Izložba kolonije Bucka Ganjo

Pet, 19.08.2011 - 18:00 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Povodom jubileja rada likovne kolonije Bucka Ganjo u vestibilu Gradska kuće je otvorena retrospektivna izložba sa manjim brojem slika iz fonda ove kolonije. Tokom dvadest godina postojanja, nastale idejom bračnog para Galo i Torok Ištvana, kroz koloniju je prošlo preko tri stotine umetnika koji su ostvarili preko hiljadu radova na 180 izložbi. O početcima rada i ideji da se obeleži godišnjica štampanjem kataloga, koji je pomogao grad, govorili su Slavko Parać, predsednik Skupštine grada, Daković Slavica i Janoš Nemet.

U nastavku obraćanje Slavice Daković:

Danas sam ovde, na otvaranju ove male retrospektivne izložbe kroz koju je provučeno minulih 20 godina, zato što sam, na neki skroman način, bila saučesnik u ovom kolonijalnom poduhvatu. Sećam se prvih saziva umetničke kolonije Bucja ganjo, sećam se kako je nastajala i kako se gradila kolonija u Buckama, znam i priču o tome kako su se sreli jedan slikar i jedan poštar, tamo sa svojim delima prisutni Šandor Torok i ovde sa nama Jožef Gal, i kako se od ideje da u Subotici postoji privatna umetnička kolonija stiglo do brojnih saziva, izložbi, i vrednih dela. Više od 300 umetnika iz desetak zemalja za proteklih 20 godina prošlo je kroz ovu koloniju, postavljeno je oko 180 izložbi, a nastalo je više od hiljadu radova. Joška može da nam kaže šta je sa njima, šta čuva, šta je poklonio, a mi vidimo šta je za ovu izložbu izdvojio: tridesetak slika medju kojima su autori iz bližeg i daljeg okruženja: od našeg grada, do gostiju iz Rusije, Bugarske, Madjarske, Ukrajine, Engleske...Od imena koje znamo tu su naravno Šandor Torok, Ištvan Sajko, Pavle Blesić, Katarina Tonković, Petar Mojak, Vladimir Spasić, Endre Penovac i drugi. Svi oni su voleli da dodju u Bucke, i kada sami ih kao novinar pitala zbog čega se tamo dobro osećaju, većina je pominjala jednu stvar: gostoprimstvo Magde i Joške Gala koji su svoju kuću pretvarali u njihov dom. Imali su svoj mir: nastajali su pejsaži, mrtve prirode, portreti, skulpture. Pitala sam ih onda: kako gleda jedan slikar, umetnik: korpu punu voća, oblak, šumu, da li našim očima običnog posmatrača, ili je to gledanje iz novog ugla. Odgovarali su: On ih, gledajući stvara. I tako smo u ovoj koloniji mogli i da učimo i da se družimo, da nazdravimo uz neki dobar kotlić, i da upoznamo ljude koje na drugim mestima ne bi sreli. A da se sve to ne zaboravi Joška beleži u kjnigama, malim monografijama kolonije Bucka Ganjo, pa ćemo sada videti i najnoviju, petu knjigu, "Prozor u svet" koja je upravo izašla.

Zbog toga da se ne zaboravi i da traje je i ova izložba, kao lep poklon za dan grada, jer su pred nama dela ozbiljnih stvaralaca.Želela bih da budem sa vama i kada budete obeležavali nove jubileje iz nekoliko razloga: medju nama postoji veza novinarska, zatim poštanska, a na kraju i lična prijateljska, pa ćemo se, nadam se, još sretati uz ukusne hrskave karase. Srećno i čestitam.
 

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

U Modernoj galeriji "Likovni susret" predstavljena je 3. septembra knjiga "Autobiografija sa Belom Kondorom" Bele Durancija.

O publikaciji su pored autora govorili: likovni kritičar Sava Stepanov, pomoćnica gradonačelnika zadužena za razvoj kulturno-prosvetne delatnosti Ljubica Kiselički, direktorka Likovnog susreta Olga Šram, te kustos institucije i urednik knjige Nela Tonković.

Kao što se i moglo očekivati, naročite simpatije mnogobrojne publike osvojio je autor sa pričom o svom imenjaku, nesumnjivo jedinstvenoj figuri "umetničke scene u Mađarskoj" kako urednica reče, o kojem je mnoge detalje ovekovečio u ovim ili drugim dnevničkim zapisima. Beleške ovakvog tipa smatra on...

detaljnije
Post date: Sub, 03.09.2011 - 19:00

"Park" na Prozivki svakim danom postaje sve posećeniji kako od strane žitelja ovog dela grada tako i drugih, čak i Palićana, koji dolaze ovde na šetnju tokom popodneva ili večeri. Gabrić ćuprija je naravno centar okupljanja a večeras je oko nje bio organizovan i festival domaće hrane "Ukusi tradicije". Šatre, štandovi sa brzom hranom i poslasticama, bina sa tamburašima učinili su da provod bude odličan.

Post date: Pet, 02.09.2011 - 20:30

U Velikoj vijećnici Gradske kuće, predstavljena je knjiga ovogodišnjeg dobitnika gradske nagrade «Pro urbe» Tomislava Žigmanova «Osvajanje slobode - Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskoga prevrata 2000.». O knjizi, koja je izašla u nakladi Hrvatskog akademskog društva, govorili su izvanredni profesor Pravnog fakulteta u Osijeku dr. Josip Vrbošić, politolog Pavel Domonji, predsjednik HAD-a dr. Slaven Bačić i autor Tomislav Žigmanov.

Na 150 stranica, sadržaj ove znanstvene studije o aktualnom društvenom položaju Hrvata u Vojvodini strukturiran je na sljedeći način: nakon iznošenja osnovnih činjenica o Hrvatima u Vojvodini, slijedi dio o njihovu udjelu u slomu režima Slobodana Miloševića, uz naznaku o ostvarenim...

detaljnije
Post date: Pet, 02.09.2011 - 19:30

Gotovo da nema arhiva koji nije imao izložbu sa sličnom tematikom. Tako je i naš arhiv koji čuva bogat kartografski materijal, ponajviše u posebnoj Zbirci (F:003. Kartografska zbirka 1556 - ) ali i u drugim fondovima i zbirkama, odlučio da javnosti prikaže izložbu zasnovanu upravo na toj vrsti građe. Sama Zbirka sada ima 740 komada karata i mapa, pisanih latinskim, mađarskim, nemačkim i srpskim jezikom, podeljena je u tri segmenta, obuhvata i rukopisne karte iz perioda 1770.-1952., kao njen najvredniji deo.

Po najčešće korišćenim definicijama karta je smanjena, matematički konstruisana i uopštena slika Zemljine površine u ravni ili njenih pojedinih delova, koja na poseban grafički način prikazuje raspored, stanja i međusobne odnose raznih objekata i prirodnih i društvenih pojava...

detaljnije
Post date: Pet, 02.09.2011 - 19:00
Post date: Čet, 01.09.2011 - 23:00
Custom Search