnju Grada Subotice, a u cilju maksimalne transparentnosti i zastupanja struke, sprovodila Inženjerska komora Srbije.
Svrha i cilj konkursa je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rešenja uređenja trgova i ulica u centru Subotice sa svim elementima koji se zahtevaju programom i projektnim zadatkom, te da se između više predloženih rešenja dobije najkvalitetnije kojim se obezbeđuje zajednički interes i afirmacija struke i Raspisivača, što će definisati i osnovne urbanističke postavke koncepta uređenja predmetnog prostora.
Nagrađeni i otkupljeni konkursni radovi će biti osnov za izradu urbanističke i projektne dokumentacije predmetnog prostora. Konkursom se uspostavljaju osnovni principi za formiranje projektantskog okvira u cilju izrade rešenja za predmetni prostor ovog Konkursa. Predmetni prostor je Trg Slobode, Trg Republike, ul. Korzo, Štrosmajerova ulica i ul. Matije Korvina (deo).
Sastav žirija:
1. Jožef Čipa, dipl. inž. arh. - predsednik
Članovi:
2. Deže Ludaši, dipl. inž. arh.
3. Doc. dr Viktorija Aladžić, dipl.inž.arh.
4. Mr Jasmin Šećić, dipl. inž. građ.
5. Prof. dr Eva Vaništa Lazarević, dipl.inž.arh.
6. Milorad Miladinović, dipl.inž.arh.
7. Milan Stojkov, dipl.inž.arh.
8. Mr Gordana Vujnović, dipl.inž.arh.
9. Kornelija Evetović Cvijanović, dipl.inž.arh.
10. Branka Golijan, dipl. pravnik - Izvestilac žirija
Žiri konstatuje da je stiglo 19 radova koji zadovoljavaju osnovne uslove konkursa.
Rad žirija je trajao oko 25 dana.
Žiri konstatuje sledeće:
Konkurs u celini je uspešan. Ni jedan konkursni rad ne daje u potpunosti odgovore na sve postavljene zahteve iz projektnog zadatka. Nekoliko radova ipak su izuzetni, kvalitetni i u potpunosti ili delovima mogu poslužiti naručiocu za rešavanje postavljenih ciljeva uređenja centra grada. Glavni nedostatak većine radova je nedovoljna razrađenost, a ima i primera neadekvatnog korišćenja resursa ili pak degradacije prostora u odnosu na postojeće stanje.
Žiri, s obzirom na uslov da se nagradni fond dodeli u celosti pod uslovom da ima dvostruki broj radova koji ispunjavaju uslove konkursa, donosi odluku o dodeli nagrada i otkupa sledećim radovima:
Prva nagrada se dodeljuje radu pod šifrom 235662
Druga nagrada se dodeljuje radu pod šifrom 334159
Treća nagrada se dodeljuje radu pod šifrom 3SI83J
Prvi otkup se dodeljuje radu pod šifrom 1111Z4
Drugi otkup se dodeljuje radu pod šifrom CMC888
Trećii otkup se dodeljuje radu pod šifrom MADAIM
Komentari žirija u vezi nagrađenih i otkupljenih radova
I nagrada: 235662
PRAVNO LICE : SuperProstor, Sombor
AUTORI
Dragan Marković, M.arch
Jelena Petrović, B.arch.
Matija Zlatanović, M.arch
Miona Zdravković, B.arch.
Stručni konsultant:
Ana Nikezić, dr.arch.
Saradnici:
Dimitrije Puzović, student arhitekture
Mirko Milanović, student arhitekture
Osnovna koncepcija rada je transponovanje postojeće prostorne strukture u integralni arhitektonsko-urbanistički kontekst. Rad daje kompletno prihvatljivo rešenje za predmetni prostor. Iako je konvencionalno rešenje, s obzirom na okruženje, svojim rešenjem i maštovitim formama odlično se uklapa u predmetni prostor.
Osnovna ideja je objedinjenje svih prostora zadatih konkursom u jedinstvenu i prepoznatljivu urbanu celinu. Ova intervencija nudi još jedan novi sloj koji će uvezati trgove, parkove i ulice na suptilan i nenametljiv način, upućujući pre svega na relacije između jasno označenih i objektima determinisanih prostora.
