Kulturna politika grada: Dušan Torbica

Uto, 23.12.2008 - 15:30 -- nikola.tumbas

Prilog za raspravu o KULTURNOJ POLITICI GRADA: KULTURA – SVAKODNEVNICA PO KOJOJ NE/SIGURNIJE HODAMO

Treba poći od činjenice da je Subotica multikulturalna, multietnička i multikonfesionalna sredina i da njen identitet ima sadržaje interkulturalnosti i samim tim nije potrebno ni poželjno oponašati centralne kulturne modele i administrativno birokratska rešenja

Šta smo mi kulturi i šta je ona nama? Šta je to što određuje da li smo kulturni ili pak nekulturni? Kultura ? Reč, pojam toliko znan koliko i neznan.Ono što se najčešće misli pod kulturom su literature, umetnost pa a i nauka, ponekad i obrazovanje.Ali se pri tome zaboravlja da su to samo dokumenti kulture, dokumenti duhovnog i materijalnog blagostanja..Kultura jeste to ali i nešto više od toga.

Kultura je način života: obuhvata sve aktivnosti od stanovanja , preko načina ishrane, radnog procesa, duhovnog života itd. Kultura je smisleno ljudsko življenje koje se bitno razlikuje od pukog životarenja.

Ne može se biti kulturan u jednoj oblasti ljudskog delovanja, aktivnosti a nekulturan u drugoj.

Kultura je podjednako na delu u staničnim čekaonicama i koncertnim dvoranama, na stadionima kao i u galeriji, u kafani i u pozorištu.

Kulturu ne čini samo prefinjeno i plemenito već i obično i svakodnevno: način iznošenja smeća je za kulturu podjednako važan kao i postojanje simfonijskog orkestra.Zato i posebne kulture o kojima se još uvek kod nas malo govori i praktikuje – kultura rada, međuljudskih odnosa, ishrane, tehnička kultura, fizička, saobraćajna kultura, moraju biti promišljene i uspostavljene kao način života društva ne građanskog kako se obično kaže nego civilnog, uljudnog društva

Kulturna politika se pojavljuje kao jedna od politika u setu s ekonomskom, socijalnom, zdravstvenom, obrazovnom politikom.

Sistematična izgradnja mera : organizacionih, ekonomskih, pravnih, fiskalnih koje omogućuju njeno korišćenje i njeno širenje

Ako građanska afirmacija multikulturalnosti i interkulturalnosti upućuje na institucije civilnog društva koje je potrebno ojačati, stvarati, finansijski i pravno osnažiti, ali i kadrovski iz razloga što one uvećavaju i omogućuju manevarske sposobnosti kulture na njenom putu od lokalne uskogrudosti do društvene otvorenosti, od administrativne indifirencije do stvaralačke invencije, a to je neosporna cinjenica, onda politička afirmacija ove činjenice računa s podrškom manjinskim kulturama.

Demokratizacija kulture je proces čiji su ciljevi optimalna pristupnost ( sistemom savremenog obrazovanja, modernom ulogom nauke, otvorenim položajem medija i sl...) i maksimalna samooblikovanost ( zakonodavstvom usmerenim na ,,autoregulaciju’’, reduciranom administracijom, kompetitivnošću bez birokratskih prepreka i sl.) područja kulture a pretpostavka demokratizacije kulture su: TRANSPARENTNOST procesa i dokumenata odlučivanja ( uz učešće kulturnih institucija/ustanova/organizacija, profesionalnih i stručnih udruženja, NVO, i dr.), zatim PERSONALNOST kao temeljno načelo društvene i kulturne odgovornosti te tako kulturu treba postaviti kao pogonski sadržaj i sistem društva i njegovog civilizacijskog procesa. Kulturu postaviti u položaj istinskog pokretača privrednog razvoja i rasta.... Kulturni turizam, kulturne industrije, grafičko i industrijsko oblikovanje, gradnja i gradogradnja, primenjene umetnosti itd moraju doći u samo središte razvojnog interesa.

Glavni cilj Subotice ne treba da bude tek privredni rast i razvoj nego pre i iznad svega KULTURNI RAZVOJ koji obuhvata umetnost, nauku i obrazovanje. Razlozi za rečeno su mnogobrojni, no navedimo neke od njih:

