Večeras je održana javna tribina o savremenim tehnikama restauracije eutrofiziranih (opterećenih organskim i neorganskim solima) jezera i akumulacija sa posebnim osvrtom na iskustva u njihovoj primeni u Srbiji. Prisutni su bili:
Dr Miroslav Nikčević, naučni saradnik Direktor Instituta za multidisciplinarna istraživanja, Beograd, Dr Aleksandar Hegediš, viši naučni saradnik Institut za multidisciplinarna istraživanja, Beograd - saradnik Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja u oblasti održivog korišćenja prirodnih resursa i Dr Tomislav Grozdić, naučni savetnik - Institut za multidisciplinarna istraživanja, Beograd. Tribinu je vodio Dr Gabor Mesaroš, biolog.
Na kraju najvave ovog događaja Posetioci tribine su kroz dva primera upoznati sa trenutnim trendovima u svetu ( Amrici uglavnom kao vodećoj zemlji koja ima najviše iskustva u ovome) i kod nas na planu restauracije eutrofiziranih jezera i načinu upravljanja sa njima. Izlagači će se osvrnuli na neke od uspešno realizovanih programa popravljanja stanja vode i životnih zajednica u jezerima i akumulacijama u Srbiji, ali nisu izložila razmišljanja o mogućnostima sanacije Palićkog i Ludaškog jezera što je bilo najavljeno u pozivnom pismu i to je dovelo do razočarenja dela prisutnih koji su ipak tražili, želeli čuti, neke odgovore.
Odgovore na moje pitanja šta je u stvari bila tema tribine i drugo pitanje o stanju o projektu vezanom za sanaciju jezera pogledajte u prilozima gde govore o tome Gabor Mesaroš odnosno Suzana Dulić.
Inače, prvi razlog organizovanja ovako nečega od strane "Protega" je nedostatak informacija - "javnih informacija" o tome kako će se raditi, ili radi, projekat sanacije jezera. A drugo, da ovim jezerom lokalna samouprava godinama nije dobro "upravljala" pošto je jezero došlo u stanje kakvo jeste a to je da je mulj iz pojedinih delova jezera Palić otrovan, što je rekla jedna od učesnica u razgovoru.