Autor je uveo poseban akcenat-dvodimenzionalni sadržaj koji daje pečat ukupnom rešenju - Vrtlog. To je centralni prostor – srce koncepta. U njega se ulivaju sve trake i sustiču svi pešački tokovi, preko njega se druge podceline međusobno povezuju. "Centralna tačka koncepta je vrtlog na severnom delu Trga slobode. On je težište celine i mesto u kome se sustiču svi značajni pravci Subotice. Iz njegovog centra šire se koncentrični krugovi koji simbolično naznačuju samo srce grada. Krugovi su polazišta traka izvedenih u parteru koje označavaju glavne pešačke tokove i definišu ambijentalne podceline – poput Korza ili Trga slobode. Na svaku traku upravno je usmereno sekundarno popločanje, delom izvedeno u različitim ritmovima linija žute klinker opeke. Time je uspostavljen jedinstveni sistem koji se preliva po celoj pešačkoj zoni i ujedinjuje je u kompaktnu urbanu celinu i pre svega ukazuje na raznolikost ambijenata kojima centralna zona Subotice obiluje."
Korzo snažna linearna celina – tradicionalna pešačka ulica sa istorijskom arhitekturom koja u sebe prima mrežu ulica i malih trgova. Traka pružena niz nju naglašava njen karakter.
Trga slobode je rezervisan za masovna okupljanja, značajne manifestacije, festivali... Odlično se uklapa predloženo rešenje za prostor zelene fontane - umesto fontane postavljena je velika vodena površina u parteru koja ima isti oblik kao zelena fontana. Jedinu moguću smetnju predstavlja denivelacija oko fontane koja može ometati pešački saobraćaj na trgu.
Iako se rešenjem predviđaju značajne intervencije, parkovi i drugi zeleni prostori su očuvani.
Na Štrosmajerovu ulicu je primenjena modifikovana verzija sistema pružanjem centralne trake – stilizovanog vodotoka koji je nekad postojao na tom mestu. Sekundarno popločanje je kao i u ostalim podcelinama usmereno na tu traku. Ovo rešenje je prihvatljivo za obnovu te ulice.
II nagrada: 334159
PRAVNO LICE: Projektni biro“ M+”, Novi Sad,
AUTORI
Dragan Marinčić, dipl.inž.arh.
Aleksandra Marinčić, dipl.inž.arh.
Mr. Nemanja Radusinović, dipl.inž.arh.
Saradnici:
Pero Đokić,student arh
Saška Cvijanović, dipl.inž.arh.
Aleksandra Raković, student arh
Mirjana Živanov, student arh
Rad koji je u ideji vrlo kvalitetan, s obzirom na njegovu originalnost i savremen pristup, sa sveobuhvatnim popločavanjem, dijagonalama koje daju dinamiku. "To je Evropa, to bi Subotici dao karakter velikog moćnog grada, savremenog i u korak sa 21. vekom. Istovremeno, finoća tog izraza ne remeti sveukupnu sliku sa razglednica" - reči su jednog od članova žirija.
Integrativni pristup rešavanju predmetnog prostora je takođe jedna od vrednosti rada. Korišćenje istih elemenata na širem prostoru čini prepoznatljivim, unikatom čitav prostor, bez osećaja monotonije. Metalne trake sa svojim ritmom, funkcijama i estetikom u potpunosti zadovoljavaju skladnu uređenost prostora bez nekog posebnog "kićenja" i rasparčavanja. Takav sistem obezbeđuje Iako održavanje, prilagođavanje mobilijara aktuelnim potrebama i pruža estetsko zadovoljstvo. Podno osvetljenje treba birati veoma obazrivo, da svojim sjajem, karakteristikama ne ometa korisnike ovih prostora.
Međutim, ideja je ostala ideja i razrađena je delimično, bez dovoljnih detalja odnosno neki detalji su nepregledni i uopšteni- na nivou urbanizma.
Nedostatak rada je nedovoljna razrađenost odnosno konkretnije rešenje za sudbinu zelene fontane. Delimično se to odnosi i na Štrosmajerovu ulicu s obzirom da se tu mora voditi računa o kolskom, biciklističkom i pešačkom saobraćaju kao i o sadržajima za oplemenjavanje te značajne ulice.
