Za početnike uslužnih i proizvodnih delatnosti koji su biznis započeli uz pomoć Poslovnog inkubatora u Subotici (BIS) nema krize. Zahvaljujući pogodnostima koje dobijaju od "domaćina" od sredine 2006. godine šest firmi je uspešno nastavilo samostalno da radi, u fazi inkubacije je 14 firmi, dok su u predinkubacionom periodu četiri preduzeća.
Privatnici koji rade u BIS - u tokom prve godine oslobođeni su plaćanja zakupa poslovnog prostora, a u drugoj godini dobijaju popust na kiriju. Početnici dobijaju besplatne obuke, razradu biznis planova, projekata, sertifikata, mogućnost predstavljanja na sajmovima i sve drugo što je potrebno za izlazak na tržište.
Direktorka BIS-a Ildiko Zedi kaže da je donaciju obezbedila Austrijska razvojna konferencija zajedno sa pokrajinskim Sekretarijatom za privredu na čelu sa Ištvanom Pastorom i da je od pet miliona evra subotički Inkubator dobio 150.000 evra za period od 2007. do 2011. godine.
- Novac je utrošen na obuke, programe, studijske posete, konsultacije stanara, opremu, obučavanje i druge vrste pomoći kako bi pomogli preduzećima da eliminišu početne prepreke. Od ove godine postoji mogućnost za uključevanje u BIS u vidu "virtuelnog stanara" i ta preduzeća dobijaju našu pomoć iako nisu naši stanari, već imaju svoj prostor. Trenutno imamo dve takve firme, a možemo prihvatiti do deset - kaže Ildiko Zedi.
Da je pomoć BIS - a veoma značajna za privredu potvrđuju i stanari Inkubatora. Robert Santo, vlasnik szr "Printer", zadovoljan je uslovima i kaže da mu u julu ove godine, nakon tri godine rada, ističe period u kome je uživao sve povoljnosti podstanarstva.
- U međuvremenu sam uspeo da obezbedim drugi poslovni prostor. Podrška i pomoć BIS - a je velika inače ne znam kako bi opstali. Sada je sve mnogo lakše i bez problema ćemo se snaći sami na tržištu. Svima bi preporučio da posao započnu u BIS - u - kaže Robert Santo.
U štampariji "Neopress" zaposleno je četiri radnika, a vlasnik Zoran Nimčević planira i nova zapošljavanja. Firma još uvek uživa pogodnosti prve godine podstanarskog biznisa.
- BIS nas povezuje sa potencijalnim poslovnim partnerima. Pošto je situacija teška, teško se dolazi do posla pa je svaka pomoć dragocena. Kada ste novo preduzeće sve je mnogo teže i zato nam olakšice znače puno - kaže Nimčević.
Zadovoljni su i u rukovodstvu "Tip Top Models", preduzeću za uslužno šivenje. Direktorica Đenđi Torma nakon godinu dana rada u okviru BIS - a kaže da su pomoć i pogodnosti velika odskočna daska za privatnike.
- Obezbeđuju nam poslovne partnere. Posle besplatnog zakupa druge godine plaćamo 60 odsto od kirije, a treće godine pred izlazak iz BIS -a 80 odsto. Za sada uživamo u radu i dobrim uslovima - kaže Đenđi Torma.
Članica Gradskog veća za međunarodnu i regionalnu saradnju Erika Kudlik kaže da je svako radno mesto dragoceno, zbog čega je pomoć početnicima u biznisu od neprocenjive vrednosti. Kudlikova ocenjuje da je saradnja sa partnerima sa nemačkog govornog područja važna za grad, jer u Subotici već postoje investitori iz tog dela Evropa, ali i mnogi koji žele da dođu.
Jelena Bojović, programski direktor Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) kaže da su početni kapital, nedovoljno iskustvo i nepoznavanje tržišta najčešći problemi mnogih preduzeća i preduzetnika na početku rada.
- Biznis inkubatori su jedno od rešenja za ove probleme jer podržavaju nova preduzeća u svim aspektima poslovanja. Zahvaljujući inkubatorima malim privrednicima se daje šansa da započnu, a zatim učvrste poslovanje, osamostale se i učestvuju u otvaranju radnih mesta u gradu u kome su i započeli biznis - zaključuje Jelena Bojović.
Za Poslovni inkubator nema krize
Ličnosti:
Autor teksta:
Fotograf:
Custom Search