Slepo kuče (spalax leucodon), mali sisar iz reda glodara koji ceo životni vek provodi u zemlji, uhvaćeno je prvi put posle 30 godina u Vojvodini. Kada je pre neki dan jednom od kolega u blizini Jasenovačke šume to pošlo za rukom, zavladala je sveopšta radost u timu istraživača. Staništa slepog kučeta nalaze se jedino u Subotičkoj i Deliblatskoj peščari, na očuvanim stepama.
Jadranka - Lada Delić, mamolog novosadske radne jedinice Zavoda za zaštitu prirode Srbije, kaže da je 2002. godine preoravanjem oranica slepo kuče potisnuto na sasvim male površine.
- Razvojem poljoprivrede i širenjem oranica ova vrsta je potisnuta i našla se na listi ugroženih vrsta. Slepo kuče trenutno ima status prirodne retkosti i prošlo je 30 godina od kada su dvojica profesora uspela da uzmu uzorak spalaksa - kaže Delićeva.
Ona ističe da su poslednjih godina postojala uverenja da je ova vrsta glodara u opasnosti od izumiranja, ali da su istraživači ipak nailazili na njihova staništa.
- Zahvaljujući projektu monitoringa populacije retkih i ugroženih vrsta sisara na području Vojvodine, stalno smo pratili ove vrste u saradnji sa JP „Palić-Ludaš“, Nacionalnim parkom Kiškunšag iz Mađarske i ekspertima sa Univerziteta iz Budimpešte. Nikome nije uspelo da vidi, a kamoli uhvati spalaksa. Ovo što se desilo pravi je poduhvat - kaže Jadranka Delić.
Dr Mihalj Mikeš napominje da buduća istraživanja ove ugrožene vrste treba da idu u pravcu zaštite njihovih staništa.
- Neophodno je posvetiti više pažnje prirodi da bi vrste poput slepog kučeta uspele da opstanu - rekao je Mikeš.
Jučerašnjoj promociji primerka slepog kučeta u Vizitorskom centru Ludaš u Hajdukovu prisustvovali su novinari, stručnjaci za biljni i životinjski svet i predstavnici lokalne samouprave. Pošto su snimatelji i fotoreporteri ovekovečili jedan od retkih primeraka sisara, slepom kučetu uzet je uzorak tkiva, deo prsta, nakon čega je vraćen u Subotičku peščaru.
info: Blic - B.Vučković