III nagrada: 3SI83J
PRAVNO LICE :“ Aktiva 2001” Subotica
AUTORI:
Marija Pavlović, master.arh.
Jelena Slović, master.arh.
Ognjen Graovac, student OAS arhitekture
Fedor Jurić, student OAS arhitekture
Ivan Šuić, student OAS arhitekture
Kao i ostali nagrađeni radovi, i ovaj rad uspešno potencira integraciju pojedinih prostornih celina sa raslojavanjem karakterističnih sadržaja integralnog prostora. Ideja je da postoji jasan sistem kretanja u vidu koridora koji kako poseticioma tako i samim stanovnicima služe kao neka vrsta orjentira za sagledavanje svih karakterističnih sadržaja koje Subotica nudi. Ovi koridori imaju za cilj povećanje kvaliteta života građanina povezujući tri važne influence u životu grada Subotice, a to su njegovi kulturni, zabavni i rekreativni programi.
Rešenje se zasniva na poštovanju i očuvanju postojećeg kulturnog nasleđa i infrastrukture što predstavlja dokument minulih istorijskih perioda ali i adaptaciji savremenom dobu kroz adekvatan dizajn i nov sadržaj. Takođe, identitet svake prostorne celine naglašen je kroz specifičan dizajn mobilijara na tom prostoru.
Jedini je rad koji je ravnomerno tretirao celokupan prostor iz projektnog zadatka i pokušao dati odgovore - rešenja na sve zahteve.
Iako je pomalo konvencionalan, žiri smatra da je ovaj rad vrlo kvalitetan i data rešenja se mogu implementirati i razraditi u sledećim fazama priprema za uređenje centra grada.
Otkup: 1111Z4
PRAVNO LICE :“ SZR Zonex” Beograd,
AUTORI:
Stefan Radovanović, m.arh
Nina Stanković, m.arh
Tamara Mašić, m.arh
Aleksandra Lekić, m.arh
Rad koji se deklarativno izjašnjava za integralnost prostora. Međutim, u postupcima to se ne izražava. Ali to i nije neka mana jer su autori uočili mane i prednosti sadašnjeg stanja i to su vešto iskoristili u svojim rešenjima. Akcenat se daje kod nerešenih ili neadekvatno rešenih prostornih celina. Na primer barokni park na Trgu Republike trpi neznatne intervencije, ali pored gradske kuće u Štrosmajerovoj ulici se vrši denivelacija za kolski saobraćaj. Ta denivelacija služi ujedno i za podzemni parking između gradske kuće i Muzičke škole. To je jedino trajno rešenje za integraciju Štrosmajerove ulice u pešačku zonu kakvu grad zaslužuje. Iako je to pomalo futurističko rešenje u našim uslovima, mora se priznati da je to jedino pravo dugoročno rešenje za očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa centra.
Rad je nedovoljno razrađen, ali daje dobre smernice na goruća pitanja. Predložena dekompozicija zelene fontane jedno je od kvalitetnijih ponuda rešenja problema same fontane.
Otkup: CMC888
PRAVNO LICE: Geoexpert d.o.o, Subotica,
AUTOR:
Sara Marenić
Saradnici:
Marko Marenić, ovl.arh
Snježana Rončević, pesnik i filozof
Predmetni rad je atraktivan, specifičnog karaktera koji je rezultat ozbiljnog promišljanja tokom projektovanja. U radu je pažljivo izbalansiran odnos između starog i novog, a predloženim putevima kulture, subotičkih umetnika i veština i umeća na nov i originalan način povezane su tradicionalne vrednosti Subotice. Tako je ovim radom ostvarena ravnoteža starog i novog.
Osnovna dilema koju rad postavlja jeste izvođenje amfiteatra na Trgu Slobode na prostoru postojeće zelene fontane. Iako je ovim rešenjem predviđeno povezivanje buduće pozorišne sale i prostora trga i time se zaokružuje ideja projektanta pozorišta da se pojedine predstave mogu održavatu u i izvan objekta pozorišta, predviđeni amfiteatar svojim gabaritom i visinom narušava postojeći trg. Autori rada su međutim prepoznali kvalitete postojećih parkovskih ambijenata oko plave fontane i na prostoru iza Muzičke škole i novo rešenje pažljivo uklopili sa postojećim rešenjima.
