Mirno rješavanje nesporazuma i sukoba u postupku medijacije

Sub, 05.04.2008 - 14:51 -- urednik

Medijacija je postupak u kome dvije ili više strana dobrovoljno nastoje rješiti nastao nesporazum ili sukob, mirnim putem uz posredovanje treće, nepristrane osobe-medijatora. Cilj postupka medijacije je iznalaženje prihvatljivih rješenja za strane u sukobu bez afirmiranja neke od njih, uz nastojanje zadovoljavanja potreba strana u postupku. Na taj način strane iz ovog nesporazuma ne izlaze niti kao pobjednici niti kao gubitnici.
Medijacija predstavlja, uvjetno rečeno, alternativu uobičajenim formalnim postupcima i nametnutim rješenjima od strane autoriteta pojedinih institucija, te navodi strane u postupku da same iznesu svoje potrebe i sa tih pozicija nastoje pridonijeti razrješavanju nastalog nesporazuma ili sukoba.

Ovaj projekt pod nazivom „Ombudsman kao medijator“ čiji je nosilac Pokrajinski ombudsman, nastao je u suradnji s Nansen Dialogue centrom i u svoje dvije godine realiziranja, obučio je veliki broj profesionalaca iz različitih institucija širom Vojvodine, da primjenjuju ovaj vid rješavanja nesporazuma u svome radu.

Sudinici ovih seminara su bili psiholozi, pegagozi, socijalni djelatnici i pravnici iz centara za socijalnu skrb, sudije i tužioci te drugi predstavnici pravosudnih dužnosti, članovi mirovnih vijeća i djelatnici općina. Svi zajedno su pokušali doprinijeti osvjetljivanju značaja ovog postupka u rasterećenju svakodnevnog rada i naravno uvjetovano time i postignutim rezultatima.

U subotu 05.04.2008. godine na Hajdukovu, održan je završni, treći modul, za polaznike seminara „Ombudsman kao medijator“. Polaznici seminara su bili iz raznih krajeva Vojvodine, Sombora, Bačkog Petrovca, Bača, Sremske Mitrovice, Inđije, Pančeva, Vršca, Kanjiže, Rume, Temerina, Beočina i Subotice.

U petodnevnom seminaru sudionici su razmatrali postupak medijacije kroz praksu, vještine postupka medijacije, vizualizaciju postupka i promoviranje medijacije u lokalnim zajednicama. Poslednji dan polaznici seminara su istakli značaj ovog projekta i predložili nastavak usavršavanja te ukazali na važnost umrežavanja medijatora, kako na lokalnom a tako i na širem teritorijalnom nivou, stvarajući jedinstvenu listu medijatora, te suradnju u razmjeni iskustava i dobrih rješenja. Ukazano je i na važnost suradnje ostalih institucija koje se bave ovom vrstom aktivnosti te zajedničkim nastupom u lokalnim sredinama u cilju primjene postupka medijacije, što je praksa suvremenih europskih zemalja.

Autor teksta: 
Custom Search