Slepo kuče
Ekipa JP Palić Ludaš imala je juče akciju prebrebrojavnaja polulacije slepog kučeta sa kolegama iz Nacionalnog parka Kiškunšag na određenom području Makove sedmice. Procenjeno je da je broj istih dostigao oko 500 stotina primerka, što je značajno povećanje u odnosu na pre osam godina kada ih je bilo oko 80.
Inače ono je poznato od 60 godina prošlog veka na ovoj teritoriji.
Genetskom analizom ustanovljeno je da je ovo posebna vrsta - Vojvođansko slepo kuče, čiji je opstanak najviše ugrožen.
Inače slepo kuče ne "migrira", ne može da se pobegne sa teritorija gde živi. Ono živi na svom staništu pod zemlljom dok ga aktivnosti oko poljoprivrede, obrade...
detaljnijeSlepo kuče (spalax leucodon), mali sisar iz reda glodara koji ceo životni vek provodi u zemlji, uhvaćeno je prvi put posle 30 godina u Vojvodini. Kada je pre neki dan jednom od kolega u blizini Jasenovačke šume to pošlo za rukom, zavladala je sveopšta radost u timu istraživača. Staništa slepog kučeta nalaze se jedino u Subotičkoj i Deliblatskoj peščari, na očuvanim stepama.
Jadranka - Lada Delić, mamolog novosadske radne jedinice Zavoda za zaštitu prirode Srbije, kaže da je 2002. godine preoravanjem oranica slepo kuče potisnuto na sasvim male površine.
- Razvojem poljoprivrede i širenjem oranica ova vrsta je potisnuta i našla se na listi ugroženih vrsta. Slepo kuče trenutno ima status prirodne retkosti i prošlo je 30 godina od kada su...