Otkup: MADAIM
PRAVNO LICE “ CIS INŽENJERING U SAOBRAĆAJU DOO ODŽACI,
AUTORI:
Aleksandra Vrcelj, dipl.inž.arh
Darija Marković, dipl.inž.arh
Igor Latas, dipl.građ.inž.
Mile Milković, inž.el.
Aleksandar Pavlović,dipl.inž.saob.
Za ovaj rad se ne može reći da integralno rešava prostore koje obuhvata. Ovakav pristup ima opravdanje u činjenici da svaki pojedinačni prostor u okviru površine koju obuhvata projektni zadatak, bio to trg ili ulica ima specifičan i jedinstven karakter. Na takv način i autor rešava predmetni prostor.
Na trgu Slobode predložena je zanimljiva dekompozicija zelene fontane, parkovski prostori oko plave fontane i iza Muzičke škole ostali su nedirnuti. Kružnim popločanjem naglašeno je središte grada na mestu današnjeg tzv. sunčanog sata, takođe su na posebni način tretirani Korzo, Đinđićev plato, ulica Matije Korvina i prostor ispred nekadašnjeg „Sokolskog doma”.
Rešenje Korzoa nije zadovoljavajuće jer u velikoj meri smanjuje prostor za kretanje pešaka. Korzo je, kao što samo ime kaže, ulica koja je tradicionalno bila predviđena za šetnju i večernja okupljanja. Svoju funkciju je izgubila nakon rušenja zgrade pozorišta ali svako novo urbanističko rešenje treba da insistira na vraćabju ove vrednosti koja će završetkom objekta pozorišta biti opet atraktivna.
Izbor urbane opreme u ovom radu zadržao se na postojećim stilskim elementima koji su već primenjeni u gradskom centru.
***
KONKURS ZA IDEJNO URBANISTIČKO-ARHITEKTONSKO REŠENJE IZGRADNJE I UREĐENJA STAMBENO-POSLOVNOG BLOKA U CENTRU SUBOTICE
Konkurs je raspisala JP Direkcija za izgradnju Grada Subotice, a u cilju maksimalne transparentnosti i zastupanja struke, sprovodila Inženjerska komora Srbije.
Zadatak konkursa je izrada idejnog urbanističko - arhitektonskog rešenja izgradnje i uređenja stambeno-poslovnog bloka u centru Subotice. Površina bloka je oko 3,90 ha, a nalazi se na području između ulica Maksima Gorkog, Matije Gupca, Petra Drapšina i Štrosmajerove.
Nagrađeni i otkupljeni konkursni radovi će biti osnov za izradu urbanističke i projektne dokumentacije predmetnog prostora. Konkursom se uspostavljaju osnovni principi za formiranje projektantskog okvira u cilju izrade rešenja za predmetni prostor konkursa.
Sastav žirija:
1. Jožef Čipa, dipl. inž. arh. - predsednik
Članovi:
2. Deže Ludaši, dipl. inž. arh.
3. Doc. dr Viktorija Aladžić, dipl.inž.arh.
4. Mr Jasmin Šećić, dipl. inž. građ.
5. Prof. dr Eva Vaništa Lazarević, dipl.inž.arh.
6. Doc. dr Marija Maruna, dipl.inž.arh.
7. Mr Lazar Kuzmanov, dipl.inž.arh.
8. Mr Gordana Vujnović, dipl.inž.arh.
9. Karolj Terteli, dipl.inž.arh.
10. Branka Golijan, dipl. pravnik - Izvestilac žirija
Žiri konstatuje da je stiglo 11 radova koji zadovoljavaju osnovne uslove konkursa.
Žiri konstatuje sledeće:
Konkurs u celini je uspešan. Konkursni radovi na različite načine rešavaju rehabilitaciju predmetnog stambeno-poslovnog bloka, sa različitim uspehom. Iako ni jedan rad ne daje u potpunosti odgovore na sve postavljene zahteve iz projektnog zadatka, nekoliko radova ipak su izuzetni, kvalitetni i u potpunosti ili delovima mogu poslužiti naručiocu za rešavanje postavljenih ciljeva za izgradnju i uređenje predmetnog kompleksa.
