Gabor Demeter
Večeras je u Savremenoj galeriji, u okviru obeležavanja Dana grada, otvorena izložba Subotičke fasade: Crteži i fotografije u ogledalu prošlosti, autora Gabora Demetera i Željka Vukelića.
Izložbu je, pred velikim brojem gostiju, predstavio direktor galerije Arpad Blaško a otvorila je Miroslava Babić, članica gradskog veća zadužena za kulturu.
***
u nastavku info sa www.subotica.rs
У оквиру програма прославе Дана града у Савременој галерији Суботица отворена је изложба цртежа и фотографија Габора Деметера и Жељка Вукелића под називом „Суботичке фасаде: цртежи и фотографије у огледалу прошлости“. Члан Градског већа задужен за област културе Мирослава...
Udruženje slamarki „Lusa“ je u vestibilu Gradske kuće organizovala tradicionalnu izložbu slika izrađenih u tehnici slame. Pored slika predstavljena je i monografija „Lusa – 25. godina postojanja i rada“.
Izložba je imala i svoje iznenađenje za sve posetioce. Svečano je predstavljena slika Sinagoge koju su zajedničkim snagama napravili članovi udruženja Lusa. Izrada je trajala šest meseci i predstavlja njihovo umeće u radu sa slamom. Svi ljubitelji slika od slame Izložbu mogu da pogledaju do 31. decembra.
Drugi dan manifestacije Dani evropske baštine i ponovo veliko interesovanje posetilaca za sakralne objekte u gradu, ovog puta poseti sinagoge.
I desio se mali incident, posetioci nagrnuli ranije u sinagogu u kojoj su radovi u toku, a zna se, na gradilištu nije dozvoljeno šetanje nezaposlenih i još bez kaciga na glavi. Tako da je bilo malo tenzije sa šeficom gradilišta dok se nije dogovorilo kako da se nastavi obilazak. Prvi deo ture je na kraju dobro prošao pod vođenjem Vladimira Džamića, povjesničara umjetnosti, savjetnika, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
U Klein house večeras je održana promocija knjige i tribina o otvorenim javnim prostorima - Pešačke zone u starim gradskim jezgrima, autora Aleksandar Stanojlović, arhitekte iz Pančeva.
U pitanju je bila promocija urbanističko-saobraćajne studije o saobraćaju u zaštićenim starim gradskim jezgrima i adekvatnim modelima korišćenja javnih prostora u starim centrima.
Studija obuhvata razvoj pešačkih i trgovačkih ulica u Evropi posle Drugog svetskog rata, najvažnije evropske primere istorijskog centra u pešačkoj zoni, razvoj ideje u gradovima socijalističke Jugoslavije i kataloški prikaz 13 najznačajnijih projekata pešačkih zona u Republici Srbiji. Među njima je i pešačka zona u Subotici, koja je bila...
detaljnijeSlobodni umetnik, poznati priznati Subotičanin van Subotice, Arpad Slančik izlaže u Klein house svoje skupture na izložbi pod nazivom FREEDOM, od večeras narednih nekoliko dana. Svoje mišljenje o našem gradu i prilikama u njemu rekao je uživo na FB @suboticaLIVE.
Večeras je u čitaonici Gradske biblioteke održana promocija pet novih knjiga Svetislava Rajšića, objavljenih u drugoj polovini protekle i tokom februara ove godine.
Na promociji se govorilo o zbirci pesama "Molski durovi i durski molovi"; o tri knjige aforizama i dnevničkih zapisa : "Novi radovi I, Novi radovi II i Novi radovi III" kao i o romanu "Izbeglica".
Domaćin promocije je bio Dragan Rokvić, upravnik Gradske biblioteke, a recenzenti knjige su Zlatko Peić i Ljiljana Bilbija Stijepović.
Povodom Dana grada u foajeu Art bioskopa LIFKA otvorena je izložba fotografa Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Željka Vukelića, "Fasadni reljefi i skulpture u Subotici". Ove fotografije su bile rađene za knjigu "Fasadni reljefi i skulpture u jezgru Subotice" gde su autori teksta Maja Rakočević Cvijanov i Neda Džamić.
U prilogu Željko govori o izložbi.
foto: Viktorija Šimon Vuletić
Izložba je rezultat petogodišnjeg projekta Art Nouveau & Ecology, koji je sproveden u okviru Mreže gradova secesije i posetiocima otkriva kakvu je ulogu priroda imala u novoj umetnosti i u kojoj meri je umetnicima na prelazu iz 19. u 20. vek bila glavni izvor inspiracije.
Subotica ima izuzetno arhitektonsko i umetničko nasleđe u stilu secesije. Pored najznačajnijih građevina kao što su Gradska kuća, Sinagoga, Rajhlova palata i kompleks objekata na Paliću, ima veliki broj drugih objekata, čiji značaj još uvek nije valorizovan na odgovarajući način.
Sa preko stotinu građevina u stilu secesije, koje se u najvećem broju nalaze u užem i širem centru grada, secesija predstavlja osnovno obeležje subotičke arhitekture i njenog identiteta. Iz ovih razloga Suboticu možemo...
detaljnijeVečeras je u galeriji Otvorenog univerziteta otvorena izložba sa Konkursa za urbanističko-arhitektonsko rešenje uređenja trgova i ulica, i stambeno-poslovnog bloka u centru Subotice koji je raspisalo JP Direkcija za izgradnju grada Subotica.
Skupu su se obratili gradonačelnik Jene Maglai, predsednik Skupštine Inžinjerske komore Srbije, prof dr. Dragoslav Šumarac, dipl. građ. inž. i Jožef Čipa, dipl. inž. arh., predsednik žirija.
Da bi doževeli utisak kako su to arhitekti zamisli rešenje centra našeg grada i bloka zgrada koji određuju ulice Matije Gupca, Štrosmajerova i "Beogradski put"...
detaljnijeU memorijalnom Art bioskopu Aleksandra Lifke, sinoć, 7. septembra 2011, predstavljena je knjiga Gabora Demetera: "San mesec devojke, arhitektura i zaštita kulturnih spomenika" (Eletjel, 2011).
Gabor je ovu bogato ilustrovanu knjigu sastavio od tekstova koje je pisao dugi niz godina, i to su vam priče o arhitekturi, o onom što je izgrađeno, (pre svega na prekretnici XIX i XX veka) ostavljeno gradu, i nama građanima, da izgubimo ili sačuvamo. Ovo je i priča o zaštitarstvu, ali i potraga za onim (nevidljivim) što čini jedan grad gradom.
O knjizi su govorile, pored autora, i Gordana Prćić Vujnović, Valerija Besedeš i Greta Bašić.
- 1 of 3
- ››