međunacionalni odnosi
Gradonačelnik Subotice Bogdan Laban primio je danas novoimenovanog ambasadora Republike Hrvatske u Republici Srbiji Hidajeta Biščevića sa kojim je razgovarao o srpskoj manjini u Hrvatskoj i hrvatskoj manjini u Srbiji, kao mostu saradnje između dveju država, i unapređenju ekonomske saradnje grada Subotice sa hrvatskim opštinama, gradovima i županijama.
– Razgovarali smo o jačanju međusobne privredne, kulturne i turističke saradnje, kao i o intenziviranju prekogranične saradnje i mogućnostima zajedničkog nastupa prema fondovima Evropske unije. Upoznao sam ambasadora Biščevića sa činjenicom da su se tokom protekle četiri godine kontinuirano izdvajala sredstva za sufinansiranje programa i projekata na hrvatskom jeziku u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja i projekata koji...
detaljnijePregled dela naslovnih strana današnje dnevne štame - Sejanje mržnje i straha...
RUŠENJE GRAĐANSKE SUBOTICE
U četvrtak, 12.11.2015. godine, u „Mađarskoj kući“, u ulici Age Mamužića, u staklenoj zgradi sagrađenoj na mestu srušene građanske kuće iz 19. veka, Nacionalni savet madjarske nacionalne manjine je raspravljao o posledicama rušenja dve kuće koje nisu bile pod zaštitom, u ulici Petefi Šandora.
Užasnuti smo da je član Mađarskog nacionalnog saveta i funkcioner Saveza Vojvođanskih Mađara, Karolj Dudaš je u svojoj ksenofobičnoj diskusiji ustvrdio da će budući stanari zgrade sa 50 stanova, koja se planira izgraditi, biti „pacovi koji neće biti Subotičani“. Ne samo to, čak je i investitor, na zgražavanje Karolja Dudaša „druge nacionalnosti“.
Predsednik Mađarskog nacionalnog saveta, gospodin Hajnal Jene, nije reagovao, odnosno nije opomenuo...
detaljnijeGovor mržnje i šovinizam devedesetih godina, čije posledice su trpeli i Mađari u Vojvodini, je dovelo do događaja u Hrtkovcima, i do svih onih situacija koji su prouzrokovali raspad države, izgubljene živote, probleme u porodicama i u zajednici, samouništenje, iseljavanje i svo ono zlo koje smo doživeli.
I dan danas ima onih koji nisu izvukli pouku iz događanja devedesetih godina, verovatno zato, jer im ne znači ništa ono što se i radom naših predaka promenilo u svetu u poslednjih sedamdeset godina, pa neodgovornim cinizmom optužuju i ruše sve oko sebe.
Sve što rade je njihova lična odluka i odgovornost, ali posledice su zajedničke jer utiču na sve nas, i zbog te činjenice, nezavisno od ideoloških ili bilo kojih razlika, učesnici političkog života u javnim obraćanjima...
detaljnijeNaš grad je bio domaćin predstavnicima delegacije iz Severne Irske koji "tragaju" za rešenjem suživota u njihovom okruženju. U video prilogu Josipa Ivanković izjave za medije i utisak Alderman Billy Ashe-lija o Subotici.
****
POSETA PREDSTAVNIKA IZ S. IRSKE
Pun naziv ove grupe je CAN Liderstvo & Partnersko učenje. Uključena su 3 grada – Carrickfergus, Antrim i Newtonabbey, osnovana od strane Specijalnog EU Programa „Body for Peace“.
Grupa je sastavljena od 3 podgrupe:
Prva (1.): Izabrani predstavnik (Alderman Billy Ashe) je član „Democratic Unionist“ partije (vodeće političke stranke u Severnoj Irskoj) a ujedno je i gradonačelnik Carrickfergus-a.
Druga (2.): Službenici sve tri opštine.
Oni se rade na programima koji razvijaju dobre...
detaljnijeKonferencija "Prostor i vreme nakon 1918" ciji je cilj upoznavanju naše zajednicke istorije održava se na Učiteljskom fakultetu (žuta kuća)
Novi okvir za odnose Srbije i Mađarske
I pored relativno složene prošlosti, odnosi Srba i Mađara, kao i dve susedne države jesu dobri i prijateljski, a evidentno postojanje ekstremnih pojava i nacionalne isključivosti nisu ipak ono što daje glavni ton tim odnosima, jedna je od ocena koja se mogla čuti od učesnika konferencije "Prostor i vreme nakon 1918 godine - Mogućnosti manjinske politike" koju je Savez vojvođanskih Mađara organizvao povodom devet decenija od osnivanja prve mađarske stranke u Vojvodini nakon 1918. godine....
detaljnije