  • 1.Bez razvoja kulture nema društvenog, privrednog i naučno-tehnološkog razvoja
    • - tercijalni društveni sektor postaje zamajac savremenog kvalitativnog razvoja: obrazovanja, nauke, nauke, kulture
  • 2.Kulturna produkcija, kao deo tercijalnog sektora postaje jedan od glavnih faktora ekonomije i zapošljavanja (radno intezivna delatnost) u post modernim društvima.
    • - veliko interesovanje za načine kojima ekonomski razvoj manjih i velikih gradova u regionu može da se unapredi raznim merama udruženim sa kulturom i kulturnim industrijama kao i za načine obezbeđivanja , pospešivanja i razvijanja novih mogućnosti za zapošljavanje u ovoj oblasti.
    • -Kulturna industrija je jedna od najdobitnijih privrednih grana u razvijenim zemljama.Umetnost, umetnici, kultura i kulturne industrije postaju sve više glavni faktor ekonomije i zapošljivošljavanja.Stalna potreba za inovacijama u ovoj oblasti zahteva visok nivo kreativnosti, specijalističkog znanja i veština, što je u suštini i karakteristika kulturnog stvaralaštva ( zadržavanje visokostručnih i kreativnih kadrova)
  • 3. Otvaranje prema svetu i uspostavljanje partnerskog odnosa je osnovno obeležje naše današnje društvene situacije.Ulaskom u ,,evropsko društvo’’ mogu se očekivati i opasnosti suptilnog karaktera.
    • -kako iz primitivnog, destruktivnog modela kulturne politike ući u model kulturnog potrošačkog ,,neokolonijalizma’’ kombinovanog sa elitizmom? Kako se odupreti kapital logici koja je prisutna u interesima kompanija kulturne produkcije i koja kreativne potencijale i posebnosti kulturnog identiteta koristi na nivou varijacija , pre svega estetskih , kako bi deo svoje proizvodnje , zbog svojih profitnih interesa upkovala u egzotiku.Kapital logika se neće potruditi da našu kreativnu različitost, kao i kritično mišljenje , pojača i stvori ambijemt u smislu partnerskog doprinosa kulturnom diverzitetu Evrope. Dominantnost kapital logike u postmodernim civilnim društvima je realnost i teško da to možemo izbeći.
    • -Međutim, dominantnost možemo da usmeravamo, a zloćudnost amotrtizujemo i time ne dozvolimo da sticanje novca ,kao merilo svih vrednosti učini nepopravljive štete kulturnom stvaralaštvu i kulturnom životu uopšte.
    • - U evropskom društvenom miljeu i kulturnoj industriji postoje i one tendencije koje znaju vrednosti kreativnih različitosti i koje se zalažu za mogućnosti regionalizacije i autonomije kulturnog stvaralaštva u smislu podrške kulturnom diverzitetu.To su one snage koje se zalažu da civilno društvo pređe u kreativno društvo.Tim procesima treba da se pridružimo.
  • 4. Model kulturne politike zasnovan je na karakteristikama savremene varijante paradržavnog modela: kombinacija budžetskog finansiranja, tržišnog mehanizma i fondacija, odnosno javnog i privatnog sektora.
    • -Osnova modela je poštovanje principa tolerancije, duhovnosti, kreativnosti, različitosti kao i očuvanje prostora slobode za kritičko mišljenje.
    • - u samom modelu obezbediti vođenje transparentne kadrovske politike, pre svega konkurencijom kvaliteta programa i projekata koji se nude i adekvatnom stručnošću.
  • 5. vrednosni strateški cilj modela kulturne politike je unapređenje kvaliteta života naših građana koje podrazumeva
    • - zaštitu kulturnog identiteta i diverziteta
    • - demokratizaciju i decentralizaciju kulturne produkcije
    • - revitalizaciju infrastrukture
    • - razvoj industrije kulture
    • - poboljšanje opštih uslova individualnog umetničkog stvaralaštva
    • - uvođenje informatičke tehnologije
    • - postizanje što značajnijeg položaja naše kulturne produkcije i našeg kulturnog identiteta.
  • 6. Razrada modela kulturne politike podrazumeva:
    • - redefinisanje položaja i uloge državnih i paradržavnih organa i institucija
    • - redefinisanje položaja i uloge javnih institucija kulture
    • -kreiranje multi-finansijskog modela (javni izdaci + sponzori + tržište)
    • -promovisanje partnerstva između javnog i privatnog sektora
    • - veće uključivanje u regionalnu i međunarodnu saradnju
  • 7.Osnovni ekonomski princip modela, kada je u pitanju javni sktor je: sredstva (resursi) za sticanje samog,,bogatstva’’ (novca) su važniji od samog novca.
    • - Cilj je da se delatnost kao celina, odnosno pojedini njeni sadržaji, ekonomski osposobi da u što je moguće većem obimu pređu na samovinansiranje
    • - osnovni finansijski instrumenti su subvencije, participacije, stimulacije i to prvenstveno kao početna sredstva i nagrade kao stimulacije, odnosno finansiraće se projekti i programi, a ne institucije kao takve
    • -finansijska i programska racionalizacija delatnosti ostvariće se i kreiranjem jedinstvene intranet baze podataka, odnosno ,,kulturne berze’’.
  • 8. Praćenje i vrednovanje modela kulturne politike zavisi od uspešnog monitoringa i unapred postavljenih kriterijuma evaluacije

