Subotica je upućena da ima razvijene adrese i sadržaje civilnih inicijativa i organizacija. To je nezaobilazna pretpostavka razvoja. Seriozni civilni ambijent omogućuje da građani ne samo participiraju u javnim poslovima, već da podstiču kontrolišu i predlažu razne ideje koje rade za dobrobit ove sredine.
Razvijeno civilno društvo pretpostavlja mrežu NVO, razne vidove sindikalnog organizovanja, institucije javnog mnenja (mediji, kvalifikovana javnost) think-tank institucije, institucije vladavine prava, razvojne asocijacije, razne oblike lokalne demokratije, etc. Subotica ima startnu mrežu NVO, početnu pluralizaciju sindikalnog organizovanja, arhaičnu i nerazvijenu medijsku mrežu, nedovoljno razvijene institucije ljudskih sloboda i prava, neartikulisane matrice vladavine prava - tako da je upućena na smišljeni i konzekventni razvoj civilnih ideja i inicijativa. U ovoj vizuri registar ljudskih sloboda i prava predstavlja nezamenljivu sadržinu civilnog ambijenta. Ovaj nalog nosi potrebu izgradnje institucija, kontrole, rekonstrukciju sudstva, zaštita bezbednosti građana.
Ostvarivanje dobre lokalne vlasti (good governance) naprosto neće biti moguće, ako građani ne učestvuju, kritikuju, predlažu, proveravaju i pomažu da bude efikasnija, racionalnija i korisnija za njih. Civilni sektor, može biti i te kako pogodan i stimulativan, za razne vidove uključivanja, pre svega mladih, u javne poslove i projekte grada.
(deo 12 od 14) <prvi> <prethodni> <sledeći>
Prva verzija "Subotičke moderne" je nastala novembra 2001. godine, Tadašnji lokalni politički establišment, nije imao sluha ni spremnosti da iskoristi ovaj predložak, kao osnov za javnu raspravu i definisanje lokalne razvojne strategije. Dorada je vršena 2005. godine i tada je, uz sva obećanja vodećih aktera vlasti u gradu, ponovo stavljena u ladicu. Ova verzija je pretrpela neke manje intervencije, ali je suština ostala ista.