Neodržavanje vanredne sednice Skupštine grada, zbog nedostatka kvoruma, pokazalo je da su postojeće koalicije vrlo krhke, ali i to da odbornici preko mnogih gradskih problema biju svoje bitke, lične ili interesne, kršeći pri tome svoje zakonske i moralne obaveze prema građanima. Tema vanredne sednice bila je odluka grada iz 2007. godine o vraćanju pre rata oduzete zemlje crkvama, privremeno i van restitucije, koju je sud proglasio nezakonitom i koju je skupština Subotice još pre nekoliko meseci trebalo da ukine. To sve do sada nije urađeno, zbog čega je dovedena u pitanje obrada celokupne državne zemlje od oko 12 hiljada hektara koja se izdaje na licitaciji. Kada je konačno Služba za poljoprivredu uradila program, i pored činjenice da je oko 700 hektara i dalje u posedu crkve, prve informacije iz Ministarstva poljoprivrede, koje daje odobrenje za programe obrade državne zemlje, nagovestile su da će taj program biti odbijen upravo zbog sporne odluke. Predsednica Skupštine Marija Kern Šolja je zbog toga sazvala vanrednu sednicu, pošto gradonačelnik nije regovao (mada je o tome bio obavešten) ali se na sednici nisu pojavili ni odbornici vladajuće DS većine, niti opozicioni naprednjaci (koji su inače svo vreme stajali u holu i u veselom ćaskanju čekali ishod sednice) a ni odbornici SPS.
Obrazloženja predstavnika stranaka zbog bojkota sednice govore da iza stoje i politički motivi ( pokušaji prekrajanja većina i promene vlasti), ali i zaštita interesa crkava, koje od prekoredno dobijene zemlje ostvaruju lepe profite.
Odbornik DS Slavko Parać rekao je novinarima da demokrate nisu prisustvovale sednici zato što ona nije sazvana po propisanoj proceduri to jest nisu konsultovane odborničke grupe.
- Ovo pitanje se pretvorilo u nadmetanje političke moći, i ne radi se tu o interesu građana, iako su svi odbornici položili zakletvu da rade u skladu sa zakonom. Procedura je suština demokratije, i mi ne možemo pristati da se ona na ovaj način krši. I čemu razlog za toliku žurbu - mi imamo najave da će stići odobrenje na podneti program. Ako ne stigne, onda treba raspravljati o tome. Nismo toliko neodgovorni da dozvolimo da se zemlja ne obradi....Mi moramo takođe naći način kako da rešimo nepravdu nanetu crkvenim zajednicama, - kaže Parać.
Gojko Radić, opozicioni odbornik i kopredsednik GO SNS, kaže da je konačno razoktriveno da vladajuća većina u Subotici ne postoji i da treba ići na izbore ili stvarati novu koaliciju.
- Građani nisu birali odbornike da bi trpeli od njih, nego da rade u njihovom intresu...A ovo je uzaludno bacanje para, jer je Ministarstvo poloprivrede reklo da crkveno zemljište neće biti kočnica licitaciji. Očito da iza stoji jak lobi, kojem je veoma stalo do crkvenog zemljišta, - rekao je Radić, potvrđujući da je njemu lično u Ministarstvu poljoprivrede obećano da će subotički program dobiti odobrenje. A na pitanje novinara zbog čega odbornici SNS nisu ušli u skupštinsku salu, i zar to nije njihova obaveza prema građanima, odgovorio je da oni "kao opozicija mogu i da ne prisustvuje sednicama ako neće", i da ih novinari ne trebaju učiti tome.
Na trećoj strani, seljaci tvrde da je i sada već kasno za pripremu zemljišta za jesenju setvu, te da će očito navedenih 12 hiljada hektara ostati neobrađeno, i bez prinosa, a grad uskraćen za oko 100 miliona dinara od licitacije.