Uvek se postavlja pitanje konkretizacije ovih stavova i ciljeva. Nedvosmisleno je da bi subjekt realizacije ovako krupnog i dugoročnog zadatka trebalo da bude ekipa iskusnih, obrazovanih, multukulturalno opredeljenih ljudi sa iskuskstvom, uz mlade koji imaju slična opredeljenja ali su još bez neophodnog iskustva u praksi . Kulturna politika nije tek jedan segment života grada kakav je Subotica, vec pre svega tačka iz koje polazi sve ostalo. Kada se ovo zna, a ishodišta smo obeležili, može se trajno i sa mirnom savešcu raditi na njenom širenju i razvoju, uz izgradnju novih i očuvanje starih, prokušanih i temeljnih vrednosti grada.

Rečju, potrebno je rekonstruisati, redefinisati kulturnu politiku u gradu, i to spajanjem tri strane odnosno uspostavljanje komunikacije: umetnika i radnika u kulturi, i implementator ,, decision makere’’ tj, predstavnike lokalne samouprave zadužene za kulturu.

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Beleške na temu PROJEKAT KULTURNE POLITIKE GRADA

Ovu studiju, koja ima sve karakteristike naučnosti, ja sam u više navrata detaljno proučavao i prilikom razgovora sa autorom, Boškom Kovačevićem, izrazio sam sumnju, da ja – kao čovek koji tek nekoliko godina živi u ovom gradu – mogu dati koliko-toliko upotrebljiv doprinos u gradnji jedne tako izuzetno važne kulturološke koncepcije, strategije. Ipak, evo nekolika misli, nekih zabeležaka oslonjeni na krajnje kritički građen osnovni tok Kovačevićevog studija.

..............................................................................................................................................

Ono, što me najviše zabrinjava u odnosu na sudbinu ove veoma ozbiljne inicijative – jeste razdrobljenost...

detaljnije
Post date: Uto, 23.12.2008 - 16:00

Drugi govornik je bila Marija Šimoković:

Budimo vatropirci

Za mene Subotica će uvek biti grad kulture. Znam da je teško verovati u to u ovako složenim vremenima a još pred skeletom zgrade pozorišta koje smo svi voleli, jer način na koji je arhitektura koja je bila neodvojiva celina Trga Slobode nestala nikada neće izbledeti iz sećanja svih onih koji su ikada bili ovde, a kamoli Subotičana. Ali „Za svaku fatalnu bolest postoje ljudi koji su je misterioznu preživeli“, kaže Dipak Čopra u svojoj sjajnoj knjizi „Kvantno isceljenje“, pa zašto ne bismo i sve ono što se u našoj kulturi desilo, pored već pomenutog ekscesa narušavanja celine jezgra grada, mogli podvesti pod stavku nade u neku misterioznu, a uspešno okočanu terapiju.“Jer...

detaljnije
Post date: Uto, 23.12.2008 - 15:15

„Kada je Pitagora došao do novih otkrića u matematici, tada je odlučio da žrtvuje bogovima dvanaest volova. Od tog dana, vele, svi volovi se boje novog.“

Uvodne napomene

Ovaj narativ je nastao iz nastojanja Boarda Otvorenog univerziteta da se kritički promotri kulturna politika grada i ponudi neki konzistentni skup ideja u ovoj oblasti. Naime, sve više sazreva uverenje, ne samo u teoriji, već i praktičnoj politici, da nema ozbiljnog (održivog) razvoja društva bez artikulisane kulturne politike države, regije, lokalne zajednice. Autor ovog teksta je radnu verziju ponudio uglednim svaraocima i novinarima u...

detaljnije
Post date: Uto, 23.12.2008 - 15:05

Polazište za okrugli sto je dokument Boška Kovačevića “Kulturna politika grada - kritika postojeće i skup novih ideja” - https://www.subotica.info/2008/12/23/bosko-kovacevic. Rasprava je trajala gotovo 5 sati, i u ovom članku se iznosi najsažetiji mogući oblik, pa se unapred izvinjavamo čitaocima i učesnicima, ukoliko se osete uskraćenim za finese.

Pozivamo čitaoce da se aktivno pridruže ovoj raspravi o kulturi, možda da pokušaju da se uzdrže od zlonamernih komentara i umesto toga da iznesu svoja mišljenja, viđenja i ideje kulturne politike grada Subotice.

Moderator, ...

detaljnije
Post date: Uto, 23.12.2008 - 15:00
Custom Search