Žiri, s obzirom na uslov da se nagradni fond dodeli u celosti pod uslovom da ima dvostruki broj radova koji ispunjavaju uslove konkursa, donosi odluku o dodeli nagrada i otkupa sledećim radovima:
Prva nagrada se dodeljuje radu pod šifrom JEIXU7
Druga nagrada se dodeljuje radu pod šifrom F587MS
Treća nagrada se dodeljuje radu pod šifrom 113697
Prvi otkup se dodeljuje radu pod šifrom 200903
Drugi otkup se dodeljuje radu pod šifrom 999999
Opis radova
I nagrada, Šifra: JEIXU7
PRAVNO LICE : “Portart” d.o.o Beograd
Autori:
Zoran Dmitrović,dipl.inž.arh.
Zorica Savičić
Saradnici:
Ivana Pohalek, master arh.
Natalija Živulović, student mast.arh.
Miloš Radojević, master
Zoran Damjanović, dizajner
Rad pod šifrom "JEIXU7" karakteriše izuzetno vešto uklapanje nove planirane strukture u postojeću gradsku matricu. Akcenat je na maksimalnom poštovanju postojeće parcelacije kao i konstitutivnih elemenata tradicionalne urbane forme kao što su pasaži, kapije, dvorišta i tome sl. Nova izgradnja se predviđa kao deo procesa geneze i transformacije područja, što podrazumeva kreiranje novih i izmenu postojećih formi u okviru važećih parametara i tradicionalnih kodova izgradnje u skladu sa savremenim arhitektonskim jezikom. Nova javna intervencija se predviđa u unutrašnjosti bloka na ukrštanju glavnih pešačkih kretanja formiranjem velikog javnog dvorišta kao mesta za realizaciju kulturno-edukativnih programa. Pored toga, na mestima neizgrađenih i zapuštenih parcela se predviđa pojedinačna izgradnja objekata stambeno - komercijalnih sadržaja, uz primenu modela privatno-javnih partnerstava. Središnje dvorište predstavlja centar razgranate mreže javnih pešačkih površina i prolaza koje integrišu predmetni prostor u jedinstvenu celinu i istovremeno ga povezuju sa centralnom gradskom zonom. Posebna pažnja je posvećena prihvatanju pešačkih tokova iz okruženja, diskretnim probijanjem blokova tradicionalnom formom pasaža i naj taj način aktiviranjem sadržaja unutrašnjih dvorišta. Nenametljivim uklapanjem novih objekata u postojeću urbanu matricu se kreira dinamičan ambijent unutar bloka obezbeđujući na taj način mogućnost kvalitetnog korišćenja prostora. Celovitost ambijenta unutar predmetne celine podržava i jedinstvena obrada ulica, dvorišta i prolaza parternim rešenjem, elementima mobilijara i tome sl. Posebnoj atraktivnosti područja doprinosi proširenje regulacije i uvođenje drvoreda u ulici Bajči Žilinskog Endrea, kreirajući na taj način poseban morfološki akcenat u čitavom prostoru i mesto izuzetne urbane vrednosti.
U ovom radu je dakle na najbolji način izvršena interpolacija novih objekata u postojeće urbano tkivo na način koji će, ukoliko se predlog realizuje biti povećan kvalitet i atraktivnost datog prostora, ponuđeno rešenje ne oštećuje i osiromašuje već dopunjava karakter predmentih urbanih blokova i uličnih poteza. Rešenje predviđeno ovim radom omogućuje izvođenje po fazama što je dodatni kvalitet u postojećim ekonomskim uslovima.
