munka
Állásbörzét tartottak ma a szabadkai Galléria Hotel átriumában. A rendezvényen 36 munkaadó jelent meg, akik több mint 400 munkahelyet kínáltak az álláskeresőknek.
Az állásbörzén megjelentek többsége szinte bármilyen munkát elvállalna, függetlenül attól, hogy milyen iskolát fejeztek. Szerintük az a lényeg, hogy végre dolgozni tudjanak. A munkaadók többsége 25 ezer dináros fizetést adna a dolgozóknak. A munkakeresők szerint ennél többre lenne szükség.
Legtöbbször a középiskolai végzettséget követelik meg a munkáltatók. Igaz, hogy mindenki kereshet munkát a börzén, de azok a személyek vannak előnyben, akik legalább hat hónapja szerepelnek a munkaközvetítő listáján. Mirko Jović kereskedői posztra keresett dolgozókat: „Lényegében nincsenek különösebb elvárásaim azonkívül, hogy...
detaljnijeA szabadkai munkaerőpiacon jelenleg keresettek a hentesek, a sérültek, a kereskedők, a biztosítási ügynökök és a varrónők – mutatják a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai. Az intézmény az idén is folytatja eddigi programjait, a többi között az állástalanokkal való egyéni beszélgetéseket, az aktív munkakeresésre való felkészítést, valamint azokat a műhelymunkákat, ahol a munkahely elvesztése miatt jelentkező stressz kezelését tanítják.
Tavaly egyébként több mint 4600-an találtak állást a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálaton keresztül, így december végén valamivel több mint 10 ezer munkanélkülit regisztráltak, kevesebbet mint az előző év azonos időszakában.
Állásbörzét tartottak pénteken Szabadkán. Szerbiában a lakosság több mint 20 százaléka munkanélküli. Észak-Bácskában 17.800 személy vár állásra. Ez a szám valamelyest alacsonyabb, mint tavaly. A helyzet javítása érdekében a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat állásbörzét és átképzéseket szervez a munkakeresők számára, valamint pénzügyi támogatást biztosít a vállalkozások beindítására és fejlesztésére.
Szabadkán megközelítőleg 11.700-an vannak állás nélkül. Mintegy 40 százalékuk általános iskolai végzettségű, 10 százalékuknak pedig egyetemi vagy főiskolai oklevele van. Legtöbben már hónapok vagy évek óta próbálnak elhelyezkedni. A szabadkai állásbörzén 29 vállalat fogadta a a...
detaljnijeVisszavonta a munkaügyi törvény tervezetét a kormány. A törvényjavaslat előkészítésére újabb munkacsoport alakul - döntöttek hétfőn a szerbiai szociális-gazdasági tanács ülésén. A munkatörvénnyel elégedetlen szakszervezetek korábban a módosítási javaslatok visszavonását követelték, és azzal is fenyegetőztek, hogy amennyiben ez nem történik meg, országszerte tiltakozó megmozdulásokat szerveznek.
Nem kis felháborodást keltett a munkaügyi törvény tervezete, amelyet Saša Radulović gazdasági miniszter nyújtott be. A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége és a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet a miniszter leváltását is követelték. Szerintük a tárcavezető figyelmen kívül hagyta a szerbiai munkavállalók érdekeit, Szerbia polgárai és gazdasága ellen fordult és megsértette...
detaljnijeTöbb mint négyezer személy kapott munkát idén Észak-Bácskában a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat segítségével. Év eleje óta szeptember végéig pontosan 4.192-en helyezkedtek el a nyilvántartás szerint. Az újonnan állástalanként bejelentkezettek száma 1.438. Jelenleg összesen 11.739 regisztrált munkanélküli van az észak-bácskai körzetben. Minden harmadik állástalan 50 éven felüli, minden negyedik pedig 30 évnél fiatalabb.
Szabadkán 12 ezer munkanélküli van a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint, ötszázzal több, mint tavaly ilyenkor. A nyilvántartás alapján az idén mintegy 2900-an kaptak állást. A munkanélküliek felét a 30 éven aluliak és 50 éven felüliek képezik.
A munkanélküli nők és férfiak száma szinte megegyezik. Ebben az évben 24 fogyatékossággal élő személy tudott elhelyezkedni a közmunkaprogramon keresztül, 78-an saját vállalkozást indítottak, 62-en támogatáson keresztül álltak munkába, 65 fiatalnak pedig szakmai gyakorlatot biztosítottak
Szerbiában továbbra is nehezen kapnak munkát az 50 év feletti személyek. Vajdaságban több mint 203 ezer munkanélkülit tartanak nyilván, negyedük 50 év feletti. Annak ellenére, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat támogatja azokat a vállalkozókat, akik idős személyeket alkalmaznak, sokan évek, évtizedek óta nem kapnak munkát. A nyugdíjkorhatár pedig egyre csak kúszik fölfelé.
Nemhogy fölmondtak, hanem öt perccel dél előtt azt mondták, be van fejezve. Nem is szóltak az embereknek - Így emlékszik vissza a szabadkai Jó István arra, amikor 9 évvel ezelőtt felmondtak neki. A most 61 éves ember azóta piacozással foglalkozik. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat listáján ugyan szerepel a neve, állásajánlat azonban egy sem érkezett az évek alatt. Pedig szerinte még mindig teljes...
detaljnijeAz idősebb dolgozók több tapasztalattal rendelkeznek, a fiatal szülők pedig motiváltabbak arra, hogy többet keressenek és előrehaladjon a karrierjük. Az említett két kategóriába tartozók mégis a legnehezebben jutnak álláshoz Szerbiában.
A munkáltatók szerint ők maradnak ki legtöbbet és szervezési gondokat okoznak a cégeknek. Az egyedülálló szülők, valamint az idősebbek foglalkoztatása kapcsán diszkriminációra figyelmeztetnek a civil szervezetek és az illetékes szervek. Egy felmérés alapján a szerbiai munkaadók 37 százaléka úgy véli, az idősebbek kevesebb időt töltenek a munkahelyen, minden harmadik kimarad orvosi kezelés miatt.
A megkérdezett cégtulajdonosok, vezetők elmondása szerint ők tisztában vannak a tapasztalat és a motiváció fontosságával, azonban előnyben...
detaljnijeMegtört a többéves kedvezőtlen foglalkoztatási statisztika Szerbiában. Márciusban és áprilisban 2826 személlyel nőtt az állásban lévők száma. Az idei év foglalkoztatási mérlege még így is a munkanélküliség felé billen ki, mivel aKöztársasági Statisztikai Hivatal adatai szerint januárban több mint 6 ezren, februárban pedig csaknem 3 ezren vesztették el állásukat. Mlađan Dinkić szerb pénzügyminiszter úgy véli, 2013-ban a gazdaság fellendül, de a munkanélküliség nem fog jelentősen csökkeni, és nem javul majd az életszívonal sem.
A szakértők azt állítják, hogy a foglalkoztatás akkor nőhet, ha a bruttó hazai termék értéke 4-5 százalékkal emelkedik évente. A becslések szerint idén legalább 1.5 százalékkal nő a szerbiai GDP.