II nagrada, Šifra: F587MS
PRAVNO LICE : Arhitektonski studio “PIN arhitekti” Loznica
Autori:
Aleksandra Đorđević, m.arch
Marina Ilić, m.arch
Katarina Petrović, b.arch
Nevena Balalić, b.arch
Miloš Grbić, m.arch
Spasoje Radomilović, m.arch
Konsultant : mr.doc Uroš Radosavljević
Rad pod šifrom "F587MS" karakteriše usmerenost ka razvoju novih modela stanovanja u okviru proširene teritorije gradskog centra, kao odgovora na zahteve održivog urbanog razvoja gradova. Koncept rešenja se zasniva na jasno definisanom zonalnom razvoju predmetnog područja, gde zone predstavljaju specifične mikroambijente za koje se kreiraju posebni uslovi razvoja, izgradnje i oblikovanja. Iako tematski jasno definisane, zone su međusobno povezane novim uličnim pravcima, raznovrsnom mrežom kretanja i javnim prostorima različitog stepena otvorenosti, u zavisnosti od karaktera dominantnih namena. Težište je na revitalizaciji tradicionalnog urbanog načina života kroz kreiranje susedstva sa mnoštvom različitih sadržaja orijentisanih ka zajedničkom unutrašnjem dvorištu, odnosno razvoju komercijalnih sadržaja u prizemljima objekata. Takvom konceptu naročito doprinosi uvođenje novih ulica čime se stvaraju uslovi za bolje iskorišćavanje parcela i povećanje stepena aktraktivnosti lokacije za komercijalne sadržaje. U zavisnosti od pozicije u odnosu na centar grada, opterećenošću istorijskim i kulturnim nasleđem, očuvanosti tradicije razvoja aktivnosti, svaku zonu karakteriše poseban identitet čiji razvoj se podstiče jasno definisanim merama javne intervencije. Potencira se uspostavljanje različitih oblika javno-privatnih partnerstava, odnosno subvencija, kao načina za efikasnu realizaciju predloženog koncepta. U oblikovnom smislu, predviđeno povećanje obima izgradnje se kontroliše, sa aspekta uvažavanja tradicionalne morfologije gradske matrice, uvođenjem svojevrsnih prekida vertikalne regulacije uličnog fronta, čime se postiže očuvanje prozračnosti blokovske strukture i dinamike prostornog sklopa.
U odnosu na prethodni rad veći je obim intervencija u prostoru i podrazumeva rušenje većeg broja postojećih objekata, što bi otežalo mogućnost efikasne i potpune realizacije rešenja.
III nagrada, Šifra: 113697
Pravno lice: SR KANA, Miodraga Gavrilovića,44, Nova Pazova
Kana arhitekti, autorski tim:
- doc.dr. Ksenija Lalović, dipl.inž.arh.
Ljilja Brajković, dipl.inž.arh
Sara Kostić, m.arh
Andrea Jokić, m.arh
Vera Stanišić,m.arh
Tijana Milanović, m.arh
Dragana Maričić, m.arh
Dragan Andrić, m.arh
Rad pod šifrom "113697" se izdvaja iscrpnim analitičkim postupkom dolaska do rešenja i primenom integralnog pristupa konceptualizaciji prostora koji podrazumeva sveobuhvatno sagledavanje i razumevanje problema. Rad se oslanja na zaključke terenskih istraživanja i dostupne politike i planove lokalnog razvoja što ga čini metodološki utemeljenim u stvarne probleme lokalne sredine. Kao važan aspekt se sagledava identifikovan interes lokalne zajednice za pažljivim odnosom prema zaštiti i obnovi područja u smislu očuvanja postojećeg karaktera i ambijentalnih karakteristika prostora. Predmetno područje se posmatra kao integralna celina gradskog centra i u skladu sa tim se kreira programski koncept kao dopuna postojećim sadržajima, a u funkciji podizanja sveukupnog kvaliteta prostora. Idejno težište je na izgradnji interkulturalnog kvarta i formiranju svojevrsne javne scene otvorene kulturne razmene, uz razvoj komercijalnih sadržaja i podsticanje učešća privatnog sektora u razvoj kulturnog turizma i ugostiteljstva. Rešenjem se predlaže kreiranje finijih i preciznije struktuiranih regulativnih preporuka razvoja sadržaja u cilju uspostavljanja balansa između profita i društvene dimenzije, kroz stimulisanje privatno-javnih partnerstava i ponudu specifične tipologije namena. U tom smislu se, kao osnovni instrumenti obnove područja, sugerišu zadržavanje strukture postojeće parcelacije radi regulisanja obima izgradnje i podrška privatnom sektoru za razvoj ekonomski intenzivnih namena. Kao generator obnove područja se predlaže formiranje javnog poteza sa četiri objekta javne namene u unutrašnjosti bloka u okviru neizgrađenih parcela, čijom izgradnjom bi se povećala vrednost zemljišta na predmetnom području i posledično podstakla obnova i unapređenje postojećeg građevinskog fonda. Predlaže se poštovanje postojećih pravila gradnje, u smislu očuvanja tradicionalne gradske matrice, uz zadržavanje postojeće horizontalne i vertikalne regulacije za postojeće objekte, odnosno savremeno uklapanje i interpolacija novih javnih objekata.
Atraktivno i savremeno rešenje ovog rada dovodi se u pitanje sa ekonomskog aspekta i aspekta izvodljivosti u trenutnoj situaciji, što ne umanjuje njegove kvalitete.
Otkupna nagrada Šifra: 200903
Pravno lice: Centar za planiranje urbanog razvoja , CEP d.o.o
AUTOR: Veljko Mladenović dipl.inž.arh.
Rad pod šifrom "200903" karakteriše rešenje zadatka formiranjem jedinstvene ambijentalne celine u vidu višenamenskog trga smeštenog centralno unutar predmetnog bloka. Oblik trga proizilazi iz forme koju stvaraju zraci komunikacije između postojećih uličnih prodora i planiranih pešačkih koridora koji se spajaju i inkorporiraju u samu strukturu bloka. Rešenjem se delimično čuva postojeća struktura ulice Petra Drapšina i to tako što se njena funkcija kolsko-pešačke ulice zadržava na način kojim se ona pretvara u ulicu usporenog kretanja vozila. Već pomenuti pešački prodori u formi pasaža dodatno unapređuju dinamiku ambijenta u i oko trga. Planirane izbalansirane spratnosti novih objekata ne ugrožavaju svojim visinama postojeće objekte koji su ovim rešenjem planirani da se sačuvaju, time je realizovana visinska uklopljenost nove forme sa postojećom. Planiranu izgradnju u oblikovnom smislu definiše potpuno nova arhitektonska forma koja ne uvažava postojeću gradsku matricu koju čini zaštićeno istorijsko gradsko jezgro. Formiranje samog trga podrazumeva veće intervencije koje se tiču same eksproprijacije postojećih parcela u privatnom vlasništvu što neizostavno dovodi do poskupljenja same realizacije.
Otkupna nagrada, Šifra: 999999
Pravno lice: IN STUDIO, STUDIO ZA PROJEKTOVANJE I INŽENJERING
Autori:
Dušan Stojanović, dipl.inž.arh
Hristina Stojanović, b.arch
Pavle Stamenković, dipl.inž.arh.
Rad pod šifrom "999999" koncipiran je oko izduženog zelenog ostrva u vidu javnog gradskog prostora čiji oblik podržava strukturu zatečenih zelenih površina u neposrednom okruženju predmetnog bloka. Pored ove intervencije koncept rešenja je zasnovan pretežno na očuvanju postojećih morfoloških i fizičkih struktura unutar prostora i to kroz ponuđena različita tipološka rešenja interpolacije koja bi se sprovela kroz nadogradnju i dogradnju postojećih objekata. Ponuđeni modeli urbane obnove izuzetno korespondiraju sa zatečenom fizičkom strukturom. U tom smislu se sugeriše i pretežno zadržavanje strukture postojeće parcelacije u cilju regulisanja izgradnje. Otežavajuća okolnost je što se intervencije koje se tiču aktiviranja unutrašnjih dvorišta kroz ovaj način teško ostvaruju usled kompleksnih pravno-imovinskih odnosa. U oblikovnom smislu ponuđeni modeli koji se tiču novogradnje iako prate postojeću regulaciju bloka svojom formom i vertikalnom regulacijom odstupaju od tradicionalne gradske matrice i to na način kojim bi se omogućio izuzetno povećan obim izgradnje tj. zatvaranja bloka. Ovakvim modelom obnove na žalost može doći do zagušenja unutar blokovske strukture.